18.02.2021

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – więcej niż obowiązek

Zapotrzebowanie na prąd na świecie wzrasta z roku na rok, a jednocześnie maleją zasoby nieodnawialnych źródeł energii. Dlatego rośnie potrzeba efektywnego zarządzania prądem – tak, aby nie powstawały niepotrzebne straty. Jednym z narzędzi, które mają w tym pomóc dużym firmom, jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Jego wykonanie jest obowiązkowe, jednak warto to zrobić również z uwagi na realne korzyści finansowe i biznesowe dla firmy. Zobacz, co możesz zyskać.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa, czyli co?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa polega na:

  • sprawdzeniu, w jaki sposób firma gospodaruje zasobami prądu
  • wskazaniu miejsc, w których można dokonać zmian, które doprowadzą do oszczędności.

Musi on zostać przeprowadzony przez zewnętrznego specjalistę – tak, aby uzyskane wyniki były obiektywne i zapewniły „świeże spojrzenie” na gospodarowanie zasobami energetycznymi.

Uzyskane w wyniku audytu rekomendacje mogą doprowadzić do zaplanowania i wdrożenia zmian w obszarze efektywności energetycznej – np. inwestycji w OZE czy wymiany stosowanych maszyn na bardziej energooszczędne.

Warto pamiętać, że:

  • obowiązek wykonania audytu dotyczy wyłącznie dużych firm, to znaczy tych, które zatrudniają powyżej 250 pracowników i/lub osiągają obrót roczny powyżej 50 mln euro,
  • audyt należy przeprowadzać raz na 4 lata,
  • nowe duże firmy wchodzące na rynek lub przedsiębiorstwa, które stały się duże, mają 12 miesięcy na przeprowadzenie audytu i przedstawienie go prezesowi URE.

Za brak dopełnienia tego obowiązku grożą poważne kary finansowe. Jednak przysłowiowy kij nie powinien być jedynym argumentem za skorzystaniem z tej usługi. Wręcz przeciwnie.

Jakie korzyści daje audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

1.Oszczędności finansowe

Z roku na rok firmy zużywają coraz więcej prądu. Jednocześnie stawki za energię z sieci stale rosną. W 2021 roku na rachunku za elektryczność pojawiła się nowa pozycja – jest to opłata mocowa. I o ile nie dotknie ona znacząco użytkowników indywidualnych, o tyle firmy mogą ponieść bardzo duże konsekwencje finansowe tej zmiany.

To powód, dla którego przedsiębiorcy – zwłaszcza działający na szeroką skalę – poszukują oszczędności. Audyt energetyczny pomoże znaleźć miejsca, w których jest przestrzeń do zmniejszenia zużycia prądu i zwiększenia efektywności jego wykorzystania. To najważniejsza korzyść, jaką można odnieść, zlecając wykonanie pomiarów ekspertom.

Audyt dostarcza szczegółowych informacji o tym, jakie jest zużycie prądu na wszystkich etapach działań operacyjnych przedsiębiorstwa. To pozwala z łatwością wychwycić miejsca, gdzie firma może być narażona na większe straty. Wdrożenie działań modernizacyjnych zasugerowanych przez specjalistów może się przełożyć nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w skali roku.

2.Większa odpowiedzialność za środowisko naturalne

Poprawa efektywności energetycznej przekłada się na mniejszy ślad węglowy, jaki firma zostawia – a co za tym idzie, na bardziej ekologiczny sposób działania. To ważne nie tylko z perspektywy społecznej odpowiedzialności biznesu, choć aspekt wizerunkowy również ma spore znaczenie. Niemniej jednak wdrażanie ekologicznych rozwiązań jest też nagradzane przez możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji, np. w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

3.Możliwość świadomego wdrożenia OZE

Audyt energetyczny można poszerzyć o dodatkowe opcje – choćby te związane z badaniem możliwość wprowadzenia odnawialnych źródeł energii do przedsiębiorstwa. Eksperci ocenią np. to, czy w firmie sprawdzi się fotowoltaika lub pompa ciepła i jak przełoży się to na efektywność energetyczną oraz koszty prądu. Dzięki temu firma zyska możliwość bardzo kompleksowego zaplanowania inwestycji w OZE, a w efekcie – uwolnienia się od części kosztów związanych ze zużyciem prądu.

Jak zatem widać, audyt energetyczny przedsiębiorstw to rozwiązanie, z którego warto skorzystać nie tylko ze względu na obowiązek prawny. Pamiętaj! Aby wykonanie takiego badania miało sens, warto powierzyć przeprowadzenie audytu doświadczonym fachowcom, którzy podejdą do realizacji usługi z maksymalną rzetelnością. Tylko wówczas uzyskane rekomendacje znajdą realne przełożenie na rzeczywistość.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach