06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

Co to jest?
Już 28 kwietnia 2023 roku wchodzą nowe przepisy unijne, zobowiązujące wynajmujących, sprzedających nieruchomości do sporządzenia świadectwa charakterystyki enegetycznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest bezpośrednio związane z efektywnością energetyczną danego budynku – w tym również budynków mieszkalnych. Jest to dokument określający stan faktyczny budynku, jego energochłonność na dzień sprzędzenia świadectwa energetycznego. Jest wskazówką np dla kupującego nieruchomość, jak drogie w utrzymaniu będzie kupowana nieruchomość.

Zobacz czy musisz wykonac świadectw energetyczne?

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej jest obowiązkowe dla:

  • właścicieli nowobudowanych domów. Powinno zostać dołączone do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku.
  • Dodatkowo, dokument powinien zostać sporządzony również podczas wykonywania prac termomodernizacyjnych – zaliczają się do nich takie działania jak wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku czy
    wymiana okien.
  • Poza właścicielami nowo wybudowanych domów, do wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej zobowiązane są osoby, które swoje mieszkanie lub dom chcą sprzedać albo wynająć.

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów, osoby wynajmujące lub sprzedającecnieruchomość, będą zobligowane do przedstawienia energetycznego certyfikatu nowemucnajemcy.

UWAGA: Poza kosztami sporządzenia takiego dokumentu, w aktach notarialnych będzie musiał zostać odnotowany fakt przekazania certyfikatu. Pominięcie wspomnianego dokumentu będzie zagrożone karą grzywny, o której zarządca zostanie powiadomiony przez notariusza. Kara może opiewać nawet na 5 tys. zł.

Warto wspomnieć, że umowy zawarte przed dniem wejścia w życie nowych przepisów nie są zobowiązane przedstawieniem Świadectwa Charakterystyki Energetycznej

Z nami dowiesz się więcej!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej wejdź tutaj: https://evoenergy.pl/swiadectwa-charakterystyki-energetycznej/ lub jeśli masz inne pytania dotyczące Świadectwa Charakterystyki Energetycznej lub chcesz zlecić Nam wykonanie świadectwa , skontaktuj się z nami pod numerem 23 323 32 43 oraz adresem e-mail sprzedaz@evoenergy.pl.

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania