16.08.2021

Agrofotowoltaika – przyszłość rolnictwa?

Fotowoltaika dla rolników powoli staje się standardem. Panele słoneczne można zobaczyć na dachach domów i budynków gospodarczych na terenach wiejskich w całej Polsce. Ale na horyzoncie pojawia się już nowa, ciekawa technologia, która może zrewolucjonizować sposób wykorzystania energii słonecznej oraz ochrony upraw. Tak właśnie działa agrofotowoltaika. Zobacz, czym jest.

Co to jest agrofotowoltaika?

Agrofotowoltaika to specjalne konstrukcje PV, które zamiast na dachy budynków trafiają… nad uprawy w sadach i na plantacjach. Panele słoneczne służą do wytwarzania energii elektrycznej, ale jednocześnie zapewniają uprawom zadaszenie, które chroni je przed:

  • nadmiarem słońca w upalne miesiące letnie,
  • intensywnymi opadami deszczu,
  • gradem,
  • wiatrem.

Można więc powiedzieć, że to swoiste rozwiązanie 2 w 1, które może przynieść rolnikom podwójne korzyści.

Dlaczego agrofotowoltaika to przyszłość rolnictwa?

Entuzjazm wobec agrofotowoltaiki nie bierze się znikąd. Warto przede wszystkim wiedzieć, że ta technologia już teraz jest wykorzystywana w wielu krajach świata. Najintensywniej w systemy agroPV inwestuje się w Azji. W Chinach produkują one już ok. 2 GWp energii! Największa elektrownia agrofotowoltaiczna jest usytuowana nad ogromną plantacją jagód na pustyni Gobi, a jej moc to 700 MWp.

Pytanie jednak, skąd rosnące zainteresowanie agrofotowoltaiką? Powodów jest co najmniej kilka.

Coraz mniej odpowiednich terenów pod farmy fotowoltaiczne

Pod farmy fotowoltaiczne w Polsce można wykorzystywać obecnie jedynie grunty IV lub niższej klasy albo nieużytki rolne. Wbrew pozorom, znalezienie takich terenów, które jednocześnie umożliwiają optymalne ulokowanie paneli PV, staje się coraz trudniejsze. Możliwość umiejscawiania systemów PV nad uprawami daje znacznie szersze pole do działania i pozwala na „podwójną eksploatację” terenów rolniczych.

Czytaj więcej: Fotowoltaika dla rolnictwa – jakie dotacje można uzyskać?

Coraz większe problemy z pogodą

Globalne ocieplenie i związane z nim zmiany pogodowe odbijają się coraz dotkliwiej na uzyskach z upraw rolnych. Plantacje i sady są dotknięte suszami, a aura staje się mało przewidywalna. Intensywne upały, trąby powietrzne, nawałnice z gradem przestają być rzadkimi incydentami i stają się codziennością. Dlatego jest coraz większa potrzeba dodatkowej ochrony upraw – odpowiednio dobrane „zadaszenia solarne” na to pozwalają.

Szansa na dodatkowy zysk dla rolników

Prąd z OZE odgrywa obecnie kluczową rolę w miksie energetycznym – jest coraz bardziej pożądanym źródłem energii. Stąd też potrzeba nowych inwestycji w tym obszarze – nie tylko tych na skalę mikro, ale i dostarczających większych ilości prądu. Agrofotowoltaika na to pozwoli, a rolnicy korzystający z takich systemów zyskają dodatkowe źródło zarobków ze sprzedaży zielonego prądu do sieci.

Jak zatem widać, ta technologia niesie za sobą ogromny potencjał, który jest wart wykorzystania w praktyce. Jedyne czego brakuje w Polsce, to odpowiednie regulacje prawne oraz włączenie takich rozwiązań technologicznych do systemu zachęt finansowych dla inwestujących w OZE. Można się jednak spodziewać tego, że nasz kraj pójdzie śladem innych państw UE, takich jak Francja, Holandia czy Niemcy i już wkrótce również nasi rolnicy zaczną czerpać większe zyski z fotowoltaiki. Jak będzie – pokaże czas.

A jeśli już teraz interesuje Cię fotowoltaika dla rolnictwa, koniecznie skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni system solarny, który już teraz umożliwi obniżenie rachunków za prąd nawet o 90%.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach