15.07.2021

7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając firmę montującą fotowoltaikę

Masz w planach montaż instalacji fotowoltaicznej? To bardzo dobre posunięcie! Dzięki systemowi PV możesz zaoszczędzić na wydatkach na prąd nawet do 90%. Przed Tobą tylko (i aż) jedno wyzwanie: wybór firmy, która zamontuje fotowoltaikę. Konkurencja na rynku jest duża, więc podjęcie decyzji może nie być łatwe. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

1. Specjalizacja w OZE

Rynek fotowoltaiki w Polsce dopiero w ostatnich latach rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, jednak wzrosty sięgają ponad 100% w skali roku. Dlatego wiele firm decyduje się na rozszerzenie działalności na montaż paneli fotowoltaicznych.

Pytanie jednak, czy firma, która oferuje montaż fotowoltaiki tylko w ramach usług „pobocznych” może rzeczywiście zapewnić oczekiwaną jakość? Wbrew pozorom zarówno zaprojektowanie instalacji PV, jak i dobranie odpowiednich komponentów, zwymiarowanie systemu oraz umieszczenie konstrukcji na dachu domu czy firmy nie są prostymi zadaniami. Nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do obniżenia uzysków czy – w ekstremalnych przypadkach – do groźnej awarii. Dlatego lepiej powierzyć wykonanie usługi firmie, dla której fotowoltaika to podstawowy profil działania.

2. Kompleksowość oferty

Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować własny, darmowy prąd, co prowadzi do ogromnych oszczędności na rachunkach. Jednak to nie wystarczy, aby osiągnąć bardzo wysoki poziom niezależności energetycznej. Warto również pomyśleć o systemie podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewaniu, które również będą pracować w oparciu o energię odnawialną. Najwydajniejszym urządzeniem OZE, które to gwarantuje, jest pompa ciepła. W połączeniu z fotowoltaiką, pozwala obniżyć wydatki na ogrzewanie nawet do… 0 zł. Gdy doliczyć do tego ok. 90% niższe rachunki za prąd, zyskuje się niemal pełną niezależność energetyczną.

Dlatego warto poszukać partnera, który oferuje oba te rozwiązania, tj. fotowoltaikę i pompę ciepła.

3. Wysokiej jakości komponenty

Od jakości paneli fotowoltaicznych, inwertera i pozostałych elementów instalacji zależy bezpośrednio bezpieczeństwo i wydajność systemu. Dlatego warto sprawdzić, z jakich modułów PV i inwerterów korzysta firma, którą chcesz wybrać. Dobrze, aby wśród nich znalazły się markowe produkty, np. firm takich jak Bauer Solartechnik czy Swiss Solar, które są cenione w całej Europie.

4. Sprawna realizacja zlecenia

Jest uzależniona między innymi od tego, czy firma, z którą współpracujesz, ma własny magazyn z komponentami instalacji solarnych. Jeśli tak jest, możliwe jest sprawne zaplanowanie wykonanie prac. W przypadku evoENERGY mogą być one wykonane nawet w ciągu 14 dni od podpisania umowy!

5. Innowacyjne technologie

Fotowoltaika nieustannie się rozwija i powstają coraz to nowe technologie, które zwiększają jej wydajność i niezawodność. Przykład to mikroinwertery, które znacznie lepiej radzą sobie z zacienieniem oraz umożliwiają łatwą rozbudowę systemu. Oferuje je niewiele firm na polskim rynku, a to innowacja, której zastosowanie może być dla Ciebie bardzo korzystne.

6. Gwarancja

… a raczej gwarancjE. Im jest ich więcej, tym lepiej. Powinieneś oczekiwać nie tylko ogólnej gwarancji na panele fotowoltaiczne, ale również:

  • gwarancji uzysku, która zapewni, że panele nie stracą mocy po kilku latach użytkowania – w evoENERGY uzyskasz aż 30-letnią gwarancję na liniowy spadek mocy,
  • gwarancji na inwerter(y) – trzeba pamiętać, że ich żywotność najczęściej jest krótsza niż paneli, a niektóre firmy pomijają tę informację.

Istotna jest także gwarancja serwisowa – będzie ją łatwiej zrealizować, jeśli firma korzysta z markowych komponentów z Europy.

7. Pełna obsługa

Warto wybrać firmę, która będzie Ci towarzyszyła na każdym etapie realizacji instalacji fotowoltaicznej – począwszy od wykonania pomiarów i precyzyjnego określenia docelowej mocy instalacji (to bardzo ważne!), przez wsparcie przy dobraniu optymalnego finansowania, dopełnienie formalności z zakładem energetycznym, aż po montaż i złożenie wniosków o dotacje – np. z programu Mój Prąd. To sprawi, że do inwestycji w fotowoltaikę podejdziesz bez stresu, a cały proces przebiegnie sprawnie i „bezboleśnie”.

Jeżeli szukasz zaufanego partnera, który cieszy się dobrą opinią, koniecznie sprawdź evoENERGY. Z nami dokonanie słonecznej rewolucji jest proste i bezpieczne.

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania