08.04.2021

Mój Prąd 3.0 – najważniejsze informacje

Rządowy program Mój Prąd okazał się bardzo dużym sukcesem i znaczącą zachętą dla klientów indywidualnych do zainwestowania w mikroinstalację fotowoltaiczne. Przypomnijmy: na zakup i montaż instalacji PV można było otrzymać do 5 000 zł. Jednak nabór do drugiej edycji programu zakończył się 6 grudnia 2020 roku. Co dalej? Mamy dobrą wiadomość! Już 1 lipca rusza nabór do programu Mój Prąd 3.0. Sprawdź jego nowe zasady.

Mój Prąd 3.0 – czym jest ten program?

Mój Prąd to rządowy program dopłat do mikroinstalacji fotowoltaicznych, który z założenia ma zwiększyć ilość prądu pozyskiwanego w naszym kraju z OZE, czyli odnawialnych źródeł energetyczny. Warto pamiętać, że Polska ma do 2030 roku spełnić określone normy energetyczne – stąd też system licznych zachęt dla fotowoltaiki i innych zielonych technologii.

Jednym z flagowych programów promocji instalacji PV i pokrewnych jest Mój Prąd. Jego pierwsza edycja ruszyła w lipcu 2019 roku i szybko okazało się, że zainteresowanie dopłatami jest bardzo duże – do końca 2019 roku dotacjami wsparto 11 172 systemy fotowoltaiczne . W 2020 roku rozpoczęła się 2. edycja „Mojego Prądu” – zakończyła się jeszcze większym sukcesem.

Założenia programu były bardzo proste. Dotację można było uzyskać:

  • na koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp,
  • do instalacji dla osoby prywatnej – montowanej z myślą głównie o zasileniu domów jednorodzinnych,
  • pod warunkiem przyłączenia instalacji do sieci OSD, czyli do operatora systemu dystrybucyjnego.

Dotacja była wypłacana „z dołu” osobom, które już zakupiły i zamontowały instalację, a także podpięły licznik dwukierunkowy oraz podpisały umowę z operatorem sieci energetycznej. Pieniądze były przyznawane na instalacje zakupione w określonych przedziałach czasowych.

Program Mój Prąd 3.0, choć będzie się odbywać na podobnych zasadach, jest nieco inny od poprzednich edycji. Warto poznać najważniejsze zmiany.

Mój Prąd 3.0 – najważniejsze daty i informacje

Na początek najważniejsze, czyli data rozpoczęcia naboru do 3. edycji programu Mój Prąd. Momentem rozpoczęcia przyjmowania wniosków jest 1 lipca 2021 roku. Nabór ma się zakończyć 20 grudnia 2021 r., jednak istnieje możliwość jego przedłużenia.

Ale nie oznacza to, że musisz czekać z poniesieniem wydatków na fotowoltaikę. Do programu będą się kwalifikowały instalacje zakupione po 31 stycznia 2020 roku – decyduje tutaj data zakupu systemu.

Warto przy tym podkreślić, że tym razem środki, z których będzie udzielana pomoc, pochodzi z celowych funduszy unijnych.

Mój Prąd 3.0 – ile można dostać i na jakich zasadach?

Najpierw informacja o zasadach programu Mój Prąd 3.0. Część z nich pozostaje niezmiennych, ale pojawiają się też różnice. O dofinansowanie, podobnie jak wcześniej, mogą się ubiegać osoby fizyczne, które zamontowały instalację fotowoltaiczną o mocy 2-10 kWp. Przypomnijmy: data jej zakupu musi być nie wcześniejsza niż 1.02.2020 r. Musi to być również instalacja on-grid, to jest wpięta do sieci energetycznej, która rozlicza nadwyżki wyprodukowanego prądu na zasadzie net-meteringu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dopracowują jeszcze szczegóły programu. Wspomina się m.in. o możliwości rozszerzenia rozwiązań, na które można dostać dotację, o:

  • ładowarki do samochodów elektrycznych,
  • magazyny ciepła/chłodu,
  • inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

Jednak ostateczny kształt zakresu dotacji nie jest jeszcze znany – podobnie jak maksymalna wysokość oferowanej dopłaty. Można się jednak spodziewać, że już wkrótce poznamy szczegóły.

Mój Prąd 3.0 a ulga termomodernizacyjna

Warto wspomnieć o tym, że dopłata uzyskana w ramach programu Mój Prąd 3.0 powinna zostać doliczona do podstawy opodatkowania za rok, w którym została wypłacona, jeśli w roku poprzednim podatnik odliczył montaż instalacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Przykład: zakupiłeś instalację w połowie 2020 roku i uwzględniłeś ją w zeznaniu PIT, rozliczając ulgę termomodernizacyjną. W 2021 roku otrzymałeś dotację z programu Mój Prąd 3.0. Oznacza to, że uzyskaną kwotę dofinansowania musisz doliczyć do podstawy opodatkowania (tj. dochodu) za rok 2021.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje o programie Mój Prąd 3.0, a przede wszystkim – planujesz zainwestować w fotowoltaikę – koniecznie skontaktuj się z nami. Zapewnimy Ci wsparcie zarówno przy wypełnieniu formalności, jak również w całym procesie projektowania, montażu i podłączenia instalacji PV. Zapraszamy do współpracy!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach