19.04.2021

Jak sfinansować inwestycję w OZE?

Inwestycja w OZE to doskonałe rozwiązanie zarówno dla posiadaczy domów jednorodzinnych, jak i dla firm czy gospodarstw rolnych. Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii do wytwarzania darmowego prądu czy ciepła przynoszą potężne oszczędności. Znacząco obniżają rachunki za wskazane media, co przekłada się na ograniczenie comiesięcznych wydatków. Jednak inwestycja w fotowoltaikę czy pompę ciepła to niemały wydatek. Jak go pokryć? Podpowiadamy.

Inwestycja w OZE – jaki to koszt?

Zastanawiasz się, ile będzie Cię kosztowała inwestycja w panele fotowoltaiczne czy pompę ciepła? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Powód jest bardzo prosty: wszystko zależy od zapotrzebowania na prąd czy ciepło, które mają zaspokoić instalacje OZE.

Zupełnie inne wydatki czekają na klienta indywidualnego, któremu potrzebna jest mikroinstalacja PV, a inne na dużą firmę, która myśli o farmie fotowoltaicznej. Trzeba się jednak liczyć z wysokimi kosztami początkowymi. Są one jednorazowe i zwracają się relatywnie szybko, jednak ten wydatek trzeba ponieść. Przyjrzyjmy się możliwościom, jakie w tym zakresie mają klienci indywidualni oraz biznesowi.

Finansowanie OZE dla klientów indywidualnych w praktyce

Na klientów indywidualnych czeka wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, aby móc zacząć korzystać z możliwości, jakie dają odnawialne źródła energii. Jak pokryć tę kwotę i co zrobić, aby obniżyć wydatek?

  • Dotacje

Pierwsza rzecz, o której warto pamiętać, to dotacje, które można uzyskać na „zielone” technologie. Na konsumentów czeka ich całkiem sporo. Warto wymienić przede wszystkim te dostępne w ramach programów Mój Prąd (3. edycja rusza 1 lipca 2021 roku) oraz Czyste Powietrze. Istnieją również lokalne programy samorządowe – jednak ich dostępność jest zróżnicowana. Warto sprawdzić, czy taka opcja istnieje również w Twojej gminie czy mieście.

  • Ulga termomodernizacyjna

To możliwość odliczenia wydatków poniesionych na fotowoltaikę i pompę ciepła od podatku PIT. W praktyce przekłada się to na uzyskanie zwrotu z podatku.

Te formy finansowania OZE są dostępne „z dołu”, co oznacza, że musisz najpierw ponieść wydatek na system, aby następnie otrzymać zwrot części zainwestowanych środków. A jak zdobyć środki na samą inwestycję? Dobrym rozwiązaniem dla klientów indywidualnych mogą być nisko oprocentowane kredyty. W uzyskaniu korzystnego finansowania pomagają same firmy, które zajmują się projektowaniem i montażem systemu PV. Wsparcie uzyskasz oczywiście także w EvoEnergy.

Finansowanie OZE dla firm

Dla firm OZE to długoterminowa inwestycja, która również może być sfinansowana na wiele sposobów. Najczęstszym rozwiązaniem wybieranym przez przedsiębiorstwa, jest leasing. Ta opcja pozwala uniknąć „zamrażania” środków poprzez lokowanie ich w instalacji, a jednocześnie jest korzystna z uwagi na dobre warunki oferowane przez leasingodawców. Warto też wspomnieć, że na przedsiębiorstwa czekają również rozmaite programy, z których można pozyskać dotacje. Wśród najważniejszych wymienia się:

  • program Energia Plus, który oferuje zarówno nisko oprocentowane pożyczki na OZE, jak i dotacje celowe,
  • dotacje unijne, zwłaszcza w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Istnieją również regionalne programy, jednak ich dostępność jest uzależniona od lokalizacji firmy.

Innym ciekawym sposobem na sfinansowanie instalacji w OZE jest eliminacja zbędnych wydatków, co pozwoli pozyskać dodatkowe środki. Dobry przykład takich działań to optymalizacja składek z PFRON. Nasze doświadczenie pokazuje, że przeprowadzenie tej procedury może pozwolić nawet na znaczące oszczędności finansowe. Tak uzyskane środki można przeznaczyć na inwestycję w OZE, zyskując podwójnie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak połączyć optymalizację składek z PFRON z montażem fotowoltaiki, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Zapraszamy do współpracy!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania