01.07.2021

Ruszyła nowa edycja programu „Mój Prąd”. Poznaj szczegółowe zasady

1 lipca 2021 ruszyła kolejna, trzecia odsłona rządowego programu Mój Prąd. Zasady zmieniły się w stosunku do poprzednich edycji, dlatego warto wiedzieć, co dokładnie uległo zmianom i jakie dofinansowanie można uzyskać do mikroinstalacji. Oto najważniejsze informacje.

Mój Prąd 3.0 – kto może skorzystać z tego dofinansowania?

Mój Prąd to program dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Powstał z myślą o zachęceniu inwestorów indywidualnych do inwestycji w fotowoltaikę – między innymi z uwagi na to, że Polska do 2030 roku musi wyraźnie zwiększyć ilość energii produkowanej z OZE. To dobra wiadomość dla osób, które myślą o zakupie instalacji PV. Nie dość, że sam montaż fotowoltaiki pozwoli obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%, to dzięki dodatkowym środkom można przyspieszyć czas zwrotu z inwestycji.

Dwie poprzednie odsłony programu spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Dlatego rząd w ramach dalszego wspierania energetyki odnawialnej zadecydował o uruchomieniu trzeciej transzy dofinansowania. Budżet przedsięwzięcia wyniesie łącznie aż 534 00 000 zł.

Możesz z niego skorzystać, jeśli:

 • jesteś osobą fizyczną,
 • zainwestowałeś w zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w domu – ważne, aby wykonanie i uruchomienie instalacji, a także zapłata za nią nastąpiły najwcześniej 1.02.2020 r.,
 • moc instalacji wynosi od 2 do 10 kWp,
 • podpisałeś z zakładem energetycznym dwustronną umowę o przyłączeniu Twojej mikroinstalacji do sieci elektrycznej (musi to więc być instalacja on-grid lub hybrydowa).

Spełnienie wszystkich tych warunków uprawnia Cię do złożenia wniosku o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warto podkreślić, że dotacje są przyznawane jedynie na nowo powstałe instalacje – nie ma możliwości uzyskania dofinansowania w ramach tego programu np. do rozbudowy istniejącego systemu PV.

Pamiętaj też, że dotacja z programu Mój Prąd 3.0 jest wypłacana „z dołu”. Oznacza to, że pieniądze otrzymasz już po zakończeniu inwestycji. Dzięki temu nie będziesz musiał czekać z rozpoczęciem prac np. do przyznania finansowania, co może przyspieszyć zamontowanie i uruchomienie całego systemu.

Ile wynosi dotacja z programu Mój Prąd 3.0?

Kwota dotacji przyznawanej w ramach trzeciej odsłony Mojego Prądu niestety uległa zmniejszeniu. Wcześniej było to 5 000 zł. Obecnie kwota wynosi maksymalnie 3 000 zł i może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych związanych z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej.

Warto jednak pamiętać, że:

 • przyznane dofinansowanie nie podlega opodatkowaniu – nie uiścisz od niego podatku od osób fizycznych PIT,
 • ta część inwestycji, która nie zostanie objęta dotacją, może zostać odliczona od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Możesz zatem skorzystać z obu tych form wsparcia finansowego jednocześnie.

W efekcie czas zwrotu zakupu instalacji fotowoltaicznej wyniesie ok. 6-8 lat od zainstalowania, przy czym długość życia paneli przy zachowaniu wysokich uzysków jest obecnie szacowana na ok. 30 lat. Oznacza to wieloletnie oszczędności, które z każdym rokiem będą rosnąć.

Kiedy złożyć wniosek o dotację z programu Mój Prąd 3.0?

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 3.0 składa się po:

 • zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej,
 • montażu przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego i uruchomieniu systemu,
 • podpisaniu umowy dwustronnej o przyłączeniu do sieci energetycznej.

Dlatego pierwszy krok to dokonanie inwestycji. Z kim podjąć współpracę? Pamiętaj, że w ostatnim czasie na rynku pojawiła się bardzo wiele firm instalujących panele słoneczne. Jednak przy wyborze wykonawcy warto dobrze sprawdzić jego doświadczenie i kompetencje – tak, aby mieć pewność, że powstała instalacja będzie:

 • odpowiednio zwymiarowana, co oznacza, że dostarczy właściwej ilości prądu, aby w pełni zaspokoić całoroczne zapotrzebowaniu budynku na energię elektryczną,
 • wykonana w oparciu o nowoczesne technologie i zaawansowane komponenty – dobrze sprawdzą się np. stosowane przez evoENERGY mikroinwertery, które podnoszą bezpieczeństwo instalacji, a przy okazji sprawiają, że system lepiej radzi sobie np. z problemem zacienienia,
 • zamontowana zgodnie z najwyższymi standardami – tak, aby zminimalizować ryzyko awarii.

Dlatego przy wyborze fachowców nie kieruj się jedynie ceną instalacji, ale przede wszystkim doświadczeniem ekspertów oraz dobrymi opiniami o firmie.

Pamiętaj: aby skorzystać z Mojego Prądu 3.0, musisz złożyć wniosek do 22.12.2021 r.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd 3.0?

Wniosek składa się w formie elektronicznej, czyli przez internet, na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/. Żeby to zrobić, potrzebujesz dostępu do profilu zaufanego (uzyskasz go np. przez swoją bankowość elektroniczną) lub e-dowodu.

Do wniosku należy załączyć cyfrowe wersje (skany lub dokumenty elektroniczne):

 • faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej,
 • dowodu zapłaty za usługę lub oświadczenia o dokonanej wpłacie,
 • zaświadczenia OSD o przyłączeniu instalacji PV do sieci, zawierające datę przyłączenia oraz numer Punktu Poboru Mocy,
 • pełnomocnictwa – jeśli wniosek jest przekładany np. przez firmę przeprowadzającą montaż lub inną osobę trzecią.

Należy wypełnić formularz zgodnie ze wskazaniami systemu i przesłać go do systemu. Informację o tym, czy otrzymałeś już dotację, otrzymasz mailem. Możesz też sprawdzić status rozpatrywania aplikacji w dowolnym momencie. Jeżeli Twój wniosek o dofinansowanie zostanie odrzucony – np. ze względu na pomyłkę przy wypełnianiu – możesz go złożyć ponownie.

Jeśli będziesz potrzebować pomocy przy uzyskaniu dotacji, jako klient evoENERGY możesz skorzystać ze wsparcia naszych doradców. Skontaktuj się też, jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje o dofinansowaniu.

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania