29.03.2021

Liniowy spadek mocy paneli fotowoltaicznych: co to jest i jakie ma znaczenie?

Panele fotowoltaiczne to najważniejszy element instalacji PV – to one odpowiadają za przekształcanie energii słonecznej w prąd. Od jakości ich pracy zależy to, ile energii elektrycznej wygeneruje Twoja „przydomowa, zielona elektrownia”. Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak inne urządzenia, także i moduły PV zużywają się z czasem. Dlatego ich bardzo ważnym parametrem jest żywotność. Dowiedz się, na czym dokładniej polega liniowy spadek mocy paneli i jak wpływa na efektywność działania fotowoltaiki.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to komponenty, których ogniwa powstają najczęściej z kryształów krzemu. Można wyróżnić takie, w których jedno ogniwo oznacza jeden, duży kryształ (panele monokrystaliczne) oraz te złożone z wielu kryształów (polikrystaliczne). Ich praca polega na tym, że kiedy na kryształy krzemu padają fotony światła słonecznego, zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Polega ono na wprawieniu w ruch elektronów w atomach krzemu, co prowadzi do wytworzenia się prądu stałego.

Ogniwa fotowoltaiczne są projektowane tak, aby nie uległy zniszczeniu przez bardzo wiele lat. Warto wiedzieć, że najstarsze panele na świecie mają ponad 60 lat i… nadal generują prąd. Są również odporne na działanie szkodliwych czynników pogodowych, np. dużych skoków temperatur czy opadów, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Trzeba jednak wiedzieć, że z czasem moc prądu generowanego przez ogniwa PV zaczyna się zmniejszać. Nie jest to wynikiem wadliwości samej technologii, ale po prostu „normalnego zużycia” wraz z użyciem czasu.

Czym jest liniowy spadek mocy paneli fotowoltaicznych?

Liniowy spadek mocy paneli fotowoltaicznych to właśnie opisane powyżej zjawisko stopniowego zmniejszania się wydajności modułów, a co za tym idzie – spadku ilości energii generowanej przez całą instalację. Ale spokojnie! Eksperci szacują, że średni spadek mocy dobrej klasy paneli wynosi… ok. 0,5% w skali roku. Wiele zależy m.in. od warunków, w jakich pracuje instalacja. Badania pokazują, że nasz region sprzyja dłuższej żywotności modułów, ponieważ w tej części świata rzadko zdarzają się ekstremalne warunki atmosferyczne. A zjawiska takie jak bardzo silne upały czy siarczyste mrozy mogą mieć niekorzystny wpływ na wydajność pracy tych instalacji.

Najczęściej największy spadek obserwuje się w okresie pierwszych 5-10 lat działania instalacji. Może on wynieść nawet kilkanaście procent. Jednak o awarii systemu i niewydajnej pracy można mówić dopiero wówczas, gdy liniowy spadek mocy przekroczy 20%.

Ile wynosi żywotność paneli słonecznych?

Żywotność paneli PV jeszcze kilka lat temu była szacowana na około 20 lat. Dziś, w przypadku najnowszych modeli mówi się już o okresie między 25 a nawet 40 latami! Jest to okres, w którym możesz oczekiwać, że Twoja instalacja będzie produkowała odpowiednio dużo prądu i nie będzie wymuszała posiłkowania się energią z sieci (pod warunkiem zachowania tego samego zapotrzebowania).

To jednak szacunki. A jak jest w rzeczywistości? Tego do końca nie wiemy, ponieważ większość instalacji, które obecnie działają, ma nie więcej niż 10-15 lat. To jednak wcale nie oznacza, że nie możesz się zabezpieczyć przed spadkiem uzysku prądu. Wszystko zależy od gwarancji, jaką udziela na nie producent.

Jak to wygląda w praktyce? Kiedy wybierasz panele fotowoltaiczne, zwróć uwagę, jaką gwarancję na uzysk daje producent. Chodzi o to, przez ile lat wytwórca ręczy za ilość prądu wytwarzanego przez moduły. Im ich liczba jest większa – tym wyższe możesz mieć zaufanie do produktu.

W przypadku większości nowoczesnych paneli gwarancja jest udzielana na okres 20-25 lat. W praktyce wygląda to tak, że jeśli np. panel utracił w ciągu pierwszych 10 lat więcej wydajności niż 7-10% (przy założeniu maksimum na poziomie 0,35-0,5% rocznie), producent wymienia go bezpłatnie na nowy. Dzięki temu Ty masz gwarancję, że nie poniesiesz straty finansowej, a instalacja będzie pracowała zgodnie z oczekiwaniami.

Wniosek? Warto zainwestować w sprawdzone i markowe panele z dobrą gwarancją. Choć mogą być nieco droższe niż inne, ostatecznie ich zakup jest korzystniejszy finansowo, bo bezpieczniejszy. Właśnie dlatego evoEnergy stawia wyłącznie na komponenty sprawdzonych marek, którym można zaufać.

Chcesz wiedzieć, ile zaoszczędzisz dzięki fotowoltaice i ile będzie działał Twój system? Skontaktuj się z nami i uzyskaj więcej informacji!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach