14.06.2021

Jak działają fotowoltaiczne instalacje hybrydowe?

Instalacja fotowoltaiczna niejedno ma imię. Chociaż ogólna zasada, na której jest oparte działanie elektrowni słonecznych, jest taka sama, działanie konkretnych systemów różni się od siebie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się instalacje hybrydowe. Dowiedz się, czym dokładnie są i na jakiej zasadzie działają.

Instalacje fotowoltaiczne: on-grid czy off-grid?

Podstawowy podział instalacji fotowoltaicznych to ten na systemy on-grid oraz off-grid. Różnica pomiędzy nimi jest bardzo prosta:

  • systemy on-grid są „wpięte” do sieci energetycznej – ma to miejsce za pośrednictwem dwukierunkowego licznika prądu. W efekcie możliwe jest przesyłanie energii zarówno do, jak i od użytkownika. To zaś daje możliwość magazynowania nadwyżek prądu z fotowoltaiki (powstających głównie wiosną i latem) w zakładzie energetycznym. Minusem takiego systemu jest to, że jeśli zostanie odcięte zasilanie z sieci, bo np. nastąpi awaria, fotowoltaika również przestanie dostarczać prąd,
  • systemy off-grid – to te, które są zupełnie niezależne od sieci energetycznej. Działają samodzielnie i nie ma możliwości przesyłu energii z i do ZE. Najczęściej są wzbogacone o magazyny energii, które umożliwiają przechowywanie nadwyżek energii i ich wykorzystanie, gdy słońce nie świeci, a panele nie produkują prądu. Tu jednak może się pojawić problem z zaspokojeniem 100% zapotrzebowania budynku na prąd, zwłaszcza w szerokości geograficznej, w której znajduje się nasz kraj.

Instalacje on-grid dają więc większe bezpieczeństwo, ponieważ masz gwarancję, że prądu nie zabraknie, nawet jeśli tego z fotowoltaiki będzie za mało. Za to systemy off-grid są zupełnie niezależne od ZE i działają, nawet jeśli dojdzie do jakiejś awarii w sieci dosyłowej. Co zatem wybrać? Decyzja czasem bywa trudna. Na szczęście wcale nie trzeba wybierać pomiędzy zaletami on-grid a off-grid. Wystarczy wybrać instalację hybrydową.

Co to jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna łączy zalety systemów on-grid oraz off-grid. To dlatego, że pozwala zarówno na przesył energii do sieci, jak i na jego magazynowanie we własnym akumulatorze. Może się też przełączać na tryb pracy offline, a zatem kontynuować swoje działanie, nawet wówczas, gdy dojdzie do awarii w sieci. Jest to zatem bardzo korzystne rozwiązanie w polskich warunkach klimatycznych.

Za hybrydowy charakter instalacji fotowoltaicznej odpowiada inwerter właściwego typu. Musi być to właśnie urządzenie hybrydowe. Gdy właśnie taki sprzęt jest zainstalowany w Twoim domu czy firmie, domyślny system dystrybucji prądu wyprodukowanego przez fotowoltaikę wygląda następująco:

  • w pierwszej kolejności energia jest przeznaczona na bieżącą konsumpcję, a więc na zasilanie urządzeń i instalacji w Twoim budynku, które aktualnie potrzebują prądu,
  • w drugiej kolejności prąd jest przeznaczony na ładowanie magazynów energii, które również są częścią instalacji. Mogą to być np. magazyny wysokoprzepięciowe, które pracują również w trybie „offline”, a więc przy odciętym zasilaniu z sieci zewnętrznej,
  • dopiero na końcu odbywa się przesył energii do magazynu zewnętrznego w sieci energetycznej.

Dzięki takiemu systemowi pracy zyskujesz maksimum korzyści z użytkowania instalacji fotowoltaicznej, ponieważ:

  • możesz korzystać z darmowej, zielonej energii również wówczas, gdy w sieci energetycznej nastąpi awaria – wówczas falownik przełączy się w tryb pracy „offline”, a Ty nie stracisz zasilania,
  • masz możliwość ładowania własnych akumulatorów przechowujących energię do wykorzystania na czas, gdy fotowoltaika nie wytwarza prądu wcale (w nocy) lub gdy jego ilość jest za mała na bieżące potrzeby (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym),
  • nie mierzysz się z ryzykiem, że prądu z fotowoltaiki zabraknie – jeśli tak się stanie, zawsze możesz go pobrać z sieci, czy to z własnych zapasów (dla instalacji założonych do końca 2021 roku przez kolejne 15 lat możliwe będzie korzystanie z systemu net-meteringu), czy też z zasobów samej sieci.

Właśnie dlatego takie rozwiązanie może być najkorzystniejsze inwestycyjnie – szczególnie, że planowane są poważne zmiany w sposobie rozliczania energii magazynowanej w sieci. Mają one zacząć obowiązywać już od 2022 roku.

Ile kosztuje hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Koszt budowy i uruchomienia hybrydowej instalacji fotowoltaicznej będzie wyższy niż w przypadku systemów on-grid. Powód jest prosty: potrzebne są dodatkowe komponenty – przede wszystkim chodzi o magazyn energii. To urządzenie, które jest dość kosztowne. Dlatego taka instalacja jest opłacalna przede wszystkim przy wyższym zużyciu energii elektrycznej.

Nie jesteś pewien, czy zdecydować się na hybrydową instalację, czy na instalację on-grid? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, która z nich sprawdzi się u Ciebie lepiej. Wiele zależy od zużycia energii, warunków technicznych czy Twoich oczekiwań finansowych.

Jeśli chcesz podjąć świadomą decyzję, która przyniesie oczekiwane korzyści, skontaktuj się z ekspertami EvoEnergy. Przeanalizujemy Twoją sytuację i przedstawimy Ci wycenę, z której dowiesz się, ile możesz zyskać na poszczególnych rozwiązaniach technologicznych. Zapraszamy!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania