19.07.2021

Jak zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale… poprosiłeś o wycenę i cena Cię przeraziła? Wbrew pozorom, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Zwłaszcza, jeśli zastosujesz kilka „tricków”, które sprawią, że koszt instalacji fotowoltaicznej przestanie być aż tak dużym wyzwaniem.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Na pytanie o cenę fotowoltaiki wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Wiele zależy od:

  • mocy paneli – a zatem tego, ile energii będą one produkowały,
  • jakości komponentów – wyższa sugeruje również większy koszt początkowy, ale przekłada się też na większą niezawodność całej instalacji,
  • typu instalacji – np. w przypadku instalacji off-grid i instalacji hybrydowych pojawiają się dodatkowe koszty związane z magazynem energii.

Jednak orientacyjnie można powiedzieć, że cena za 1 kWp instalacji fotowoltaicznej waha się w granicach 4 do 6 tys. zł. Wydatek może się więc wydawać duży – zwłaszcza jeśli system ma trafić do domu jednorodzinnego. Jednak w rzeczywistości dużo ważniejsze są oszczędności.

Czytaj więcej: Czy magazyn energii się opłaca?

Co obniża koszt instalacji fotowoltaicznej?

Przede wszystkim warto podkreślić, że instalacja fotowoltaiczna zapewnia korzyści finansowe w długofalowej perspektywie. Zyski osiągasz dzięki temu, że Twoje rachunki za prąd obniżają się nawet o ponad 90%. A jeśli prądem zasilisz także ogrzewanie czy podgrzew c.w.u., możesz się cieszyć znikomymi kosztami eksploatacji budynku, i tak nawet przez ponad 30 lat!

Dlatego szacuje się, że wydatek na fotowoltaikę zwraca się średnio w 5-8 lat. Czas ten może być nieco krótszy, jeśli skorzystasz np. z:

  • dofinansowania z programu Mój Prąd, które wynosi obecnie do 3 000 zł,
  • ulgi termomodernizacyjnej,
  • lokalnych dotacji udzielanych przez samorządy.

Za to duże firmy mogą zredukować, nawet do zera, koszty zakupu i montażu fotowoltaiki dzięki optymalizacji składek PFRON i przeznaczeniu tak wypracowanej nadwyżki na inwestycję w OZE.

To jednak nie koniec możliwości. W długofalowej perspektywie można także obniżyć koszty użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Chodzi m.in. o kwestie związane z:

  • inwestycją w komponenty wysokiej jakości – np. mikroinwertery w połączeniu z wysokiej jakości panelami słonecznymi gwarantują wyższe uzyski z fotowoltaiki oraz możliwość łatwiejszej naprawy ewentualnych usterek,
  • zwiększeniem autokonsumpcji z fotowoltaiki – chodzi o maksymalizację zużycia prądu wytwarzanego przez panele słoneczne. Tak, by zamiast odsyłać jej nadwyżki do sieci (co wiąże się z minimum 20-procentową stratą), wykorzystywać energię „na miejscu”. Można to zrobić m.in. przez zamianę wszystkich instalacji w budynku na elektryczne, inwestycję w pompę ciepła, zakup magazynu energii czy montaż ładowarki do samochodu elektrycznego. Pomóc może także np. zmiana harmonogramu wykonywania prania czy włączania zmywarki – tak, aby pracowały w ciągu dnia, a nie po zmroku,
  • regularną konserwacją systemu fotowoltaicznego – chociaż nie wymaga on generalnie dużo pracy, warto raz na jakiś czas przeprowadzić mycie paneli słonecznych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat obniżaniu kosztu zakupu i eksploatacji fotowoltaiki? Śmiało zgłoś się do naszych ekspertów. Udzielimy Ci dokładniejszych informacji.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach