15.04.2021
Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej? Jeśli tak, zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się jakie rodzaje systemów są dostępne na rynku. Podstawowy podział to ten na instalacje on-grid oraz off-grid. Co stoi za tymi nazwami i jakie korzyści niesie za sobą każde z przedstawionych rozwiązań technologicznych? Wyjaśniamy.
Nadwyżki prądu a typ instalacji fotowoltaicznej
Aby zrozumieć, na czym polega różnica między instalacjami on-grid a off-grid, warto się przyjrzeć na początek temu działaniu samej fotowoltaiki. Zapewne wiesz, że to technologia, która pozwala przetwarzać promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Ilość produkowanego w ten sposób prądu jest uzależniona nie tylko od parametrów samych paneli znajdujących się na dachu budynku. Wiele zależy również od poziomu nasłonecznienia – tego, z jaką intensywnością i jak długo świeci słońce.
W polskich warunkach klimatycznych roczny poziom nasłonecznienia sprzyja dobremu działaniu fotowoltaiki. Trzeba jednak pamiętać, że wiosną i latem dni są znacznie dłuższe niż jesienią i zimą. Odmienna jest też intensywność, z jaką świeci słońce w poszczególnych porach roku. Tu właśnie pojawia się wyzwanie i częste pytanie klientów: jak poradzić sobie z niedoborem słońca zimą. Sekret sukcesu tkwi w dwóch elementach. Jakich?
I tu właśnie dochodzimy do sedna tematu: to, jak są wykorzystywane nadwyżki energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, determinuje typ instalacji fotowoltaicznej.
Rozwiązania, które można zastosować, są dwa. Pierwszym jest magazynowanie prądu we własnych akumulatorach, które działają na podobnej zasadzie jak powerbank – zasilają instalację elektryczną w domu, kiedy energii z fotowoltaiki brakuje na bieżące potrzeby. Mogą być przydatne np. zimą, kiedy dzień jest krótki.
Drugim – przekazywanie nadwyżek do zakładu energetycznego. Jeśli budujesz instalację na własne potrzeby domu, firmy lub gospodarstwa rolnego, o mocy do 50 kWp, stajesz się automatycznie prosumentem. A to oznacza, że możesz rozliczać nadprogramową energię z siecią na zasadzie net-meteringu. W efekcie otrzymujesz 0,7 lub 0,8 kWh zwrotu za każdą wysłaną 1 kWh. Na rozliczenie nadwyżek masz cały rok rozliczeniowy.
Jeśli chcesz skorzystać z pierwszego rozwiązania, musisz wybrać instalację off-grid, a jeśli z drugiego – on-grid. Na co się zdecydować?
Instalacje off-grid: wady i zalety
Instalacje off-grid, inaczej nazywane wyspowymi, to te, które pracują niezależnie i nie są podłączone do sieci elektrycznej. Ich najważniejsze zalety to:
Brzmi bardzo dobrze, prawda? Sęk jednak w tym, że w polskich warunkach klimatycznych zaspokojenie 100% zapotrzebowania energetycznego przy pomocy takiej instalacji w domu czy w firmie jest zazwyczaj niemożliwe. Możesz więc się zmagać z przerwami w dostawie prądu. Pojawiają się też dość wysokie koszty inwestycji w magazyn energii oraz dodatkowe wymogi związane z jego montażem.
Dlatego instalacje off-grid są najczęściej wybierane w miejsca, gdzie nie ma możliwości podpięcia systemu do sieci, np. na działki itp. Nie sprawdzą się jednak raczej jako jedyne źródło energii dla domu czy gospodarstwa rolnego.
Instalacje on-grid: plusy i minusy
Instalacja on-grid jest podłączona do zasobów sieci energetycznej, a Ty, dzięki licznikowi dwukierunkowemu, możesz nie tylko odbierać prąd od dostawcy zewnętrznego, ale go również wysyłać. Tak właśnie nadwyżki są przekazywane do „zewnętrznego magazynu”. To rozwiązanie ma wiele zalet, ponieważ:
I choć ten typ systemu ma również wady, np. uzależnienie prawidłowej pracy od stanu sieci elektrycznej, to jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w polskich warunkach klimatycznych.
Na koniec warto wspomnieć, że alternatywą dla obu tych systemów są instalacje hybrydowe, które łączą zalety obu technologii.
Nie jesteś pewien, który typ instalacji fotowoltaicznej wybrać? Masz dodatkowe pytania? Służymy pomocą. Zadzwoń lub napisz po dodatkowe informacje do naszych specjalistów!
06.04.2023
06.04.2023
06.04.2023
09.02.2023
08.02.2023
06.02.2023
31.01.2023