18.08.2021

Czyste Powietrze vs Mój Prąd – co korzystniejsze?

Popularność technologii OZE, w tym fotowoltaiki i pomp ciepła, rośnie z roku na rok. Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, iż dzięki tym instalacjom można zmniejszyć, niemal do zera, rachunki za prąd i ogrzewanie. Ale to nie wszystko. Ogromną zachętą są także dotacje do inwestycji w odnawialne źródła energii. Najchętniej wykorzystywane są rządowe programu Czyste Powietrze i Mój Prąd. Zobacz porównanie tych systemów dofinansowania.

Co łączy programy Czyste Powietrze i Mój Prąd?

Dwa popularne programy rządowe są do siebie podobne pod wieloma względami. Przede wszystkim oba:

  • są realizowane w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
  • są skierowane do osób indywidualnych, a nie do przedsiębiorców,
  • pozwalają uzyskać dofinansowanie do inwestycji w odnawialne źródła energetyczne – dotacja w obu przypadkach jest wypłacana „z dołu”, a zatem po zrealizowaniu inwestycji i przedstawieniu przez wnioskodawcę faktur potwierdzające poniesione koszty.

W przypadku obu programów wnioski o dofinansowanie można złożyć zarówno w urzędzie, jak również – znacznie wygodniej – przez internet.

Czy można skorzystać jednocześnie z dotacji z programów Mój Prąd i Czyste Powietrze?

Nie ma takiej możliwości – na instalację OZE można uzyskać wsparcie w ramach środków publicznych tylko z jednego źródła. Oznacza to, że musisz zdecydować, czy chcesz uzyskać wsparcie w ramach Mojego Prądu, czy Czystego Powietrza – o ile kwalifikujesz się do obu tych programów.

Obie dotacje można za to połączyć z ulgą termomodernizacyjną od podatku PIT. Może ona wynieść nawet do 53 tys. zł! Trzeba jednak pamiętać, że kwota odliczana od podatku musi być pomniejszona o wysokość otrzymanej dotacji!

Mój Prąd vs Czyste Powietrze – porównanie

Wiesz już, jakie są podobieństwa między programami rządowymi wspierającymi OZE. Pytanie jednak, czym się różnią i, co najważniejsze, który jest korzystniejsze. Oto porównanie najważniejszych aspektów.

Zakres dofinansowywanych projektów

W ramach „Mojego Prądu” można się ubiegać o dotację wyłącznie na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kWp. Musi to być zupełnie nowy system solarny, a nie rozszerzenie już istniejącego.

„Czyste Powietrze” to znacznie szerzej zakrojony projekt, którego celem jest dofinansowanie, po pierwsze, wymiany starych, nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła na nowoczesne, a po drugie – termomodernizacji budynku. Dlatego lista dofinansowywanych projektów jest znacznie dłuższa. Znajdują się na niej m.in.:

  • podłączenie do sieci ciepłowniczej,
  • pompy ciepła – powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz gruntowe,
  • kotły: gazowe kondensacyjne, olejowe kondensacyjne, na węgiel, zgazowujące drewno i na pellet drzewny,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • instalacje CO i c.w.u.,
  • wentylacja mechaniczna z rekuperacją,
  • mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Ale uwaga: dotację na fotowoltaikę w ramach „Czystego Powietrza” można uzyskać wyłącznie wówczas, gdy jest ona połączona z inwestycją w źródło ciepła korzystające z prądu. Najczęściej wybierane połączenie to system PV + pompa ciepła.

Kwota dofinansowania

W ramach 3. edycji programu Mój Prąd, która ruszyła 1 lipca 2021 roku, można uzyskać dotację w maksymalnej wysokości 3 000 zł. Jest to suma niższa niż wcześniej – poprzednie transze zakładały dopłaty do fotowoltaiki w maksymalnej wysokości 5 000 zł. Jest to, jak widać, niemała różnica.

Znacznie wyższe dopłaty czekają w ramach Czystego Powietrza. Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść 30 000 zł, a nawet 37 000 zł – gdy beneficjenci osiągają niskie dochody (średni miesięczny dochód nie może przekroczyć 1 564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 189 zł w jednoosobowym). Uwaga! Takie kwoty maksymalne można uzyskać, tylko wówczas, gdy w ramach inwestycji jest realizowana fotowoltaika. Dopłata na ten cel to do 5 000 zł, a więc więcej niż w ramach Mojego Prądu.

Czytaj więcej: Mój Prąd 3.0 – nowe zasady

Beneficjenci

Warto wiedzieć, że o ile w przypadku Mojego Prądu wymagania odnośnie do beneficjentów są związane przede wszystkim z mocą instalacji PV i terminem jej uruchomienia, o tyle przy Czystym Powietrzu istotną rolę odgrywa kryterium dochodowe. Z dotacji w ramach programu mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, których dochód roczny nie przekracza kwoty 100 000 zł.

Co zatem wybrać? Najwyższe wsparcie uzyskasz wówczas, gdy połączysz inwestycję w fotowoltaikę z tą w ekologiczne źródło ogrzewania, np. pompę ciepła. Przeprowadzimy Cię przez ten proces. Skontaktuj się i zacznij oszczędzać na rachunkach!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach