04.03.2021

Fotowoltaika + pompa ciepła – czy to rzeczywiście oznacza dom bez rachunków?

Rachunki za prąd i ogrzewanie stale rosną. Wydatki na te cele sięgają kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych rocznie. Martwisz się coraz wyższymi opłatami i szukasz sposobu na energetyczną niezależność? Dobrym pomysłem może być połączenie dwóch nowoczesnych rozwiązań: fotowoltaiki oraz pompy ciepła. Zobacz, co daje takie rozwiązanie i czy rzeczywiście pozwala w 100% uwolnić się od rachunków.

Odnawialne źródła energii – nie tylko moda

O odnawialnych źródłach energii mówi się teraz bardzo dużo. Coraz poważniejsze zanieczyszczenie powietrza, ubywające zasoby paliw kopalnych i wyższy koszt ich eksploatacji – to główny, ale nie jedyny powód, dla którego dziś stawia się właśnie na OZE.

Z Twojej perspektywy najważniejszą kwestią jest cena. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie wydatki czekają Cię w ciągu najbliższych kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Sytuacja na rynku energetycznym wcale nie wygląda optymistycznie: można się spodziewać znaczących wzrostów ceny prądu, węgla, gazu i innych źródeł energii. Dlatego w Twoim najlepszym interesie jest poszukanie rozwiązania, które pozwoli Ci ograniczyć zużycie mediów zewnętrznych, a zatem pobieranie prądu z sieci czy też płacenie za źródło ciepła w budynku. I to właśnie dlatego ekologiczne technologie zyskują na popularności w ekspresowym tempie.

Energia, którą dostarczają słońce, powietrze czy ziemia, jest darmowa, a korzystanie z niej nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dziś istnieją już technologie, które pozwalają je wykorzystać na tyle wydajnie, aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne domu. Jak to wygląda w praktyce?

Fotowoltaika to sposób na darmowy prąd

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd o parametrach takich samych jak ten płynący z zakładu energetycznego. Różnica polega na tym, że robi to za darmo, a Ty nie musisz ponosić kosztu wytworzenia każdej 1 kWh. Jak to działa?

  • Na Twój dach (lub na grunt na posesji, w zależności od uwarunkowań technicznych) trafiają panele słoneczne.
  • Kiedy na moduły padają fotony światła, dochodzi na nich do wytworzenia się energii elektrycznej. To prąd stały.
  • Prąd ten jest przesyłany do inwertera centralnego lub przetwarzany od razu, w mikroinwerterach – tak, aby uzyskał parametry zgodne z wymaganiami Twojej sieci elektrycznej.
  • Korzystasz z tej energii przez cały rok.

Jak to możliwe, że fotowoltaika dostarcza odpowiednią ilość prądu przez 12 miesięcy w roku? To kwestia właściwego dobrania mocy instalacji i rozsądnego gospodarowania nadwyżkami. Panele wytworzą znacznie więcej energii latem, kiedy dni są długie i słoneczne. Ta nadwyżka może zostać zmagazynowana w sieci elektrycznej, a Ty odbierzesz ją np. zimą, gdy promieni słonecznych jest mniej. Zgodnie z zasadą net-meteringu, za każdą przesłaną 1 kWh zakład energetyczny odda Ci 0,8 lub 0,7 kWh bez dodatkowych opłat. Wysokość zwrotu jest uzależniona od wielkości instalacji – w tych do 10 kWp przysługuje wyższa stawka, a w tych między 10 a 50 kWp – niższa.

Pompa ciepła oznacza darmowe ogrzewanie, klimatyzację i podgrzew c.w.u.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje ciepło (lub latem – chłód) i naturalne zasoby, najczęściej powietrze lub energię geotermalną do zasilania systemu ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jest bardzo wydajna – 1 kWh energii elektrycznej wykorzystanej do jej zasilenia potrafi przynieść nawet ponad 4 kWh ciepła. Dzięki temu dobrze wykonana pompa ciepła pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne całego budynku.

Bez względu na to, jaką pompę ciepła wybierzesz, do jej zasilania będzie potrzebny prąd. Szacunkowo 75% energii urządzenie pobierze z odnawialnego źródła (np. z powietrza lub z gruntu), ale pozostałe 25%, potrzebne do napędzenia samej pompy i przeprowadzenie ciepła z dolnego źródła do instalacji, musi zapewnić energia elektryczna. Właśnie dlatego pompę ciepła warto połączyć z fotowoltaiką. Wówczas prąd do zasilenia jej pracy będzie darmowy, a cały system stanie się bardzo samowystarczalny. To ogromna korzyść dla Ciebie jako klienta!

Czy rachunki znikną w 100%?

Nie, rachunki nie znikną w 100%, ale… zmniejszą się nawet o 90% w skali roku lub więcej. Jest wysoce prawdopodobne, że po zainstalowaniu obu urządzeń – pod warunkiem, że zostaną one prawidłowo zwymiarowane, zaprojektowane i zamontowane – będziesz otrzymywać wyłącznie rachunek za prąd. Dlaczego? Ponieważ instalacja fotowoltaiczna zostanie wpięta do sieci energetycznej – po to, abyś mógł magazynować w niej swoje nadwyżki. Opłaty do zakładu energetycznego będą się wiązać przede wszystkim z uregulowaniem kwestii utrzymania przyłącza do sieci oraz innych składników. Nie zapłacisz jednak za jednostki pobieranego prądu, ponieważ te wyprodukujesz samodzielnie.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile dokładnie zaoszczędzisz dzięki połączeniu fotowoltaiki i pomp ciepła, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy warunki techniczne oraz zapotrzebowanie energetyczne Twojego budynku. Na tej podstawie przedstawimy Ci konkretną wycenę, która pozwoli ocenić opłacalność inwestycji. Zapraszamy!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania