11.02.2021

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa

Kto ma obowiązek? Jaka jest cena audytu?

To już w tym roku! Nieuchronnie zbliża się data ponownego przeprowadzenia ustawowego Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa. Data graniczna to 31 września 2021, ale jeśli Twoje przedsiębiorstwo wykonało pierwszy audyt i złożyło zawiadomienie z przeprowadzonego audytu do prezesa urzędu regulacji energetyki (URE) przed 30 września 2017 r – czas ponownego złożenia zawiadomienia to 4 lata od tej daty.

Przykładowo, jeśli firma złożyła dokument z przeprowadzenia audytu energetycznego 20 maja 2016 r to data kolejnego poświadczenia o audycie przyjmuje się na 20 maja 2020 r.

Dla kogo audyt energetyczny jest obowiązkowy?

Jak ustalić czy przedsiębiorstwo ma obowiązek wykonać audyt?

Przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest obowiązkiem każdego dużego przedsiębiorstwa. Duże przedsiębiorstwa to w rozumieniu Ustawy Prawo Przedsiębiorców wszystkie przedsiębiorstwa, które w ciągu dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły średnie zatrudnienie na poziomie 250 pracowników.

Jeśli twoja firma nie przeprowadzała audytu w 2017 / 2018 r i zastanawiasz się czy musisz wykonać audyt – zweryfikuj średnią ilość etatów. Ważne! –każdy rok obrotowy liczy się osobno!

Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r jasno definiuje kryteria firm kwalifikujących się do wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

Czynnikami, które oprócz zatrudniania 250 pracowników mają wpływ na kwalifikację przedsiębiorstwa do przeprowadzenia audytu są dodatkowe dwa kryteria: suma aktywów firmy o wartości 43 mln euro lub obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług z operacji finansowych na poziomie 50 mln euro przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym (uwzględnia się roczny obrót netto).

Jeśli z bilansu sporządzonego na koniec jednego z dwóch poprzednich lat obrotowych (liczonych osobno) wynika, że przedsiębiorstwo odnotowuje obrót netto ze sprzedaży poniżej wymienionego poziomu ale uzyskała średnio 250 etatów – podlega obowiązkowi.

URE nagradza tych, którym zależy na oszczędnościach energii!

Przedsiębiorcy #odpowiedzialnienergetycznie!

Przedsiębiorcy posiadający wdrożone certyfikowany system zarządzania energią ISO 50001 lub system zarządzania środowiskowego EMAS– w rozumieniu ustawy z dnia 20 maja 2016 są zwolnione z obowiązku wykonania Audytu energetycznego!

Uwaga! Zwolnienie obowiązuje dopiero wtedy, gdy w ramach tych systemów przeprowadzono audyt energetyczny przedsiębiorstwa! Zawiadomienie do URE podsumowujące aktualny stan gospodarki energetycznej i zużycie energii należy złożyć w terminie 30 dni od dnia zakończenia audytu.

Jaki jest cel i zakres audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej oraz z uwzględnieniem norm dotyczących realizacji audytów energetycznych: ISO 50002, audytowi podlega co najmniej 90 % całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie a przeprowadzany co 4 lata audyt ma służyć poprawie efektywności energetycznej i prowadzić do oszczędności energii w przyszłości. Raport z audytu to źródło wiedzy i rzetelny obraz całego przedsiębiorstwa.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa zgodnie z powyższym powinien ujmować wszystkie obszary audytowanego przedsiębiorstwa odpowiadające za zużycie energii, czyli analizę:

budynków

transportu

instalacji przemysłowych

W ramach bilansu sporządzonego na koniec audytu przedsiębiorcy uzyskują informację nie tylko o zużyciu energii elektrycznej ale również o energochłonności wszystkich źródeł i możliwych do uzyskania oszczędnościach energii. Jest to więc doskonały fundament do dalszych inwestycji, np. w celu pozyskania tzw. białych certyfikatów.

Etapy wykonania audytu:

Wg normy Norma PN-EN 16247-1 audyt powinien obejmować etapy z podziałem na wizytę wstępną, spotkanie rozpoczynające, zbieranie danych, pracę w terenie, analizę i raport

Czy audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej to to samo?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to w rozumieniu ustawy o efektywności energetycznej obowiązek analizy energetycznej całej organizacji i przekazanie zawiadomienia do prezesa urzędu regulacji energetyki. Audyt efektywności energetycznej ma na celu badania i analizę jednego, wskazanego obszaru, w którym wdrożenie działań służących poprawie efektywności energetycznej przyniesie realne oszczędności.

Przygotowaliśmy Listę wytycznych na przeprowadzenie audytu zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej. Nie musisz podawać swoich danych osobowych! Wystarczy, że podasz swój adres e-mail a na Twoją skrzynkę pocztową prześlemy gotowy dokument.

Cena audytu energetycznego w 2021 r. – co ma na nią wpływ?

Przedsiębiorcy często nie zdają sobie sprawy ile istotnych czynników wpływa na cenę. Główne z nich to:

 • wielkość przedsiębiorstwa (ilość i rodzaj budynków, ilość lokalizacji)
 • ilość i złożoność procesów technologicznych
 • ilość koniecznych do wykonania badań i analiz
 • ilość wizji lokalnych

W jaki sposób obniżyć cenę audytu energetycznego?

Podpowiadamy przykładowe dokumenty, które warto przygotować negocjując warunki współpracy. Uporządkowana dokumentacja pomaga usprawnić pracę audytorów i obniżyć cenę realizacji audytu:

 • dane projektowe, m.in. projekty uwzględniające rzuty, przekroje i plan budynków
 • ewidencje zużycia energii
 • informacje o układach zasilania elektrycznego, źródłach ciepła, silnikach, układach napędowych
 • ewidencje instalacji oświetleniowych

Jeśli temat audytu jest dla Ciebie ważny i szukasz sposobu na uniezależnienie jakości jego realizacji od kryterium ceny – mamy na to rozwiązanie! tutaj znajdziesz więcej informacji:

http://www.audyty.evoenergy.pl/

Z audytem energetycznym nie warto zwlekać! Ceny idą w górę!

Obowiązkowy audyt powinien być przeprowadzony rzetelnie i dokładnie, a w szczycie zainteresowania może to być niewykonalne, a z pewnością dużo droższe.

Poznaj cenę audytu w Twojej firmie!

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny!

Czy przeprowadzenie audytu energetycznego przyniesie firmie korzyści?

Nie masz obowiązku przeprowadzenia Audytu? Wykonaj go dla siebie!

Poznaj 4 kluczowe korzyści!

Niekiedy warto zastanowić się nad zleceniem audytu energetycznego z jednego prostego powodu: by mieć obraz energochłonności całego przedsiębiorstwa i wdrożyć rozwiązania, które pozwolą na wygenerowanie oszczędności tam, gdzie nieszczelny system energetyczny generuje niepotrzebne koszty!

 1. Obraz energochłonności przedsiębiorstwa –raport z przeprowadzonego audytu to ewidencja zużycia energii i wstęp do skutecznego zarządzania energią .
 2. Dokładna analiza zużycia energii i informacje o możliwych do uzyskania oszczędnościach energii wskaże, które inwestycje i modernizacje będą najbardziej opłacalne dla przedsiębiorstwa !
  Nie sposób wdrożyć wszystkich rozwiązań, jednak sztuką jest wybrać te, mają wpływ na przyszłość przedsiębiorstwa w obszarze zużycia energii i jej kosztów.
 3. Zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na moc i analiza dobranych taryf. Przepłacasz? – jesteśmy w stanie temu zapobiec!
 4. Inwestycja, która się zwraca! Wdrożenie rekomendacji po audycie umożliwia skorzystanie z dofinansowań i pozyskanie tzw Białych Certyfikatów!

Wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa to nie tylko ustawowy obowiązek! To wstęp do wdrożenia rozwiązań zmniejszenia zużycia energii i efektywności energetycznej w Twojej firmie!

Zleć nam realizację audytu , a pokażemy Ci jak możesz oszczędzać!

Sprawdź ile będzie kosztował audyt w Twojej firmie!

Wybór odpowiedniego audytora to ogromna trudność. Przedsiębiorcy i osoby odpowiedzialne za proces przeprowadzenia audytu w firmie mają niełatwe zadanie.

Jeśli temat jest dla Ciebie ważny – skontaktuj się z nami, a wtedy umówimy się na krótką rozmowę podczas której wspólnie ustalimy jak audyt energetyczny przedsiębiorstwa powinien przebiegać w Twojej firmie

formularz kontaktowy

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach