06.05.2021
Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, wykorzystując do tego energię słoneczną. Jak więc można się domyślić, ilość wytworzonej elektryczności jest uzależniona od intensywności nasłonecznienia paneli solarnych. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe umiejscowienie. Jak to zrobić i na jakie kwestie zwrócić uwagę? Podpowiadamy.
Właściwe umieszczenie paneli słonecznych – dlaczego jest ważne?
Celem specjalistów, którzy projektują instalację fotowoltaiczną, jest dobranie komponentów systemu i ich skonfigurowanie w taki sposób, aby zaspokajały zapotrzebowanie budynku na prąd przy ograniczeniu kosztu inwestycji do niezbędnego minimum. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa prawidłowe usytuowanie paneli słonecznych.
To właśnie one, a dokładniej ogniwa fotowoltaiczne, wytwarzają prąd stały, który później jest przetwarzany w inwerterze na prąd zmienny, trafiający do urządzeń i instalacji w budynku. Wpływ na to, jak dużo energii zostanie wyprodukowane, ma kilka elementów. Są to:
Kwestia mocy instalacji fotowoltaicznej to kwestia indywidualna – uzależniona od średniego rocznego zużycia energii w danym budynku. Przy instalacji on-grid należy do tej wartości doliczyć jeszcze ok. 15-20% na „straty” poniesione przy rozliczeniach magazynowania nadwyżek w systemie net-meteringu. Tak uzyskuje się pożądaną moc instalacji. Powtórzmy jednak: ona będzie odpowiednia tylko wówczas, jeśli panele zostaną właściwie ustawione – tak, aby zmaksymalizować ekspozycję na promienie słoneczne.
W jakim kierunku ustawić panele słoneczne?
Najbardziej optymalnym kierunkiem dla paneli słonecznych jest południe. Dlaczego? Ponieważ w takiej konfiguracji ogniwa mogą być nasłonecznione od rana do wieczora – zawsze będą na nie padały promienie słoneczne. Niemal równie dobre warunki zapewniają południowy wschód oraz południowy zachód. Kolejnym wyborem będzie wschód albo zachód. Absolutnie nie należy montować paneli od północnej strony – ona jest przez większość czasu zacieniona, więc nie ma mowy o optymalnym wykorzystaniu energii słonecznej.
Dlatego jeśli jesteś na etapie przygotowań do budowy domu i myślisz o wykorzystaniu fotowoltaiki, upewnij się, że jego orientacja będzie sprzyjała wykorzystaniu tej technologii.
Co jednak, gdy dom już istnieje, a montaż paneli na połaciach o optymalnym nasłonecznieniu nie jest możliwa? Wówczas do wyboru są dwie opcje:
Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli?
Mówi się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 30-40°. Warto jednak pamiętać, że de facto zależy on od:
Przykładowo, w większości obszarów Polski, przy dachu o standardowej konstrukcji i ekspozycji na południową stronę, przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia paneli jest bliższy 40°. Tymczasem na południu kraju najczęściej wybiera się już kąt około 35°, który zapewnia nieco lepsze efekty.
Trzeba też pamiętać, że jeśli dach budynku jest płaski, to kąt nachylenia paneli może być mniejszy niż 30-40° – wszystko z uwagi na bezpieczeństwo konstrukcji. Dlatego decyzji o kierunku czy nachyleniu paneli nie należy podejmować pochopnie ani samodzielnie. Lepiej pozwolić dobrać go ekspertom.
Zacienienie w „idealnym” miejscu na panele – i co dalej?
Załóżmy, że południowa połać Twojego dachu jest wolna, więc byłaby świetnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych. Sęk w tym, że jest ona narażona na zacienienie. I rzeczywiście, cień padający na moduły PV stanowi poważny problem – zarówno dla wydajności, jak i dla bezpieczeństwa samej instalacji. Jak sobie z nim poradzić?
Przede wszystkim upewnij się, czy elementu przyczyniającego się do zacienienia nie da się wyeliminować. Jeżeli jest to na przykład duże drzewo, być może uda Ci się uzyskać pozwolenie na jego wycięcie? Są jednak takie elementy, których pozbyć się nie można, jak choćby komin na dachu budynku sąsiada. Co wtedy? Wówczas warto znaleźć lepsze miejsce na umieszczenie paneli bądź poszukać rozwiązań ograniczających ten problem.
Jeżeli zacienienie jest tylko tymczasowe, np. trwa ok. godziny czy dwóch dziennie, pomocne mogą być:
Nowoczesna technologia daje obecnie ogrom możliwości. Dlatego optymalne ułożenie modułów fotowoltaicznych można znaleźć nawet w „sytuacjach beznadziejnych”. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie na Twoim dachu lub działce będzie najlepsze miejsce na panele słoneczne, skontaktuj się. Podpowiemy
29.04.2022
26.04.2022
21.04.2022