21.06.2021

Czy warto samodzielnie montować instalację fotowoltaiczną?

Myślisz o montażu instalacji fotowoltaicznej? To rozsądny kierunek działania. Ceny prądu z sieci rosną coraz bardziej i nie ma raczej szans na odwrócenie tego trendu, a dzięki panelom słonecznym możesz zaoszczędzić nawet do 90% na rachunkach płaconych zakładowi energetycznemu. Pytanie jednak, czy warto samodzielnie montować instalację fotowoltaiczną? Zobacz.

Samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej – możliwy, ale…

Szybki przegląd internetu pokazuje, że coraz powszechniej dostępne są w sprzedaży gotowe zestawy fotowoltaiczne, w których ma się znajdować wszystko, co potrzebne do zamontowania instalacji. Zazwyczaj kuszą one stosunkowo niską ceną i… obietnicą łatwego dostępu do tej zaawansowanej technologii.

W teorii wszystko wygląda bardzo obiecująco. W końcu „jak trudne może być zamontowanie kilku paneli na dachu”? W teorii wszystko wygląda bardzo prosto. Jednak w praktyce nawet mały i niepozorny błąd może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Co może się stać, jeśli instalacja PV będzie nieprawidłowo zamontowana?

Błędów, które można popełnić po drodze, przygotowując instalację fotowoltaiczną do montażu, jest naprawdę wiele. W ogólnym ujęciu każdy z nich może prowadzić do dwóch efektów, czyli do:

  1. znacznego obniżenia bezpieczeństwa instalacji – wystarczy np. zamontować przewody solarne zbyt blisko instalacji odgromowej lub dobrać złe zabezpieczenia, aby pojawiło się ryzyko powstania łuku elektrycznego. A to prosta droga do pożaru, który niełatwo jest ugasić,
  2. zbyt niskich uzysków z instalacji – mogą tym skutkować np. niewłaściwe połączenie modułów fotowoltaicznych, nieprawidłowy kąt nachylenia paneli, źle wybrane miejsce na instalację… takie kosztowne błędy można mnożyć.

Pojawia się też ryzyko skrócenia żywotności komponentów, co może wynikać z nieprawidłowej eksploatacji systemu.

Zanim więc zabierzesz się za samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych, zastanów się:

  • czy znasz tę technologię i wiesz, z czym będziesz pracować?
  • jaki jest Twój poziom wiedzy w zakresie elektryki?
  • czy jesteś w stanie się dobrze zabezpieczyć podczas prowadzenia prac na wysokości (na dachu),
  • czy jesteś pewien, że będziesz w stanie bezpiecznie zamontować konstrukcję na panele fotowoltaiczne na pokryciu dachu, np. bez uszkodzenia dachówek ceramicznych?
  • ile czasu zajmie Ci montaż, jeśli prace będziesz wykonywać pierwszy raz?

Pojawia się jeszcze jedna kwestia, natury formalnej: jeśli mikroinstalacja ma zostać przyłączona do sieci energetycznej, potrzebujesz do niej dokumentacji, w tym schematu planowanej instalacji oraz tej związanej z odbiorem systemu przed podpięciem do licznika dwukierunkowego. Zgodnie z wymogami zakładów energetycznych zarówno budowa samej mikroinstalacji, jak i instalacji łączącej ją z siecią energetyczną muszą być wykonane przez osoby posiadającej właściwe uprawnienia, tj. certyfikat UDT na instalację systemów PV lub świadectwo kwalifikacyjne gr. E oraz uprawnienia budowlane.

Powierz wykonanie montażu instalacji fotowoltaicznej specjalistom

Jak zatem widać, samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie. Jeśli nie masz uprawnień ani doświadczenia, możesz sobie tym bardziej zaszkodzić niż pomóc. A co z oszczędnościami? Również będą one tylko pozorne! Więcej wydasz na późniejsze poprawki, niż na zlecenie wykonania prac ekspertom.

EvoEnergy zapewnia Ci kompleksową obsługę w zakresie instalacji fotowoltaicznych – od dobrania odpowiedniej mocy, przez dopasowanie optymalnych i kompatybilnych komponentów, aż po montaż, wsparcie z formalnościami oraz uruchomienie systemu. Zadzwoń lub napisz i dowiedz się więcej!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach