25.05.2021

Fotowoltaika dla rolnika – jakie dotacje można uzyskać?

Jesteś rolnikiem i chcesz zainwestować w instalację fotowoltaiczną? To dobra decyzja. Pozwoli Ci znacznie ograniczyć wydatki na prąd potrzebny gospodarstwu. Jednak początkowy wydatek na panele i pozostałe komponenty może nieco odstraszać. Nie ma jednak czego się bać – zwróci Ci się z nawiązką już po kilku latach, zwłaszcza gdy wykorzystasz wszystkie dostępne ulgi i dotacje. Zobacz, na co możesz liczyć.

Program AgroEnergia 2021

Najważniejszym źródłem dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników jest rządowy program AgroEnergia 2021. Działa od czerwca tego roku, a na dotacje przeznaczono łącznie ponad 200 mln zł.

A jak wyglądają zasady przyznawania dotacji? Aby o nią wystąpić, należy:

  • być rolnikiem, właścicielem lub nieruchomości rolnej i posiadać użytki rolne o powierzchni 1-300 ha,
  • osobiście prowadzić gospodarstwo minimum na rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie i być w stanie to udokumentować.

Jeśli spełniasz te warunki i zainwestowałeś w fotowoltaikę dla gospodarstwa rolnego, możesz uzyskać do 25 000 zł dotacji, a nawet o 10 000 zł więcej, jeżeli zainwestowałeś w instalację hybrydową, np. łączącą system PV z mikroinstalacją wiatrową czy pompą ciepła.

Instalacja, która ma zostać dofinansowana musi mieć moc mieszczącą się w granicach 10-50 kW. Co ważne, wnioski o dofinansowanie są przyjmowane w naborze ciągłym, aż do 2023 roku, a wysokość bezzwrotnej dotacji sięga 20% kosztów kwalifikowanych (do kwoty 25 000 zł).

Ulga w podatku rolnym

Kolejną zachętą finansową dla rolników, którzy zdecydują się na fotowoltaikę, jest ulga w podatku rolnym. Jeżeli płacisz podatek rolny jako osoba fizyczna, możesz otrzymać ulgę inwestycyjną w wysokości do 25% kosztów inwestycji. Odlicza się ją od podatku rolnego, a proces ten można rozłożyć na kolejnych 15 lat.

Uwaga, aby skorzystać z ulgi, musisz dysponować imienną fakturą na zakup i montaż systemu. Nie można również łączyć tej zachęty finansowej z innymi ulgami i dotacjami.

Lokalne programy dotacji

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników są również przyznawane przez lokalne samorządy, najczęściej w ramach pozyskanych przez nie funduszy unijnych. Warto więc zasięgnąć informacji w swoim urzędzie gminy i dowiedzieć się, czy jest możliwe uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego na system PV.

Czy rolnicy mogą korzystać z programów „Czyste powietrze” i „Mój prąd”?

Co do zasady, rządowe programy „Czyste powietrze” oraz „Mój prąd” są skierowane do osób fizycznych, które wykorzystują energię na własne potrzeby „życiowe”. Nie możesz zatem z nich skorzystać, jeśli instalacja fotowoltaiczna ma zasilać np. kurnik czy inne budynki gospodarcze. Masz jednak taką możliwość, jeśli system będzie służył wyłącznie do dostarczania prądu do domu.

Zastanawiasz się, z której formy dofinansowania skorzystać i co będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od skali inwestycji oraz indywidualnych uwarunkowań. Dlatego warto przedyskutować tę decyzję z ekspertami.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu dofinansowania na fotowoltaikę dla rolników? Skontaktuj się z naszymi doradcami, a podpowiemy Ci najlepsze rozwiązanie!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach