28.10.2021

7 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła

Kolejne rachunki za ogrzewanie domu przyprawiają Cię o coraz większy ból głowy? Nie ma się czemu dziwić. Ceny energii szybują w górę, a ma być jeszcze gorzej. Dlatego coraz więcej osób rozważa inwestycję w pompę ciepła. Czy to dobre rozwiązanie? Poznaj najważniejsze korzyści, które możesz dzięki niemu osiągnąć.

  1. Pompa ciepła to sposób na darmowe ogrzewanie

… pod warunkiem, że połączysz stosowanie tej technologii z wykorzystaniem fotowoltaiki. Panele słoneczne dostarczą prądu do zasilenia instalacji grzewczej, a ciepło zostanie pobrane z gruntu lub powietrza. W efekcie za ogrzewanie domu oraz podgrzew ciepłej wody użytkowej (w zależności od wybranego urządzenia) nie zapłacisz ani złotówki! Pomyśl, jak wiele możesz dzięki temu zaoszczędzić teraz i jak te oszczędności wzrosną w kolejnych latach!

  • Pompa ciepła jest bardzo wydajna

Pompy ciepła wyróżniają się bardzo wysokim współczynnikiem COP, czyli wydajności urządzenia, a dokładniej tego, ile energii termicznej jest w stanie wytworzyć z 1 kW prądu. W przypadku pomp cieplnych współczynnik COP wynosi średnio ok. 4,8 (gruntowe pompy ciepła), co oznacza bardzo ekonomiczną i wydajną pracę.

  • Pompy ciepła radzą sobie nawet w bardzo niskich temperaturach

Bez problemu dadzą radę dostarczyć ciepło nawet, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Szczególnie skuteczne są gruntowe pompy ciepła, chociaż powietrzne też radzą sobie dobrze, zwłaszcza w cieplejszych obszarach Polski, gdzie zimą temperatura nie spada bardzo radykalnie.

  • Montaż pompy ciepła wcale nie musi być inwazyjny

Chociaż w przypadku pompy gruntowej rzeczywiście konieczne jest wykonanie wykopu lub odwiertu w celu przygotowania dolnego źródła, to montaż pompy powietrznej jest znacznie prostszy i mniej ingeruje w infrastrukturę posesji. W efekcie niższy jest też koszt przeprowadzenia instalacji.

  • Pompa ciepła jest bezobsługowa

Przy korzystaniu z tego urządzenia nie musisz się martwić np. o zakup opału czy konieczność regularnego czyszczenia kotła. System pracuje automatycznie i bezobsługowo, inteligentnie dopasowując parametry pracy do bieżących warunków pogodowych. Dzięki temu uzyskujesz potrzebne ciepło bez wysiłku i problemów.

  • Możesz uzyskać korzystne dotacje na pompy ciepła

Wysokość dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze może wynieść nawet 37 tys. zł, co oznacza znaczne obniżenie ostatecznej ceny systemu i jeszcze większą opłacalność inwestycji. Dodatkowo możesz skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT, a samorządy prowadzą własne programy wsparcia finansowego. Planowane jest też uruchomienie dedykowanego rządowego programu Moje Ciepło.

  • To zeroemisyjna technologia

W dobie globalnego ocieplenia i coraz większych wyzwań środowiskowych to również jest bardzo ważny argument. Inwestując w technologie OZE, zmniejszasz negatywny wpływ na przyrodę i przyczyniasz się do poprawy jakości powietrza w Twoim otoczeniu.

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować inwestycja w pompę ciepła i z czym się wiąże? Skontaktuj się z naszym zespołem, aby uzyskać konkretną odpowiedź bez zobowiązań!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach