18.10.2021

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Pompy ciepła to jedna z najbardziej wydajnych technologii ogrzewania budynku, z bardzo wysokim współczynnikiem COP. Pytanie jednak, jaką moc musi mieć pompa ciepła, aby zapewnić Ci komfort cieplny nawet w okresie zimowym? Oto kilka wskazówek, które pozwolą dobrać optymalną moc takiego urządzenia.

Jak działa pompa ciepła?

Zastanawiasz się, w jaki sposób wygląda działanie pompy ciepła? Zasada funkcjonowania takiego urządzenia jest dość prosta:

  • pompa ciepła pobiera energię z tzw. dolnego źródła, które jest przystosowane do pozyskiwania energii odnawialnej. Może to być np. ciepło powietrza lub energia geotermalna,
  • ta energia jest przy pomocy czynnika chłodzącego przekazywana do parownika – tu następuje jego odparowanie, oddanie ciepła i jego sprężenie,
  • w kolejnym kroku ciepło dociera do skraplacza i oddania ciepła do systemu ogrzewania budynku i/lub ciepłej wody użytkowej, a czynnik chłodzący powraca do obiegu, ponownie pobierając ciepło z dolnego źródła.

Warto wiedzieć, że pompa ciepła działa w 75% w oparciu o energię pozyskaną z dolnego źródła, jednak do funkcjonowania potrzebuje także prądu. Jest on potrzebny do napędzenia mechanizmu instalacji. Najlepiej pozyskać go z fotowoltaiki – tak, aby działanie instalacji stało się bezkosztowe.

Dlaczego moc pompy ciepła jest tak ważna?

Moc pompy ciepła przekłada się na wydajność jej pracy, a zatem na to, ile urządzenie jest w stanie wygenerować energii cieplnej. Im ten parametr wyższy, tym intensywniejsze jest ogrzewanie. Dlatego jedną z pierwszych kwestii, jakie bierze się pod uwagę przy doborze pompy ciepła, jest właśnie moc takiej instalacji.

Wbrew pozorom, problematyczna może być nie tylko zbyt mała moc, ale także za duża. Jeśli dojdzie do tej drugiej sytuacji, możesz się po prostu narazić na wyższe i zupełnie niepotrzebne koszty. Dlatego parametry urządzenia należy zawsze dobrać z ekspertami.

Zapotrzebowanie energetyczne budynku – podstawa przy doborze mocy pompy ciepła

Chociaż w ogólnym ujęciu moc pompy ciepła potrzebna do zapewnienia komfortu termicznego jest determinowana np. powierzchnią domu, w praktyce zdecydowanie ważniejsze jest realne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dlaczego? To bardzo proste! Wyobraź sobie dwa domy o powierzchni 100 m2. Jeden z nich jest ulokowany na terenie górskim, ma około stu lat, jego okna i drzwi nie są zbyt szczelne, a dach wymaga przeprowadzenia termomodernizacji. Drugi został wybudowany niedawno, na Pomorzu, w technologii pasywnej. Chociaż mają tę są powierzchnię, każdy z nich ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego te kwestie warto zawsze ustalać indywidualnie.

Podstawą może być przeprowadzenie precyzyjnych pomiarów przez specjalistów. Mogą oni zalecić, przed montażem ciepła, np. wdrożenie kilku rozwiązań termomodernizacyjnych – tak, aby z budynku w zimowych miesiącach uciekało mniej ciepłego powietrza.

Warto przy tym pamiętać, że zapotrzebowanie budynku na ciepło jest też uzależnione o usytuowania budynku – chociaż w Polsce panują dość jednolite warunki pogodowe, istnieją istotne różnice między terenami górskimi a nizinnymi czy między wschodem a zachodem kraju. Nawet najmniejsze niuanse mogą mieć znaczenie.

Dobierz moc i typ pompy ciepła wspólnie z ekspertami

Jesteś na etapie wyboru pompy ciepła, ponieważ chcesz sobie zapewnić ekologiczne i oszczędne ogrzewanie? Nie podejmuj decyzji samodzielnie. Zrób to przy współpracy ze specjalistami z branży. Nasi fachowcy doskonale rozumieją mechanizmy działania pomp ciepła oraz ich przełożenie na praktykę. Dlatego pomożemy Ci:

  • dopasować optymalny typ pompy ciepła – podpowiemy, czy powietrzna pompa cieplna będzie wystarczająca, czy lepiej zainwestować w gruntową,
  • dobrać odpowiednią moc urządzenia – doszacowaną w taki sposób, abyś wydał optymalną kwotę na inwestycję, a jednocześnie miał pewność, że w mroźne, zimowe dni nie zrobi się zbyt chłodno.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, otrzymasz precyzyjną wycenę, a nasi eksperci przedstawią Ci też kalkulację zysków. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dokonujesz świadomego i korzystnego wyboru. Zapraszamy.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach