27.07.2021

Mycie paneli fotowoltaicznych

Czy instalacja fotowoltaiczna jest zupełnie bezobsługowa? Do niedawna bardzo wielu producentów i montażystów systemów PV zapewniało o tym, że tak. I rzeczywiście, w dużym stopniu jest to prawda. Jednak jest jedna istotna kwestia, o której nie można zapominać. Chodzi o mycie paneli fotowoltaicznych. Zobacz, kiedy i dlaczego może być potrzebne.

Mycie paneli fotowoltaicznych – czy na pewno potrzebne?

W teorii panele fotowoltaiczne powinny być zupełnie „samoobsługowe”. Wystarczy je zamontować, podłączyć cały system i korzystać z zielonej energii. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie moduły solarne są elementem instalacji najbardziej narażonym na działanie czynników zewnętrznych. Nie chodzi wyłącznie o intensywne działanie promieni słonecznych i związaną z nią wysoką temperaturą. Zanieczyszczenia powietrza, unoszące się w nim pyłki i kurz stopniowo osiadają na panelach słonecznych – podobnie jak na wszystkich innych powierzchniach. Szczególnie dużym wyzwaniem są zanieczyszczenia organiczne, wydobywające się np. z maszyn rolniczych. Bardzo łatwo przyczepiają się do modułów i nie chcą się odczepić.

Zasadniczo ze sporą częścią tych zabrudzeń radzi sobie deszcz, który regularnie obmywa moduły. Ale nie w stu procentach. Ostatnie badania pokazują, że zanieczyszczenia modułów fotowoltaicznych nie da się uniknąć, a zaniedbane, prowadzą do dużych strat wydajności instalacji PV. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty: zabrudzone panele nie odbierają tak dobrze promieniowania słonecznego, przez co generują mniej prądu.

Poza tym utrzymujące się przez lata zanieczyszczania mogą prowadzić do „zagnieżdżania się” roślin, które za to zwiększają ryzyko nawet nieodwracalnego uszkodzenia systemu.

Właśnie dlatego coraz częściej stosuje się regularne mycie paneli fotowoltaicznych, które pozwala systematycznie i regularnie pozbywać się zanieczyszczeń. W efekcie zmniejsza się ryzyko utraty części prądu, który powinien trafić do systemu.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Najnowsze zalecenia mówią o tym, aby myć moduły fotowoltaiczne około 2 razy w roku. Częstsze ich czyszczenie nie pozwala nagromadzić się brudowi, a to zmniejsza ryzyko powstania strat czy zniszczeń. W tym przypadku doskonale sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Wbrew pozorom, koszt mycia paneli fotowoltaicznych nie jest wysoki. Odpowiednio zamontowana instalacja pozwala na ich automatyczne oczyszczanie, z wykorzystaniem profesjonalnych maszyn, które jest tanie. Koszty zaczynają się już od ok. 8 zł za m2 powierzchni. Jeśli przyjąć, że instalacja o mocy 5 kWp ma ok. 30 m2 powierzchni (zależnie od tego, jaki typ paneli jest zastosowany), to wydatek będzie niewielki, a korzyści – znaczące.

Warto przy tym podkreślić, że to, jak szybko brudzą się panele fotowoltaiczne, bywa uzależnione od sposobu ich montażu. Błędy popełnione przez instalatorów, na przykład zbyt płaskie ułożenie modułów – tak, że zaczyna na nich zalegać woda – może prowadzić nawet do ich delaminacji, czyli nieodwracalnego uszkodzenia. Właśnie dlatego tak istotną kwestią jest powierzenie zaprojektowania i wykonania instalacji fachowcom.

Podczas ustalania warunków współpracy warto również dopytać o kwestie związane z myciem paneli fotowoltaicznych – usługi w tym zakresie zapewnia coraz więcej podmiotów, np. w ramach serwisu after-sales. Można się spodziewać, że w niedalekiej przyszłości staną się one standardem.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach