22.02.2021

Mikroinwerter kontra inwerter centralny – co wybrać?

Chociaż w kontekście fotowoltaiki najczęściej mówi się o panelach słonecznych, to nie jedyny kluczowy komponent instalacji. Drugim jest inwerter. To urządzenie, którego zadaniem jest nadawanie generowanej energii takich parametrów technicznych, które umożliwiają jej wykorzystanie do zasilania urządzeń w domu czy w firmie. Inwertery różnią się między sobą konstrukcją i sposobem działania. Co wybrać: mikroinwerter czy inwerter centralny? Wyjaśniamy.

Jaką rolę pełnią inwertery w instalacjach fotowoltaicznych?

Podstawowym zadaniem inwertera jest zamiana prądu stałego w prąd zmienny o parametrach zgodnych z tymi, które wyróżniają energię dostarczaną do budynku z sieci elektrycznej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sposób, w jaki działa ten komponent, determinuje wydajność oraz bezpieczeństwo pracy całej instalacji.

Jak podłączyć panele do inwertera?

Wydajność pracy systemu PV zależy od tego, w jaki sposób panele są podpięte do tego urządzenia. Wyróżnia się 3 główne sposoby podłączenia paneli do falowników:

  • szeregowo – w takim układzie, obecnie najpopularniejszym, podnosi się napięcie całej instalacji, a co za tym idzie, sprawność całej instalacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w takiej konfiguracji problemem może być zacienienie, które obniża wydajność i bezpieczeństwo systemu,
  • równolegle – nie powoduje wzrostu napięcia, ale mocy prądu, przez co to rozwiązanie może się sprawdzić np. w większych instalacjach, jak również wówczas, kiedy łączone są panele różnego typu. Trzeba jednak pamiętać, że powoduje ono, że pełen potencjał modułów pozostaje niewykorzystany,
  • przy pomocy mikroinwerterów – w tej konfiguracji każdy panel jest podłączony do osobnego mikroinwertera i to już w tym miejscu odbywa się przetworzenie prądu.

Każde z tych rozwiązań ma wiele zalet. Jednak pomiędzy pierwszymi dwoma a trzecim istnieje bardzo istotna różnica: przy połączeniu szeregowym i równoległym stosuje się jeden centralny inwerter. W trzecim podejściu zastępują je mikroinwertery.

Inwerter centralny i mikroinwertery – na czym polega różnica?

Warto przyjrzeć się różnicom między instalacją wykorzystującą mikroinwertery a tą z centralnym inwerterom w kilku kluczowych aspektach praktycznych.

Moc instalacji

W połączeniach szeregowych, w których wykorzystuje się inwerter centralny, moc poszczególnych paneli musi być taka sama. To oznacza, że jest ona wyrównywana do mocy, z jaką pracuje najsłabsze ogniwo. Dlatego w sytuacji, gdy część instalacji zostanie zacieniona, moc pracy wszystkich modułów spada. Oczywiście istnieją zabezpieczenia, które chronią przed nagłymi spadkami jej wartości, w tym optymalizatory. Jednak nadal istnieje ryzyko, że duża rozbieżność zagrozi wydajności pracy systemu.

W przypadku mikroinwerterów nie ma takiego zagrożenia. Każdy panel pracuje jako osobna jednostka i nie jest „sprzęgnięty”. To oznacza maksymalizację wydajności pracy nawet wówczas, gdy pojawi się zacienienie lub gdy jeden z paneli ulegnie znacznemu zniszczeniu.

Spadek wydajności paneli

Panele fotowoltaiczne nie są „nieśmiertelne”. Z biegiem lat poziom ich wydajności spada, by po ok. 25-30 lat dojść do poziomu ok. 80% lub niższego. Jednak często zdarza się tak, że jedne panele zachowają np. 79% mocy, a drugie – 84%. Przy połączeniu szeregowym z jednym inwerterem – wydajność całej instalacji spadnie do mocy najsłabszego ogniwa. Przy zastosowaniu mikroinwerterów nie ma takiego ryzyka. System PV wykorzysta swój pełny potencjał.

Podobny mechanizm zadziała wówczas, gdy jeden z komponentów będzie po prostu wyróżniał się niższą efektywnością.

Rozbudowa systemu

Szeregowe podłączenie paneli o różnych parametrach jest właściwie niemożliwe, a przede wszystkim nieopłacalne. Co jednak, kiedy po kilku latach okaże się, że zapotrzebowanie budynku na prąd wzrośnie? Jeśli pojawi się potrzeba rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, obecność mikroinwerterów będzie temu sprzyjać.

Bezpieczeństwo

Obecność mikroinwerterów ogranicza ryzyko powstawania przepięć, gdy dojdzie do nagłego zacienienia paneli. Kiedy jeden z nich ulegnie awarii, cała instalacja również będzie nadal działała z pełną niezawodnością. Poza tym prąd w takich instalacjach jest niemal natychmiast zamieniany w zmienny, który jest po prostu bardziej bezpieczny, zwłaszcza na dachach pokrytych łatwopalnymi materiałami typu strzecha.

Chcesz wiedzieć więcej o instalacjach opartych na mikroinwerterach? Skontaktuj się i porozmawiaj o tym z naszymi ekspertami!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach