12.04.2021

5 powodów, dla których warto zainwestować w audyt energetyczny

Prowadzisz duże przedsiębiorstwo? Jeśli tak, jesteś prawnie zobowiązany do tego, aby co 4 lata przeprowadzić audyt energetyczny. Niedopełnienie tego obowiązku może oznaczać karę w wysokości 5% przychodu rocznego firmy. Ta niezbyt zachęcająca perspektywa nie powinna być jedyną przyczyną motywującą do wykonania takiego badania. Zobacz, jakie korzyści możesz dzięki niemu osiągnąć.

Audyt energetyczny, czyli co?

Audyt energetyczny to systematyczne badanie wykonywane przez specjalistów. Jego cele to:

  • wskazanie, jak wygląda aktualne zapotrzebowanie firmy na energię elektryczną oraz jakie urządzenia i instalacje zużywają ile prądu,
  • określenie, gdzie następują największe straty energii,
  • zaprezentowanie sposobów optymalizacji zużycia prądu w firmie – z myślą o ograniczeniu eksploatacji tego źródła oraz obniżeniu wysokości rachunków za prąd.

Warto wiedzieć, że może on zostać wykonany tylko przez ekspertów z uprawnieniem, a jego efektem jest pogłębiony raport zawierający rekomendacje zmian do wprowadzenia wraz z oceną ich opłacalności. To już pokazuje wysoki potencjał przeprowadzenia takiego badania.

Jakie korzyści płyną z przeprowadzenia audytu energetycznego?

Audyt energetyczny oznacza duże korzyści dla przedsiębiorstwa w perspektywie biznesowej. Oto lista najważniejszych.

1. Ochronisz firmę przed wyższymi kosztami zużycia energii

Stawki za energię elektryczną rosną w Polsce bardzo dynamicznie – zwłaszcza dla przedsiębiorstw. Wystarczy wspomnieć o wprowadzonej w 2021 roku opłacie mocowej, która dla wielu firm oznacza drastyczną podwyżkę opłat za prąd. Audyt energetyczny wskaże sposoby na obniżenie zużycia prądu z sieci – ich wdrożenie przełoży się na obniżenie wydatków.

2. Dowiesz się, jak zoptymalizować zużycie prądu w przedsiębiorstwie

Bez pogłębionego badania trudno jest wskazać miejsca, w których „wyciek” prądu jest najwyższy. Tu właśnie do gry wkracza audyt energetyczny. Eksperci mierzą zużycie energii elektrycznej przez każde z urządzeń końcowych. Wskazują więc np., w którym miejscu ciągu technologicznego jest najsłabszy punkt systemu. Dzięki temu łatwiej jest Ci zaplanować precyzyjną modernizację – alokując środki tam, gdzie są najpotrzebniejsze.

3. Poznasz wszystkie możliwe scenariusze optymalizacji zużycia prądu

W raporcie zostaną one przedstawione wraz z oceną sensowności i opłacalności ich wdrożenia. Dowiesz się więc, czy aby ograniczyć zużycie prądu, najlepiej będzie wymienić park maszynowy, czy np. poszukać alternatyw – np. w postaci stworzenia własnej farmy fotowoltaicznej, która dostarczy dodatkowej, darmowej energii.

4. Świadomie zaplanujesz zmiany w sposobie zarządzania energią

Diagnoza przygotowana przez ekspertów pozwoli Ci wdrożyć przemyślaną politykę energetyczną w firmie. Taką, która nie zaburzy jej funkcjonowania, a jednocześnie będzie opłacalna finansowo. Podjęcie decyzji o zmianach w sposobie zarządzania energią bez audytu może Cię narazić na spore straty finansowe. Dzięki niemu – unikniesz ich.

5. Audyt energetyczny może rozpocząć drogę do uzyskania tzw. białych certyfikatów

Dają one szansę na uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych na przeprowadzenie modernizacji mającej na cenie zwiększenie efektywności energetycznej. A to może się przełożyć na bardzo wysokie oszczędności finansowe.

Jak zatem widać, inwestycja w audyt energetyczny to dobra decyzja – nawet jeśli formalnie nie masz obowiązku jego przeprowadzenia.

Audyt energetyczny nie musi kosztować majątku. Przeprowadź go nawet za 1 zł

Zastanawiasz się, dlaczego niektórzy przedsiębiorcy niechętnie podchodzą do tematu audytu energetycznego? Powodem może być cena realizacji takiej usługi. Dla dużych firm koszt zaczyna się od 20 000 zł. Im większe przedsiębiorstwo, tym jest on wyższy. Nie dzieje się tak bez powodu – prace nad przeprowadzeniem audytu, dokonaniem wszystkich niezbędnych pomiarów oraz kalkulacji, a także nad sporządzeniem raportu są bardzo czasochłonne i wymagają wysokiego poziomu ekspertyzy. Wiele zależy także od zakresu przeprowadzonych badań.

Jednak wcale nie trzeba płacić „majątku” za audyt energetyczny. EvoEnergy może go wykonać nawet za… 1 zł. To możliwe, ponieważ grupa kapitałowa EvoGroup łączy w swoim portfolio wiele usług. Jedną z nich jest optymalizacja składek PFRON. Działania w tym obszarze mogą w prosty sposób przynieść Twojej firmie duże oszczędności – znacznie przekraczające wydatek na audyt energetyczny. Dlatego połączyliśmy te dwie usługi w ramach jednego pakietu.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób działa oferta „Audyt energetyczny za 1 zł”, skontaktuj się z nami. Z chęcią przedstawimy Ci więcej informacji.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach