27.04.2021

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna o odpowiednio dobranej mocy zaspakaja nawet 100% zapotrzebowania budynku na prąd. Właśnie dlatego poprawne zwymiarowanie systemu PV to bardzo ważna kwestia. Jak to zrobić, aby uzyskać oczekiwane efekty? Wyjaśniamy.

Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznej?

Moc instalacji fotowoltaicznej to parametr, który pozwala określić, ile prądu jest w stanie wytworzyć system. Istotne jest zarówno to, ile energii może on dostarczyć na bieżąco, jak i w perspektywie całego roku. Dlaczego? Ponieważ liczba godzin słonecznych w różnych porach roku jest odmienna, a to od ilości energii z tego naturalnego źródła zależy ostatecznie to, ile elektryczności dotrze do urządzeń i instalacji w domu.

Równie ważne są oczywiście parametry samych paneli fotowoltaicznych – ich moc nominalna oraz sprawność. Warto wiedzieć, że panel panelowi nierówny. Przykładowo panele monokrystaliczne, które wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem mocy do powierzchni, generują więcej energii niż moduły polikrystaliczne takich samych rozmiarów. Jednak oczywiście prawdą jest, że im więcej paneli zagości na dachu, tym więcej prądu będą generować. Nie jest to jednak tak proste przełożenie, jak może się wydawać.

Odpowiednia moc fotowoltaiki, czyli jaka?

Jak pokazuje powyższy opis, eksperci mogą dobrać odpowiednie komponenty tak, aby instalacja PV produkowała tyle energii, ile jest potrzebne. Jednak najważniejsze jest dokładne określenie, jak dużo prądu musi wygenerować fotowoltaika.

Instalacja PV nie powinna mieć ani za małej, ani za dużej mocy. Niedowymiarowany system oznacza konieczność dodatkowego korzystania z prądu z zasobów zakładu energetycznego, a co za tym idzie – mniejszy niż oczekiwany spadek wysokości rachunku za energię.

Za to fotowoltaika o zbyt wysokiej mocy może Cię narazić na podwójne straty finansowe, to znaczy:

  • na niepotrzebny wydatek na komponenty systemu, które będą kosztowniejsze,
  • na straty nadwyżki wygenerowanej energii – warto pamiętać, że musisz ją rozliczyć z zakładem energetycznym w ciągu roku rozliczeniowego. Jeśli nadprogramowego prądu będzie za dużo, możesz go stracić.

Dlatego optymalna moc instalacji fotowoltaicznej powinna odpowiadać realnemu zapotrzebowaniu energetycznemu budynku. Do tej wartości należy dodać ok. 20%, aby zrekompensować rozliczenie prądu na zasadzie net-meteringu z ZE. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z zasadami, za każdą przesłaną do sieci 1 kWh nadprogramowej energii z fotowoltaiki otrzymasz z powrotem 0,7 lub 0,8 kWh. Nieco wyższa moc system rekompensuje tę różnicę.

Jak wygląda dobieranie mocy fotowoltaiki?

Podstawą przy dopasowaniu odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej są rachunki za prąd za poprzedni rok. Bardzo dobrze precyzują, ile energii zużywa rocznie Twój dom czy firma. Dlatego to o nie w pierwszej kolejności poproszą eksperci. To jednak nie wszystko. Możesz też spodziewać się pogłębionego wywiadu, w trakcie którego specjaliści upewnią się, czy w najbliższym czasie nie planujesz np. zakupu samochodu elektrycznego czy montażu ogrzewania elektrycznego. Obecność związanych z nimi instalacji podniesie zużycie energii – trzeba to wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu PV.

Pamiętaj też, że jeśli w przyszłości Twoje zapotrzebowanie energetyczne się zwiększy, istnieje możliwość rozbudowy systemu PV. Najłatwiej jest to jednak zrobić w instalacjach, które wykorzystują mikroinwertery – właśnie dlatego EvoEnergy poleca korzystanie z tego rozwiązania.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tej rekomendowanej przez nas technologii? Potrzebujesz pomocy przy doborze mocy fotowoltaiki? Skontaktuj się – chętnie odpowiemy na Twoje pytania!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania