03.05.2021

Net-metering w praktyce: czy to się opłaca?

Zmiana ustawy o OZE sprzed kilku lat wywołała prawdziwą rewolucję na rynku energetyki odnawialnej. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami jako prosument może działać zarówno osoba prywatna, jak i gospodarstwo rolne czy firma, które korzystają z instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kWp. A to daje przywileje w sposobie rozliczania prądu z zakładem energetycznym. Zobacz, czym jest net-metering i jak to działa.

Kim jest prosument?

W kontekście net-meteringu bardzo ważne jest dobre zrozumienie pojęcia „prosument”. Pochodzi ono z połączenia słów „producent” oraz „konsument” i oznacza osobę lub podmiot, które jednocześnie produkują i użytkują dane dobro. W kontekście energetyki prosument jest osobą, która zarówno wytwarza, jak i użytkuje prąd.

W praktyce ma to miejsce wówczas, gdy są wykorzystywane instalacje fotowoltaiczne. Jak to działa?

  • Odpowiednio zwymiarowane panele fotowoltaiczne produkują nadwyżki energii elektrycznej – a więc prąd, który nie może być zużyty na bieżąco.
  •  Nadprogramowe kilowaty, dzięki licznikowi dwukierunkowemu, są przesyłane do sieci elektrycznej, która na podstawie umowy z prosumentem magazynuje ją.
  • Kiedy prądu z fotowoltaiki nie wystarcza na bieżące potrzeby (np. po zmroku lub w miesiącach zimowych), prosument odbiera z sieci wysłaną uprzednio energię, jednak pozostawia jej część (20 lub 30%) w systemie.

Warto przy tym pamiętać, że nie każdy właściciel instalacji fotowoltaicznej jest prosumentem. W tę kategorię nie wpisują się tzw. farmy fotowoltaiczne oraz średniej wielkości instalacje. Górny limit mocy fotowoltaiki, który kwalifikuje do działania jako prosument to 50 kWp. Nie ma przy tym znaczenia, czy mowa o właścicielu domu jednorodzinnego, spółdzielni mieszkaniowej, firmie czy gospodarstwie rolnym. Kryterium jest wspomniana już moc instalacji.

Prosumenci nie sprzedają prądu zakładowi energetycznemu. Rozliczają jej nadwyżki

Dość często można usłyszeć o tym, że osoby, które zamontowały mikroinstalację fotowoltaiczną, mogą „sprzedawać nadwyżki energii elektrycznej do zakładu”. Nie jest to precyzyjne określenie stanu rzeczy. Sprzedaż prądu do sieci jest dostępna dla firm, które wytwarzają go właśnie na tę potrzebę, a więc posiadających np. farmy fotowoltaiczne. W przypadku prosumentów nie ma mowy stricte o sprzedaży. Dlatego nie powinieneś oczekiwać, że np. zakład energetyczny przeleje na Twoje konto jakąś kwotę za przesłany prąd.

Powód jest bardzo prosty: energia, którą prześlesz do sieci, jest w niej magazynowana na Twoje potrzeby i rozliczana na zasadzie net-meteringu. Samo rozliczenie zobaczysz na rachunku za prąd.

Jak działa net-metering? Podstawowe zasady

Jeśli rozliczasz się z zakładem energetycznym na zasadzie net-meteringu, przysługuje Ci prawo do przesyłania i magazynowania „nadprogramowego” prądu w sieci i jego późniejszego odebrania. To bardzo przydatne rozwiązanie, ponieważ rozkład ilości energii wytwarzanej przez panele PV nie jest równomierny. Dlatego, w uproszczeniu, latem prądu jest za dużo, a zimą – za mało. To wyzwanie można co prawda rozwiązać, korzystając z własnych magazynów energii, działających nieco jak powerbanki. Jednak trzeba pamiętać, że jest to dużo kosztowniejsze rozwiązanie, które niesie też za sobą niewielkie ryzyko, że w pewnym momencie prądu zabraknie.

Dlatego z pomocą przychodzi net-metering. Jeśli montujesz instalację PV o mocy do 50 kWp (dla większości domów i firm czy gospodarstw rolnych ta wartość jest znacznie niższa), możesz podpisać umowę z zakładem energetycznym, która pozwoli Ci rozliczać nadwyżki. W praktyce wygląda to tak, że:

  • jeśli Twoja instalacja ma moc do 10 kWp, otrzymujesz 0,8 kWh za każdą przesłaną do sieci 1 kWh,
  • przy instalacji o mocy od 10 do 50 kWp zwrot wynosi 0,7 kWh za każdą przesłaną 1 kWh.

Na odbiór nadwyżek masz rok rozliczeniowy, co sprawia, że przy dobrze zwymiarowanej instalacji nie jesteś narażony na straty.

W efekcie przez całe 12 miesięcy korzystasz z własnej, zielonej energii, a Twoje rachunki za prąd spadają o ok. 90%. Jak zatem widzisz, gra jest warta świeczki i można liczyć na duże oszczędności.

Chcesz zainstalować fotowoltaikę? Teraz jest na to najlepszy moment. Skontaktuj się z naszymi doradcami i dowiedz, jak przestać przepłacać za prąd!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach