26.08.2021

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, dobierając pompę ciepła

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej wydajnych urządzeń służących do ogrzewania budynku. Energię czerpie przede wszystkim z odnawialnego, naturalnego źródła, a jej praca jest zautomatyzowana i „czysta”. Bez konieczności opróżniania kotła, dokładania paliwa czy ciągłego doglądania systemu grzewczego. Myślisz o tym, aby zainwestować w takie urządzenie? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła.

  1. Powierzchnia jest do ogrzania i wymagana moc

Zasadniczo: im większy masz dom, tym mocniejszej pompy ciepła będziesz potrzebować, aby zapewniła komfortową temperaturę nawet w najchłodniejsze dni zimy. Ale uwaga! Równie ważną kwestią jak powierzchnia do ogrzania jest charakterystyka energetyczna budynku. Eksperci, którzy będą dobierać urządzenie, przyjrzą się uważnie, jaki jest współczynnik zapotrzebowania na ciepło. Jest onuzależniony głównie od jakości izolacji termicznej budynku – im bardziej jest on energooszczędny, tym mniejsza jest wymagana moc pompy ciepła.

  • Lokalizacja domu

Jeśli mieszkasz na obszarze Polski, gdzie zimą temperatury spadają na niższy poziom – np. w rejonie górskim, możesz potrzebować urządzenia, które radzi sobie niezawodnie nawet z dużymi mrozami. Chociaż zdarzają się one coraz rzadziej, zbyt niska temperatura powietrza (na poziomie -15-20°C) może spowodować obniżenie wydajności powietrznej pompy ciepła. W takich przypadkach lepiej sprawdzają się pompy gruntowe – zwłaszcza te z kolektorem pionowym. Trzeba jednak pamiętać, że ich montaż oznacza wyższą inwestycję i większą ingerencję w teren.

Jeżeli jednak mieszkasz np. na obszarze nizinnym czy też nad morzem, gdzie klimat zimą bywa łagodniejszy, spokojnie i bez obaw możesz sięgnąć po pompę powietrzną.

Czytaj więcej: Pompa ciepła: powietrzna czy gruntowa? Porównanie

  • Jakość wybranego urządzenia

Pompa ciepła jest urządzeniem, które ma Ci posłużyć przez lata i pracować niezawodnie oraz bezawaryjnie. Dlatego nie możesz sobie pozwolić na rezygnację z wysokiej jakości sprzętu. Najlepiej dobrać pompę, która pochodzi od renomowanego producenta i jest objęta szeroką gwarancją.

  • Warunki serwisowania

To kwestia łącząca się z poprzednią i istotna, zwłaszcza gdy myślisz o nabyciu urządzenia z Dalekiego Wschodu. Zanim zdecydujesz się na konkretną markę, sprawdź warunki realizacji usług gwarancyjnych oraz serwisowania. Kluczowa kwestia to weryfikacja, czy w razie problemów będziesz mógł liczyć na pomoc serwisową w Polsce i na obsługę gwarancyjną np. bez konieczności wysyłania sprzętu do kraju produkcji. Chociaż takie sytuacje zdarzają się coraz rzadziej lepiej, zgodnie z przysłowiem „dmuchać na zimne” lub… po prostu podjąć współpracę ze specjalistami, którzy dobiorą markowe urządzenie z kompleksową obsługą serwisową.

  • Współczynnik COP

Ten współczynnik wskazuje na sprawność urządzenia, a zatem na to, ile energii jest ono w stanie wyprodukować po dostarczeniu 1 kWh energii elektrycznej. Zasadniczo, najwyższe wartości osiągają pompy gruntowe, jednak nowoczesne urządzenia typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze coraz lepiej dotrzymują im kroku.

Uwaga! Warto pamiętać, że wartości przedstawiane producenta są podawane w odniesieniu do standardowych, ściśle określonych warunkach. Dlatego w rzeczywistości mogą być one nieco inne – wszystko zależy od tego, jaka jest sytuacja na zasilanej posesji.

A co z ceną? Jest ona oczywiście istotnym parametrem, jednak nie powinna decydować w pierwszej kolejności o tym, na jakie urządzenie się zdecydujesz. Zdecydowanie ważniejsze są długofalowe zyski, jakie możesz osiągnąć dzięki systemowi PV.

Pamiętaj: najkorzystniejsze rozwiązanie to połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Ten zestaw pozwoli Ci zredukować koszty ogrzewania nawet do 0 zł. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub napisz, a przedstawimy Ci szczegóły.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach