29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to rozwiązanie, dzięki któremu możesz zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną. W efekcie ograniczasz wydatki na ogrzewanie. Jednak zanim osiągniesz taki rezultat, musisz zainwestować w tę technologię. Ile dokładnie? Dowiedz się więcej na ten temat.

Co składa się na koszt rekuperacji?

Nie sposób jest wskazać jednej konkretnej stawki za montaż rekuperacji. To dlatego, że system wentylacji z odzyskiem ciepła musi być dostosowany do parametrów budynku, w którym ma funkcjonować. To przekłada się zarówno na ilość materiałów, które trzeba zastosować, parametry techniczne urządzeń, jak i liczbę roboczogodzin włożonych w montaż przez pracowników ekipy instalacyjnej.

Można jednak wskazać elementy składowe ostatecznych wydatków na taki system. Są to:

  • wykonanie projektu systemu – jest on konieczny m.in. po to, aby zaplanować odpowiednią moc rekuperatora, a także rozmieszczenie nawiewników, wyciągów, anemostatów czy kratek wentylacyjnych,
  • komponenty systemu – jednostka wentylacyjna, rekuperator oraz przewody i elementy końcowe,
  • prace montażowe wykonywane przez ekipę,
  • regulacja systemu wentylacji już po uruchomieniu.

Obliczenie kosztów montażu rekuperacji wymaga indywidualnej wyceny

Czynników, które mają wpływ na koszt rekuperacji, jest całkiem sporo. Dlatego trudno jest wskazać konkretną kwotę bez sprawdzenia warunków technicznych na posesji.

  • Inaczej będą się kształtować koszty, gdy zadbasz o montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją jeszcze na etapie budowy domu. W takiej sytuacji sieć przewodów wentylacyjnych zostanie od razu dostosowana do wymogów tego systemu. Może to zmniejszyć ostateczny wydatek.
  • Gdy wentylacja z odzyskiem ciepła będzie montowana w już stojącym domu, konieczna będzie „przeróbka” systemu – np. zwężenie i wymiana przewodów wentylacyjnych czy uszczelnienie przepływu powietrza. To może podnieść ostateczny wydatek.

Istotna jest także powierzchnia użytkowa danego budynku – im większa, tym wyższy wydatek.

Są to jednak bardzo ogólne rozważania. Zamiast je prowadzić – lepiej porozmawiać o konkretach, po przeanalizowaniu warunków technicznych w danym budynku. Dlatego jeżeli chcesz wiedzieć, jaka inwestycja może Cię czekać, skontaktuj się z zespołem evoENERGY. Przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą wycenę. Dzięki temu ocenisz, czy ten system będzie opłacalny w Twoim przypadku.

Jak szybko zwraca się rekuperacja?

Znacznie ważniejszym pytaniem, które warto sobie zadać w kontekście kosztów rekuperacji, jest to o czas zwrotu z inwestycji. Jest on zaskakująco krótki i może wynieść nawet ok. 2-3 lata! Z czego to wynika? Pamiętaj, że:

  • już sama rezygnacja z wentylacji grawitacyjnej na rzecz mechanicznej pozwala ograniczyć straty ciepła nawet o 50%,
  • odzysk ciepła znacząco ogranicza zapotrzebowanie budynku na energię termiczną – przez to ponosisz mniejsze wydatki na ogrzewanie, bez względu na zastosowaną technologię.

W efekcie Twoje rachunki spadają, a komfort życia rośnie. Należy też wspomnieć, że na rekuperację możesz otrzymać dotację w ramach programu Czyste Powietrze – wyniesie ona nawet do 10 000 zł.

Jak zatem widać, warto się zainteresować tą technologią. Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz!

Warto sprawdzić:

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?