19.02.2021

Fotowoltaika – jaka moc pokryje moje zapotrzebowanie?

Popularność instalacji PV rośnie w ekspresowym tempie. Tylko na przestrzeni ostatniego roku moc fotowoltaiki w Polsce wzrosła do ponad 3,9 GW. Nie ma się czemu dziwić – panele na dachu pozwalają obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. Dlatego może również Ty zastanawiasz się nad ich montażem. Bardzo ważna sprawa to dobór odpowiedniej mocy fotowoltaiki. Jak sprawdzić, jaka pokryje zapotrzebowanie? Wyjaśniamy.

Jak działa fotowoltaika?

Na początek krótkie przypomnienie tego, jak działa fotowoltaika – jest konieczne, aby zrozumieć wagę doboru mocy paneli. Instalacja PV jest złożona z dwóch kluczowych komponentów. Pierwszym z nich są panele słoneczne, najczęściej montowane na dachu budynku. Są one zbudowane z kryształów krzemu. Kiedy pada nie światło słoneczne, dochodzi do wzbudzenia elektronów, czego efektem jest wytworzenie stałego prądu elektrycznego. Jest on na bieżąco przesyłany do inwertera, który zamienia go w prąd zmienny, a następnie przesyła dalej do urządzeń i instalacji znajdujących się w domu lub firmie.

Bardzo ważną sprawą jest to, że prąd jest przesyłany na bieżąco. To oznacza, że instalacja sama w sobie nie ma możliwości magazynowania go. Owszem energię możesz przesłać do zakładu, aby za darmo odebrać 70 lub 80% swoich nadwyżek.

Nadwyżki wyprodukowanego prądu, które powstają w miesiącach wiosenno-letnich są konieczne – trzeba pamiętać o tym, że zimą, kiedy dni są krótkie, a poziom zachmurzenia wysoki panele produkują znacznie mniej energii. Wówczas trzeba się odwołać do zgromadzonych „zapasów”. Jednak warto zadbać o to, aby nadwyżki te nie były ani za małe, ani za duże, ponieważ w obu przypadkach narażasz się na straty finansowe. Zwłaszcza, że na odebranie prądu z sieci masz czas tylko na przestrzeni jednego roku rozliczeniowego.

Jak obliczyć potrzebną moc paneli fotowoltaicznych?

Podstawą do obliczenia mocy fotowoltaiki jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Nie jest istotne to, ile osób w nim mieszka, ani to, jaki jest duży. Kluczowe jest to, jak dużo energii jest zużywane na przestrzeni roku.

Uwaga! Warto patrzeć na zapotrzebowanie roczne, a nie np. miesięczne czy kwartalne. Należy wziąć poprawkę na to, że zużycie prądu zawsze jest wyższe jesienią i zimą, kiedy energia jest niezbędna np. do zasilenia ogrzewania czy oświetlenia.

Dlatego pierwszą rzeczą, której należy się przyjrzeć, są rachunki za prąd z poprzednich okresów rozliczeniowych. Wskazane tam roczne zużycie wytycza kierunek działania.

Czy informacje o rocznym zużyciu prądu z rachunku wystarczą do ustalenia mocy fotowoltaiki?

Ta informacja to podstawa do wyliczenia właściwej mocy, jaką powinny mieć panele. Najczęściej eksperci rekomendują montaż modułów PV pozwalających generować ok. 15-20% energii więcej. To umożliwia zniwelowanie strat wynikających z zasady net-meteringu, rządzącej rozliczaniem nadwyżek z zakładem energetycznym. Jak już wspomniano, jako prosument z sieci odzyskasz bez kosztów 0,7 lub 0,8 kWh za każdą wysłaną 1 kWh – wysokość zwrotu zależy od wielkości instalacji. Dlatego warto zadbać o to, aby system fotowoltaiczny produkował nieco więcej prądu niż potrzeba, aby nie trzeba było dobierać zasobów z sieci.

Inna istotna kwestia to planowane w kolejnych latach zmiany w korzystaniu z prądu. Przykładowo, jeśli rozważasz zakup samochodu elektrycznego lub montaż ogrzewania na elektryczność, trzeba to uwzględnić przy wykonywaniu projektu. Dzięki temu za kilka lat nie będzie potrzebna modyfikacja instalacji.

Potrzebujesz pomocy w dobraniu odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wykonamy dla Ciebie bezpłatną wycenę, która pozwoli określić zarówno moc modułów, jak i wartość inwestycji.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach