03.09.2021

Rodzaje paneli fotowoltaicznych – jakie wybrać?

Z roku na rok na dachach polskich domów pojawia się coraz więcej paneli fotowoltaicznych. To dobra wiadomość, ponieważ moduły PV pozwalają na produkcję darmowej, zielonej energii. Jednak to, jak wydajne i niezawodne są w rzeczywistości, zależy w dużej mierze od rodzaju zastosowanej technologii. Sprawdź, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i które najlepiej wybrać do swojego domu, gospodarstwa rolnego czy firmy.

Na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne?

Podstawowa zasada działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosta. Te, które są wykorzystywane w nowoczesnych instalacjach PV, są oparte o ogniwa krzemowe. Powstają one z kryształów krzemu, w których – gdy padają na nie fotony promieniowania słonecznego – dochodzi do wzbudzenia elektronów i wzniesienia ich na wyższy poziom energetyczny. Tak powstaje prąd stały, który – po przekształceniu w inwerterze w prąd zmienny o odpowiednich parametrach – może zasilać urządzenia i instalacje w Twoim domu, gospodarstwie czy firmie.

Warto jednak wiedzieć, że chociaż ogólna zasada, na jakiej jest wykorzystywane zjawisko fotowoltaiczne, jest taka sama, to już efektywność produkcji prądu czy niezawodność samych paneli bywają zróżnicowane. Wiele zależy od rodzaju paneli fotowoltaicznych, które zostały zastosowane.

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?

Różnica między panelami polikrystalicznymi a monokrystalicznymi wynika z zastosowania w nich odmiennych ogniw. I tak:

 • w panelach polikrystalicznych pojedyncze ogniwo składa się z wielu, małych kryształów krzemu,
 • w panelach monokrystalicznych jedno ogniwo to jeden, duży kryształ krzemu.

Co to zmienia? Bardzo dużo! Jeden, duży kryształ krzemu zamiast wielu małych oznacza, że elektrony wzbudzane na wyższy poziom energetyczny mają znacznie więcej miejsca do poruszania się. Dzięki temu mogą wyprodukować więcej energii.

W efekcie panele monokrystaliczne zapewniają lepszy stosunek wydajności do powierzchni niż panele polikrystaliczne. Ponadto warto wiedzieć, że oba typy ogniw różnią się też innymi cechami. Te najważniejsze to:

 • sprawność paneli – w przypadku modułów mono wynosi ona 15-20%, a czasem nieco więcej, przy modułach poli można mówić o sprawności 14-18%,
 • wygląd – moduły monokrystaliczne są uznawane za bardziej eleganckie, ponieważ mają jednolitą, ciemną barwę o charakterystyczne, ostrzejsze brzegi, za to polikrystaliczne są niebieskawe i mają lekko zaokrąglone brzegi;
 • cena – zasadniczo, panele monokrystaliczne są droższe niż polikrystaliczne, chociaż trzeba pamiętać, że potrzeba ich mniej do uzyskania podobnej łącznej mocy.

Czy to oznacza, że można jednoznacznie powiedzieć, że każde panele monokrystaliczne są lepsze od polikrystalicznych? Niekoniecznie. Wiele zależy od standardów technologii produkcji, a one zależą od tego, jakich norm i w jakim stopniu przestrzega producent. Niemniej jednak, to technologia monokrystaliczna jest obecnie bardziej rozwijana i ceniona przez ekspertów.

Warto też wspomnieć o tym, że panele monokrystaliczne dobrej jakości lepiej radzą sobie z wysokimi temperaturami, a także z zacienieniem.

Czytaj więcej: Zacienienie paneli fotowoltaicznych – dlaczego to problem i jak go rozwiązać?

Panele fotowoltaiczne: szkło-folia czy szkło-szkło?

Budowa samych ogniw fotowoltaicznych nie jest jedynym parametrem, który odróżnia poszczególne typy paneli PV. Poszczególne modele różnią się także konstrukcją. Standardowe panele fotowoltaiczne to te typu „szkło-folia”. Są zbudowane z kilku warstw. Najczęściej są to:

 • rama i spód ramy,
 • folia PET,
 • połączone ze sobą ogniwa słoneczne,
 • folia EVA,
 • warstwa szkła hartowanego.

Szkło w takich panelach znajduje się oczywiście u góry – jego zadaniem jest m.in. ochrona ogniw przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz trudnymi warunkami pogodowymi. Jednak w ostatnich latach popularność zyskują tzw. panele „glass-glass”. Czym się wyróżniają? Przede wszystkim tym, że obie strony paneli są zabezpieczone szkłem hartowanym. Oznacza to, że szyba znajduje się także od dołu modułu. Jakie są różnice między oboma typami paneli?

Te w wersji szkło-folia:

 • są częściej wykorzystywane na polskim rynku fotowoltaiki, co wynika również z faktu, iż są tańsze,
 • są lżejsze niż konstrukcje „szkło-szkło” – szacuje się, że różnica między standardowej wielkości panelami obu typów jest ok. 6 kg różnicy. Sprawia to, że mogą się lepiej sprawdzić na dachach o słabszej nośności,
 • są bardziej podatne na uszkodzenia niż panele „glass-glass”, co zwiększa ryzyko spadku wydajności ich pracy lub pojawienia się awarii,
 • zazwyczaj mają krótszą gwarancję uzysku niż panele „szkło-szkło”.

Za to panele „szkło-szkło”:

 • mają dłuższą gwarancję uzysków – najczęściej producenci udzielają jej na minimum 30 lat, co jest najlepszym dowodem na to, jak wytrzymała jest to technologia,
 • są znacznie sztywniejsze, przez co bardziej odporne na powstawanie mikrouszkodzeń – to kolejny atut, który zapewnia im „długowieczność”,
 • mogą być bardziej odporne na ogień, z uwagi na to, że szkło otaczające ogniwa z obu stron jest niepalne – to przekłada się na wyższe bezpieczeństwo ich stosowania,
 • są również dostępne w wersji bezramkowej, która idealnie sprawdza się np. w obszarach narażonych na duże opady śniegu, a w sytuacji, gdy mają się one stać np. dachem wiaty, a nie częścią zwykłej instalacji dachowej,
 • są nieco kosztowniejszym rozwiązaniem niż panele „szkło-folia”,
 • mogą być bardziej narażone na delaminację, chociaż nie jest to reguła – problemy najczęściej zdarzają się w modułach słabszej jakości.

Warto przy tym pamiętać, że część paneli „szkło-szkło” to konstrukcje typu bifacial, a zatem takie, które mają „aktywne” obie strony. Takie rozwiązanie, choć kosztowne, może się sprawdzić np. na farmach solarnych.

Jakie jeszcze są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Na rynku dostępne są również tzw. panele amorficzne oraz panele cienkowarstwowe, których wydajność jest jednak zbyt niska, aby rozważać ich wykorzystanie w instalacjach fotowoltaicznych. Warto też wspomnieć o modułach typu half-cut, w których ogniwa PV są „przecięte na pół”, co zwiększa ich wydajność i zmniejsza podatność na problemy wynikające z zacienienia.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie panele fotowoltaiczne najlepiej sprawdzą się w Twojej instalacji i ile będzie to kosztować, koniecznie odezwij się do naszych specjalistów. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę bez zobowiązań – sprawdź!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania