05.07.2021

Jak sfinansować fotowoltaikę dla firmy?

Prowadzisz firmę i myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną? To może być dobry kierunek działania. Dobrze zwymiarowany system PV pozwoli Ci obniżyć koszty zużycia prądu, które w ostatnim roku znacznie wzrosły m.in. za sprawą opłaty mocowej. Pojawia się jednak pytanie: jak sfinansować tę niemałą inwestycję? Istnieje kilka rozwiązań, które jeszcze bardziej zwiększą opłacalność fotowoltaiki. Poznaj je bliżej.

Fotowoltaika dla firm – czy to się na pewno opłaca?

Chociaż o fotowoltaice mówi się przede wszystkim w kontekście osób prywatnych i mikroinstalacji montowanych na dachach domu, to również doskonałe rozwiązanie dla firm. I to zarówno tych małych, które potrzebują instalacji do 50 kWp na zaspokajanie bieżących potrzeb energetycznych siedziby, jak i dużych, zużywających znacznie więcej energii elektrycznej.

Fotowoltaika jest najprostszym sposobem na optymalizację wydatków na prąd w firmie. Rachunki z zakładów energetycznych wzrastają, m.in. z uwagi na wprowadzenie opłaty mocowej, i należy się spodziewać, że ten proces będzie postępował. Dlatego dobrym wyjściem z sytuacji jest samodzielna produkcja prądu – tak, aby zaspokoić w pełni zapotrzebowanie na energię, albo chociaż jego część. Może to przynieść, w zależności od ilości zużywanej elektryczności, nawet dziesiątki tysięcy złotych oszczędności rocznie.

Warto przy tym pamiętać, że początkowa inwestycja w fotowoltaikę, choć niemała, szybko się zwraca. Szacunkowy czas, w którym instalacja się „spłaci”, to maksymalnie 10 lat (najczęściej 6-8), a żywotność nowoczesnych paneli PV szacuje się na ponad 30 lat. Rachunek jest więc prosty.

Jak sfinansować fotowoltaikę w firmie? 4 scenariusze

Zastanawiasz się, co zrobić, aby wydatek na instalację fotowoltaiczną był jak najmniej obciążający dla budżetu firmy? Weźmy pod uwagę kilka możliwych scenariuszy.

Scenariusz #1: Zapłata gotówką

Skorzystanie z bieżących środków firmy do opłacenia zakupu i montażu fotowoltaiki wydaje się najprostszym i najszybszym sposobem na sfinansowanie instalacji. Pytanie jednak, czy „zamrożenie” pieniędzy będzie rzeczywiście najbardziej opłacalne. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy, jednak może się okazać, że opłatę warto rozłożyć w czasie.

Scenariusz #2: Kredyt na fotowoltaikę

Pożyczkę na instalację fotowoltaiczną można uzyskać zarówno w banku – w grę wchodzą głównie kredyty inwestycyjne (można na nie uzyskać Gwarancję Biznesmax) – jak również w ramach programów wsparcia rozwoju OZE przeznaczonych dla przedsiębiorców. Dobry przykład to program Energia Plus, w ramach którego na pożyczki zabezpieczono budżet w wysokości niemal 4 mld zł.

Zasady są proste – inwestycje, które wpisują się w wymogi tego programu, mogą zostać objęte pożyczką w wysokości do 85% wartości kosztów kwalifikowanych. Spłata następuje na preferencyjnych warunkach – WIBOR 3M + 50 pb. Oprocentowanie wynosi nie mniej niż 1,5% w skali roku. Czas spłaty może wynieść nawet do 15 lat, a przyznawane kwoty mieszczą się w widełkach 0,5 – 3 mln zł. Warto przy tym wspomnieć, że drugą opcją w ramach programu „Energia Plus” jest dotacja bezzwrotna wynosząca do 50% kosztów kwalifikowanych.

To rozwiązanie pozwoli rozłożyć koszty fotowoltaiki w czasie przy jedynie minimalnym zwiększeniu obciążenia o preferencyjne oprocentowanie.

Scenariusz #3: Leasing na fotowoltaikę

Ta opcja jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców, którym zależy zarówno na rozłożeniu kosztów instalacji w czasie, jak i na korzyściach podatkowych. To może być dobre wyjście, jeśli planujesz montaż małej instalacji, do 50 kWp.

Przy leasingu Twój wkład własny w instalację jest ograniczony do minimum, ale musisz pamiętać o ograniczeniach wynikających z faktu, iż de facto nie jesteś właścicielem systemu. To sprawia, że nie będziesz mógł np. za kilka lat zmodernizować instalacji ani dokonać w niej zmian bez zgody finansującego.

Leasing jest stosunkowo łatwo dostępny, a środki na sfinansowanie inwestycji – uruchamiane w krótkim czasie. Pomocą w jego uzyskaniu służą eksperci evoENERGY.

Scenariusz #4 Finansowanie PFRON

Zatrudniasz więcej niż 25 pracowników? Jeśli tak, zapewne odprowadzasz do PFRON kary za zatrudnianie mniej niż 6% pracowników niepełnosprawnych. Wydatki z tego tytułu mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie, jeśli prowadzisz większą firmę. Optymalizacja składek PFRON może więc przynieść ogromne oszczędności, które można spożytkować na fotowoltaikę. Z tego rozwiązania coraz chętniej korzystają klienci evoENERGY. To możliwe dzięki współpracy z naszą spółką-córką, evoSOLUTIONS. Współpraca ekspertów na polach inwestycji w OZE i optymalizacji wydatków na składki PFRON może spowodować, że znalezienie środków na fotowoltaikę przestanie być wyzwaniem.

Która opcja wydaje Ci się najkorzystniejsza? Nie ma oczywiście jednej, optymalnej drogi sfinansowania fotowoltaiki dla każdej firmy. Jeśli jednak chcesz to przedyskutować z ekspertami, skontaktuj się z evoENERGY. Pomożemy Ci ograniczyć koszty do minimum i cieszyć się dużymi oszczędnościami.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach