21.04.2021

Pompa ciepła: powietrzna czy gruntowa? Porównanie

Pompy ciepła są coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Nie ma się czemu dziwić. Te urządzenia pozwalają cieszyć się darmowym ogrzewaniem zimą i poprawiają warunki termiczne w pomieszczeniach latem. Podgrzewają też wodę użytkową. Pytanie jednak, na jaki typ pompy ciepła się zdecydować? W Polsce to wybór między dwoma rodzajami urządzeń: pompą powietrzną i gruntową. Zobacz, co sprawdzi się lepiej dla Ciebie.

Jak działa pompa ciepła?

Bez względu na to, na jaki typ pompy ciepła się zdecydujesz, ogólna zasada działania wszystkich urządzeń w tej kategorii jest podobna. W największym uproszczeniu:

  • pompa pobiera ciepło z zewnętrznego, naturalnego źródła – może nim być energia geotermalna (grunt), woda lub powietrze. Jego „przekaźnikiem” jest czynnik chłodniczy. To ciecz, która krąży w systemie,
  • czynnik chłodniczy jest przekazywany do parownika, w którym pod wpływem wysokiego ciśnienia następuje jego odparowanie i przekazanie pary do skraplacza,
  • ciepło jest oddawane do instalacji grzewczej – może posłużyć albo wyłącznie do zapewnienia ogrzewania w budynku, albo również do podgrzania ciepłej wody użytkowej,
  • czynnik chłodniczy powraca do tzw. dolnego źródła ciepła i cykl się powtarza.

Mechanizm ten jest często porównywany do procesów zachodzących w układzie chłodniczym lodówki. Jedyna różnica jest taka, że dochodzi do odwrócenia działania – tak, aby do wnętrz dostawało się ciepło, a nie chłód. Latem możliwe jest wykorzystanie pompy ciepła w roli klimatyzatora. Wówczas ogrzewanie jest zastępowane chłodzeniem.

Czym różnią się gruntowa i powietrzna pompa ciepła?

Podstawowa różnica między gruntową a powietrzną pompą ciepła wynika ze źródła energii odnawialnej wykorzystywanego przez urządzenie. Jak można się domyślić, w przypadku pompy gruntowej mowa o energii geotermalnej. W przypadku powietrznej – jest nim powietrze.

Ta różnica przekłada się jednak na konkretne konsekwencje związane z kosztami instalacji, czasem wykonania urządzenia czy jego wydajnością. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Efektywność gruntowych i powietrznych pomp ciepła

Efektywność, a dokładniej tzw. parametr SCOP informuje o tym, ile energii może wytworzyć dane urządzenie z 1 kWh wykorzystanego prądu. Warto wiedzieć, że pompy ciepła, mimo że bazują przede wszystkim na naturalnych źródłach, do pracy potrzebują również elektryczności – ten typ energii zasila samą pompę i pozwala przenieść pozyskaną energię cieplną od dolnego źródła do systemu ogrzewania. Są przy tym bardzo wydajne.

Niekwestionowanym królem sprawności są gruntowe pompy ciepła. W ich przypadku sprawność może nawet znacząco przekroczyć 4-6 kWh uzyskanych z 1 kWh energii elektrycznej.

Powietrzne pompy ciepła są nieco mniej efektywne. Zazwyczaj mówi się o SCOP na poziomie 3-5 kWh. Jest to jednak również bardzo dobra wartość.

Warto przy tym podkreślić, że pompy ciepła dobrze radzą sobie również w zimowych warunkach. Nowoczesne urządzenia zapewniają dopływ energii cieplnej nawet przy ujemnych temperaturach. Jednak przed wybraniem odpowiedniego urządzenia warto się skonsultować ze specjalistą.

Koszt montażu pompy powietrze-woda i pompy gruntowej

Koszt montażu pompy powietrznej może być znacząco niższy od instalacji gruntowej. Wynika to z faktu, iż aby rozpocząć korzystanie z energii geotermalnej, konieczne jest wykonanie odwiertu i przygotowanie dolnego źródła. W zależności od warunków terenowych może to być kosztowny proces, który znacznie podnosi ostateczny koszt instalacji.

Taki problem nie pojawia się przy montażu pomp powietrznych – wykonanie instalacji jest znacznie prostsze.

„Inwazyjność” montażu pomp obu typów

Skoro pod pompę gruntową trzeba wykonać odwiert w gruncie, wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia wysoce inwazyjnych prac. Może to wymagać np. zniszczenia przydomowego ogródka czy innych poświęceń. Dlatego tego typu instalację najlepiej wykonać jeszcze na etapie budowania domu – wówczas nie jest to problematyczne.

Pompa powietrzna nie stwarza takich problemów – znalezienie optymalnego miejsca na urządzenie nie jest dużym problemem.

Pompa powietrzna czy gruntowa – na co się zdecydować?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to, jaki typ pompy sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania na energię, warunków technicznych oraz oczekiwań. Dlatego najlepiej przed podjęciem decyzji skonsultuj się ze specjalistami. Pomocy udzielą Ci eksperci EvoEnergy. Zadzwoń lub napisz, aby dowiedzieć się więcej!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach