29.11.2021

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych: czy to ma sens?

Mikroinstalacje fotowoltaiczne goszczą na dachach coraz większej liczby domów w Polsce. Stąd też pojawia się szereg nowych usług związanych z nimi. Jedną z nich jest ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Na czym polega? Jaki jest zakres ochrony, którą zapewnia? Czy to rozwiązanie, w które warto zainwestować? Zobacz!

Jakie są ryzyka związane z działaniem paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczną i mało awaryjną technologią. Wiele mówi o tym choćby gwarancja uzysków udzielana przez producenta – obecnie wynosi ona najczęściej 30 lub więcej lat (zwłaszcza w przypadku paneli glass-glass). Trzeba jednak pamiętać, że moduły PV pracują na zewnątrz i są przez cały rok narażone na działanie rozmaitych czynników środowiskowych. Intensywne promieniowanie słoneczne i w konsekwencji wysoka temperatura, mrozy, opady śniegu, a także intensywny wiatr, gradobicia czy burze – to wszystko może wywołać uszkodzenia paneli.

To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że mogą się zdarzyć również szkody wyrządzone przez osoby trzecie. Ot, wystarczy pomyśleć o kamieniu rzuconym w stronę dachu przez jakiegoś osiłka czy nawet o kradzieży elementów systemu PV.

Choć takie sytuacje mają miejsce rzadko… mogą się wydarzyć i będą za sobą niosły dla Ciebie konsekwencje finansowe. Dlatego – jeśli chcesz się przed nimi zabezpieczyć – możesz zainwestować w ubezpieczenie paneli słonecznych.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – jak to działa?

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej jest dostępne w dwóch podstawowych wariantach. Może:

  • zostać uwzględnione w polisie ubezpieczenia domu – w tej sytuacji ochroną mogą zostać objęte komponenty, które ą stałą częścią budynku. Są to przede wszystkim panele PV, ale również inwerter czy okablowanie;
  • być oddzielnym produktem lub rozszerzeniem standardowej polisy – może być konieczne, zwłaszcza wówczas gdy panele są postawione na gruncie lub usytuowane na garażu, stodole czy budynku gospodarczym.

Ponieważ ten typ polisy jest stosunkowo nowy, nie istnieje „ustandaryzowany” zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego warto porównać ze sobą oferty poszczególnych towarzystw.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej?

Najczęściej ubezpieczenie fotowoltaiki obejmuje szkody, które:

  • nastąpiły w wyniku zdarzeń naturalnych – dobrze, gdy w TU zostaną wymienione m.in. grad, ponaddźwiękowy huk, śnieg (i jego napór na panele), uderzenie pioruna, zalanie, zapadanie się ziemi, upadek drzewa, huragan itp.;
  • powstały jako wynik zdarzenia losowego – np. pożaru, przepięcia, uderzeniu pojazdu, upadku obiektów itp.,
  • zostały wywołane przez osoby trzecie – tak w wyniku wandalizmu, jak i kradzieży.

Ochrona może objąć również przerwy w pracy instalacji. To bardzo ważne, ponieważ gdy system PV nie pracuje, Ty ponosisz z tego tytułu poważne straty finansowe – nie produkujesz darmowego prądu, więc musisz go kupić z sieci. Dobrze więc, aby polisa zrekompensowała takie wydatki, które są np. konsekwencją uszkodzenia instalacji. Powinna też objąć ewentualne koszty akcji ratowniczej.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?

Koszt ubezpieczenia instalacji PV zależy od zakresu ochrony oferowanego przez dane TU, a także od wielkości systemu i jego wartości, a także sumy, na jaką opiewa polisa. Najczęściej jednak roczny koszt polisy to kilkadziesiąt-kilkaset złotych rocznie. Warto rozważyć taką inwestycję, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, które mogą być znacznie większe.

Pamiętaj też, że jeśli chcesz uniknąć obniżenia wydajności systemu PV, warto zadbać o regularne mycie paneli fotowoltaicznych. Więcej na ten temat, jak i o zabezpieczeniu całej instalacji dowiesz się od naszych specjalistów.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach