06.05.2021

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, wykorzystując do tego energię słoneczną. Jak więc można się domyślić, ilość wytworzonej elektryczności jest uzależniona od intensywności nasłonecznienia paneli solarnych. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe umiejscowienie. Jak to zrobić i na jakie kwestie zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Właściwe umieszczenie paneli słonecznych – dlaczego jest ważne?

Celem specjalistów, którzy projektują instalację fotowoltaiczną, jest dobranie komponentów systemu i ich skonfigurowanie w taki sposób, aby zaspokajały zapotrzebowanie budynku na prąd przy ograniczeniu kosztu inwestycji do niezbędnego minimum. Właśnie dlatego tak dużą rolę odgrywa prawidłowe usytuowanie paneli słonecznych.

To właśnie one, a dokładniej ogniwa fotowoltaiczne, wytwarzają prąd stały, który później jest przetwarzany w inwerterze na prąd zmienny, trafiający do urządzeń i instalacji w budynku. Wpływ na to, jak dużo energii zostanie wyprodukowane, ma kilka elementów. Są to:

 • liczba zastosowanych paneli fotowoltaicznych i łączna moc instalacji – w Polsce, biorąc pod uwagę warunki pogodowe i zmiany pór roku, z 1 kWp mocy instalacji PV można wytworzyć ok. 950 kWh, pod warunkiem optymalnego ulokowania paneli,
 • kierunek świata, w którym są ustawione panele,
 • ich kąt nachylenia,
 • stopień ekspozycji na słońce.

Kwestia mocy instalacji fotowoltaicznej to kwestia indywidualna – uzależniona od średniego rocznego zużycia energii w danym budynku. Przy instalacji on-grid należy do tej wartości doliczyć jeszcze ok. 15-20% na „straty” poniesione przy rozliczeniach magazynowania nadwyżek w systemie net-meteringu. Tak uzyskuje się pożądaną moc instalacji. Powtórzmy jednak: ona będzie odpowiednia tylko wówczas, jeśli panele zostaną właściwie ustawione – tak, aby zmaksymalizować ekspozycję na promienie słoneczne.

W jakim kierunku ustawić panele słoneczne?

Najbardziej optymalnym kierunkiem dla paneli słonecznych jest południe. Dlaczego? Ponieważ w takiej konfiguracji ogniwa mogą być nasłonecznione od rana do wieczora – zawsze będą na nie padały promienie słoneczne. Niemal równie dobre warunki zapewniają południowy wschód oraz południowy zachód. Kolejnym wyborem będzie wschód albo zachód. Absolutnie nie należy montować paneli od północnej strony – ona jest przez większość czasu zacieniona, więc nie ma mowy o optymalnym wykorzystaniu energii słonecznej.

Dlatego jeśli jesteś na etapie przygotowań do budowy domu i myślisz o wykorzystaniu fotowoltaiki, upewnij się, że jego orientacja będzie sprzyjała wykorzystaniu tej technologii.

 Co jednak, gdy dom już istnieje, a montaż paneli na połaciach o optymalnym nasłonecznieniu nie jest możliwa? Wówczas do wyboru są dwie opcje:

 • montaż paneli na specjalnych stelażach, na bocznych ścianach budynku, ustawionych pod pożądanym kątem – to rozwiązanie możliwe zazwyczaj wówczas, gdy budynkowi potrzebna jest niewielka instalacja, ponieważ usytuowanie w tej sposób dużej liczby paneli byłoby trudne do wykonania,
 • posadowienie paneli na gruncie – na specjalnym stelażu. To rozwiązanie rzadko stosowane w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Jeżeli jednak dysponujesz kawałkiem niezacienionego terenu, a budowa instalacji na dachu jest niemożliwa, jest to jakieś rozwiązanie.

Jaki jest optymalny kąt nachylenia paneli?

Mówi się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 30-40°. Warto jednak pamiętać, że de facto zależy on od:

 • konstrukcji dachu,
 • kierunku, w którym są ustawione panele,
 • usytuowania geograficznego domu, w którym ma być montowana instalacja.

Przykładowo, w większości obszarów Polski, przy dachu o standardowej konstrukcji i ekspozycji na południową stronę, przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia paneli jest bliższy 40°. Tymczasem na południu kraju najczęściej wybiera się już kąt około 35°, który zapewnia nieco lepsze efekty.

Trzeba też pamiętać, że jeśli dach budynku jest płaski, to kąt nachylenia paneli może być mniejszy niż 30-40° – wszystko z uwagi na bezpieczeństwo konstrukcji. Dlatego decyzji o kierunku czy nachyleniu paneli nie należy podejmować pochopnie ani samodzielnie. Lepiej pozwolić dobrać go ekspertom.

Zacienienie w „idealnym” miejscu na panele – i co dalej?

Załóżmy, że południowa połać Twojego dachu jest wolna, więc byłaby świetnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych. Sęk w tym, że jest ona narażona na zacienienie. I rzeczywiście, cień padający na moduły PV stanowi poważny problem – zarówno dla wydajności, jak i dla bezpieczeństwa samej instalacji. Jak sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim upewnij się, czy elementu przyczyniającego się do zacienienia nie da się wyeliminować. Jeżeli jest to na przykład duże drzewo, być może uda Ci się uzyskać pozwolenie na jego wycięcie? Są jednak takie elementy, których pozbyć się nie można, jak choćby komin na dachu budynku sąsiada. Co wtedy? Wówczas warto znaleźć lepsze miejsce na umieszczenie paneli bądź poszukać rozwiązań ograniczających ten problem.

Jeżeli zacienienie jest tylko tymczasowe, np. trwa ok. godziny czy dwóch dziennie, pomocne mogą być:

 • zastąpienie inwertera centralnego mikroinwerterami – wówczas nie ma ryzyka utraty mocy ze wszystkich paneli, gdy spadnie ona na jednym czy dwóch modułach,
 • wykorzystanie optymalizatorów mocy,
 • zastosowanie ogniw ciętych na pół.

Nowoczesna technologia daje obecnie ogrom możliwości. Dlatego optymalne ułożenie modułów fotowoltaicznych można znaleźć nawet w „sytuacjach beznadziejnych”. Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie na Twoim dachu lub działce będzie najlepsze miejsce na panele słoneczne, skontaktuj się. Podpowiemy

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach