13.08.2021

Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?

Magazyny energii stają się coraz popularniejszym komponentem systemów fotowoltaicznych. Zainteresowanie nimi wzrosło zwłaszcza po rządowej zapowiedzi zakończenia programu net-meteringu. Ty również jesteś zainteresowany inwestycją w takie rozwiązanie? Dowiedz się więcej na temat magazynów energii i poznaj ich rodzaje.

Czym są magazyny energii i czemu warto się nimi zainteresować?

Magazyny energii to specjalne akumulatory, których zadaniem jest kumulowanie energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne do późniejszego wykorzystania. Chociaż takie urządzenie nie musi się znaleźć obowiązkowo w każdym systemie PV, coraz więcej osób rozważa jego montaż. Nie ma się czemu dziwić!

Powodów, aby skorzystać z magazynu energii dla fotowoltaiki, jest co najmniej kilka.

  1. Kończy się era net-meteringu

Rząd zapowiedział zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii przez prosumentów. Do tej pory odbywało się to na zasadzie net-meteringu, czyli w swoistym barterze, bez rozliczeń finansowych. Zasady obowiązujące obecnie są dość proste. Przy instalacji do 10 kWp za każdą przesłaną 1 kWh odzyskujesz 0,8 kWh. Przy instalacji 10-50 kWp, zwrot z każdej kilowatogodziny wynosi 0,7 kWh.

Jednak ta sytuacja nie potrwa już długo, a rząd nie przedstawił jeszcze ostatecznej propozycji nowego systemu rozliczeń. Dlatego warto poszukać sposobu na ograniczenie do minimum wysyłki nadprogramowego prądu do sieci i jego efektywne wykorzystanie.

  • Niezależność energetyczna jest coraz ważniejsza

Czy wiesz, że gdy korzystasz ze standardowej instalacji on-grid, kiedy nastąpi przerwa w dostawach prądu z sieci, jesteś jednocześnie „odcinany” również od energii z fotowoltaiki? Taka sytuacja nie ma miejsca w instalacji hybrydowej połączonej z magazynem energii – jeśli dojdzie do przerwy w zasilaniu z sieci, system automatycznie przełącza się w tryb „offline” i dalej dostarcza prąd generowany przez panele lub znajdujący się we własnym akumulatorze.

I chociaż inwestycja we własny magazyn energii nie należy do najtańszych, warto ją przemyśleć – nawet jeśli nie już w momencie uruchomienia systemu PV, to w niedalekiej przyszłości. Jeśli skorzystasz z inwertera hybrydowego, w każdej chwili możesz do niego podpiąć własny akumulator energii.

Czytaj więcej: Jak działają instalacje fotowoltaiczne hybrydowe?

Rodzaje magazynów energii

Rynek magazynów energii rozwija się bardzo dynamicznie i pojawiają się na nim coraz to nowe produkty. Dziś można wymienić w tej grupie m.in.:

  • superkondensatory i inne magazyny energetyczne – są one najchętniej wykorzystywane w autach na prąd,
  • magazyny mechaniczne,
  • magazyny chemiczne – w tym akumulatory oparte na licie, które są obecnie najchętniej wykorzystywane w fotowoltaice,
  • zasobniki termiczne – służące do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

W przypadku fotowoltaiki najczęściej stosuje się akumulatory chemiczne, oparte na licie. Są to najczęściej magazyny:

  • NMC, czyli litowo-niklowo-manganowo-kobaltowe – są one bardzo bezpieczne i wydajne oraz mają dość kompaktowe rozmiary. Szacowany czas działania takich akumulatorów to ok. 20 lat. Trzeba jednak pamiętać, że należą do grupy bardziej kosztownych rozwiązań;
  • LFP, czyli na bazie fosforanu litowo-żelazowego – są tańsze, ale też większe i mniej wytrzymałe. Ich wytrzymałość szacuje się na ok. 4 000 cyklów pracy, co przekłada się na ponad 10 lat eksploatacji. To właśnie one są chętniej wybierane do instalacji hybrydowych.

Popularne są również zasobniki termiczne, które pozwalają na niemal bezpośrednie zasilanie energią z paneli PV systemu podgrzewu wody. Korzystanie z nich może wymagać zastosowania dodatkowego urządzenia, które pozwala zarządzać pracą odbiorników czystorezystancyjnych.

Czym kierować się przy wyborze magazynu energii?

Jak możesz się domyślić, cena nie jest jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy doborze magazynu energii z fotowoltaiki. Oto, na co warto zwrócić uwagę.

Dopasowanie do inwertera

Magazyn energii i inwerter muszą być ze sobą kompatybilne – tak, aby przepływ prądu do akumulatora następował płynnie i bezawaryjnie oraz był właściwie zarejestrowany. Dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem konkretnych poszukiwań magazynu sprawdzić, jakie urządzenia są kompatybilne z Twoją instalacją.

Planowany tryb pracy

Magazyn energii może służyć dwóm podstawowym celom. Z jednej strony jest przeznaczony do zwiększenia autokonsumpcji, a zatem ograniczenia przesyłania nadwyżek prądu do sieci. Jest on na bieżąco lub w określonym przedziale czasowym zasilany energią z paneli PV i oddaje ją np. w godzinach nocnych. Z drugiej – można go wykorzystać jako tzw. Full Backup, a więc system zasilania w sytuacji, gdy dojdzie do przerwy w dostawie prądu.

Jeżeli potrzebujesz magazynu w tym drugim celu – możesz potrzebować urządzenia o większej pojemności, szczególnie gdy mieszkasz w miejscu, w którym często pojawia się problem z zasilaniem z sieci.

Potrzebna moc magazynu energii

Można ją obliczyć w prosty sposób. Zacznij od sprawdzenia rocznego zużycia prądu i podziel tę wartość przez 365. W ten sposób dowiesz się, ile prądu potrzebuje Twój dom w ciągu doby. Najlepiej dobrać akumulator o mocy nieco wyższej niż uzyskana wartość. Pamiętaj, że obecnie najmniejsze akumulatory na rynku mają moc ok. 5,1 kWh.

Zastanawiasz się, ile będzie kosztowała instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii? Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną, niezobowiązującą wycenę. Poznaj wszystkie korzyści i podejmij świadomą decyzję!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach