18.01.2021

Jak szybko zwróci się inwestycja w pompę ciepła w połączenia z instalacja fotowoltaiczną?

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to dla wielu połączenie idealne. Do absolutnego minimum pozwala ograniczyć wydatki na ogrzewanie oraz energię elektryczną. Jednak jak zapewne wiesz, początkowy wydatek na oba systemy nie należy do małych. Pytanie więc: jak szybko zwróci się taka inwestycja i od czego to zależy? Wyjaśniamy.

Pompa ciepła + instalacja PV – dlaczego to się opłaca?

Pompa ciepła to urządzenie, które służy do ogrzewania budynku. Pobiera energię cieplną z naturalnych źródeł, najczęściej z gruntu lub powietrza. Jednak ta technologia nie działa samodzielnie – do pracy pompy potrzebna jest energia elektryczna. To ona napędza system do przenoszenia czynnika z dolnego źródła energii do górnego. Dlatego sama pompa ciepła, choć nie generuje wysokich kosztów eksploatacji, nie pracuje zupełnie za darmo.

Sytuacja zmienia się w momencie, gdy wraz z tym urządzeniem do domu trafi instalacja fotowoltaiczna. System PV służy produkcji darmowego prądu z energii słonecznej, a jego obecność pozwala zredukować wysokość rachunków za elektryczność nawet o 90%.

Jak zatem widać, połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła stanowi doskonałe rozwiązanie, gdy chce się płacić mniej za prąd i ogrzewanie i korzystać z ekologicznych technologii.

Warto również pamiętać, że:

 • szacowany czas życia obu tych systemów w większości przypadków przekracza 25 lat, co oznacza, że będzie można na długo zapomnieć o wysokich rachunkach,
 • praca fotowoltaiki i pompy ciepła przebiega niemal bezobsługowo – inwestor nie musi tracić czasu i energii np. na dokładanie opału do pieca czy też jego czyszczenie,
 • ceny prądu oraz innych źródeł energii konwencjonalnej rosną, więc zachowanie dużej niezależności energetycznej staje się priorytetem dla coraz większej grupy klientów.

Ile kosztuje fotowoltaika i pompa ciepła?

Nie da się jednoznacznie wskazać ceny za instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. To, jaka będzie wysokość inwestycji, jest uzależnione m.in. od:

 • zapotrzebowania budynku na energię elektryczną i cieplną – im będzie wyższe, tym większe będą koszty obu instalacji,
 • dobranych komponentów obu systemów – inna jest np. cena pompy powietrznej (ok. 20-30 tys. zł z montażem), a inna gruntowej (ok. 45-60 tys. z montażem); zróżnicowane są także ceny różnych typów paneli PV,
 • warunków technicznych do montażu – przykładowo: im bardziej problematyczna powierzchnia dachu czy im głębsze odwierty trzeba wykonać do montażu gruntowej pompy ciepła, tym wyższa ostateczna kwota.

Orientacyjnie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. To niemała kwota, która wielu osobom może się wydawać zaporową. Mimo to warto spojrzeć na oszczędności, które może przynieść początkowy wydatek. Zestaw fotowoltaika + pompa ciepła pozwala:

 • produkować darmowy prąd, który w pełni zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne budynku – jedyne opłaty ponoszone na rzecz zakładu energetycznego to te związane z kosztami utrzymania przyłącza z siecią oraz pokrewnymi wydatkami,
 • wytwarzać darmowe ciepło – przy pomocy pompy ciepła można zasilić np. ogrzewanie podłogowe lub inny jego typ, a nawet ciepłą wodę użytkową (a jej ewentualne dogrzanie zapewni instalacja zasilana prądem z fotowoltaiki),
 • utrzymać przyjemną temperaturę także w miesiącach letnich – co zapobiega wydatkom na klimatyzację.

Jak zmniejszą się wydatki dzięki fotowoltaice i pompie ciepła?

Chcesz wiedzieć, jak mogą się zmniejszyć Twoje wydatki na ogrzewanie i prąd po zamontowaniu instalacji PV i pompy ciepła? Oto teoretyczne wyliczenie dla domu jednorodzinnego o powierzchni 100-120 m2. Załóżmy, że obecnie wydajesz na prąd 3 600 zł rocznie, a na ogrzewanie gazowe – 3 000 zł. Po przejściu na system: fotowoltaika + pompa ciepła przestaniesz płacić rachunek za energię cieplną. Jedyne koszty, jakie Cię czekają, to ok. 10% dawnych rachunków za elektryczność.

Policzmy szybko:

Twoje „stare” wydatki roczne: 3 600 zł + 3 000 zł = 6 600 zł rocznie

Twoje „nowe wydatki”: 3 600 zł – 90% = 360 zł.

Twoje oszczędności: 6 240 zł rocznie.

Załóżmy, że na system PV i pompę ciepła wydałeś łącznie 60 000 zł. To oznacza, że inwestycja zwróci się po mniej niż 10 latach! Trzeba też pamiętać o tym, że ceny prądu i innych źródeł energii stale rosną. Dlatego de facto zwrot z inwestycji uzyskasz jeszcze szybciej.

Dostępne dotacje przyspieszają zwrot z inwestycji w pompę ciepła oraz fotowoltaikę

Na tempo, w jakim nastąpi zwrot z inwestycji w fotowoltaikę oraz pompę ciepła, mają wpływ zarówno oszczędności na codziennych wydatkach, jak i dostępne systemy zachęty finansowej. Mowa o różnego rodzaju dopłatach oraz ulgach, które obniżają początkowy wydatek na instalację. Można otrzymać np.:

 • do 5 tys. zł w ramach rządowego programu Mój prąd – to kwota przeznaczona na pokrycie części wydatków na instalację fotowoltaiczną,
 • dotację w ramach programu „Czyste powietrze”, która może wynieść do 30 lub 37 tys. zł,
 • zwrot z podatku PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej (wysokość odliczenia to maksymalnie 53 tys. zł),
 • dofinansowanie z lokalnego programu wsparcia OZE, realizowanego przez samorząd – tu dostępność do dotacji oraz ich kwoty są zróżnicowane w zależności od gminy.

Gdy połączyć wszystkie te formy dofinansowania, można oczekiwać znaczącej redukcji wydatku na omawiane technologie.

W ile zwróci się inwestycja w fotowoltaikę i pompę ciepła?

Czas zwrotu z inwestycji z fotowoltaikę i pompę ciepła ulega stałemu skracaniu się. Wynika to zarówno z licznych dotacji, jak i z coraz przystępniejszych cen komponentów niezbędnych do korzystania z tych technologii. Dziś mówi się, że dobrze zwymiarowana instalacja PV w połączeniu z pompą o odpowiedniej mocy może się zwrócić nawet na przestrzeni 5-6 lat. Trzeba jednak pamiętać, że to szacunkowy okres. Szczegółową analizę można przeprowadzić, weryfikując warunki techniczne panujące w konkretnym domu czy gospodarstwie rolnym. Jeśli więc chcesz oszacować z dużą precyzją, jak szybko zwróci się fotowoltaika i pompa ciepła w Twoim budynku, skontaktuj się z evoEnergy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania, dzięki czemu podejmiesz świadomą decyzję.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach