01.09.2021

Moje Ciepło – co wiadomo o nowym programie?

Mój Prąd, Czyste Powietrze – te programy dofinansowania technologii OZE są doskonale znane, a osoby inwestujące w fotowoltaikę czy pompy ciepła chętnie wnioskują o dotacje z ich zasobów. Już niedługo ma się pojawić kolejna szansa na uzyskanie dofinansowania. Mowa o rządowym programie Moje Ciepło. Zobacz, kto i na jakie pieniądze może liczyć w jego ramach.

Moje Ciepło – skąd pomysł na ten program?

Program Moje Ciepło, podobnie jak poprzednie, będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tym razem dotacje będą przeznaczone na inwestycje w pompy ciepła. Dlaczego akurat ta technologia zyskuje wsparcie? Powodów jest co najmniej kilka.  Trzeba pamiętać, że:

  • pompy ciepła są bardzo wydajnym źródłem ogrzewania, które w polskich warunkach atmosferycznych pozwalają nawet na całkowite zaspokojenie potrzeb grzewczych budynku,
  • te urządzenia pracują w 75% w oparciu o energię odnawialną, a tylko w 25% potrzebują prądu – warto przy tym podkreślić, że on również może pochodzić z OZE, o ile w domu jest zainstalowana również fotowoltaika,
  • ta technologia zapewnia wysoki poziom niezależności energetycznej i pozwala się uwolnić np. od konieczności kupowania gazu czy węgla – jest zatem również wysoce ekologiczna i bezemisyjna.

Czytaj więcej: Jak szybko zwróci się inwestycja w pompę ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną?

To wystarczające powody, dla których rząd zdecydował się na stymulowanie rynku sprzedaży pomp ciepła. Należy też wspomnieć o tym, że Polska do 2030 roku jest zobowiązana do znacznego zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym, co także jest nie bez znaczenia.

Na co można otrzymać dotację z programu Moje Ciepło?

Dotacja z programu Moje Ciepło będzie przysługiwała na zakup i montaż pompy ciepła.

Uwaga! Z dofinansowania będą mogli skorzystać wyłącznie właściciele bądź współwłaściciele nowych budynków jednorodzinnych.

Oznacza to, że program nie będzie dostępny np. dla osób, które chcą zaplanować termomodernizację starszego domu i dokonać wymiany kotła węglowego na pompę ciepła. Ci drudzy jednak nadal mają możliwość skorzystania z programu Czyste Powietrze!

W efekcie program Moje Ciepło wypełni lukę na rynku dotacji – do tej pory nie można było uzyskać rządowego dofinansowania do pompy ciepła dla nowego budynku.

Ile wyniesie dotacja na pompy ciepła z programu Moje Ciepło?

Ile można dostać w ramach Moje Ciepło? Maksymalna kwota dotacji ma wynosić aż 21 000 zł, chociaż jej wysokość będzie uzależniona przede wszystkim od typu zastosowanej pompy ciepła oraz całkowitej wartości inwestycji. Jak podkreślają eksperci NFOŚIGW, dotacja nie będzie przekraczała 30% kosztów kwalifikowanych inwestycji w pompę ciepła. Jednak nadal jest to wysoka kwota. Można się więc spodziewać, że uruchomienie programu spowoduje szybki wzrost popytu na te urządzenia, jak również pozwoli skrócić czas zwrotu z inwestycji w taką technologię OZE.

Od kiedy dotacje z programu Moje Ciepło?

Na razie nie wyznaczono jeszcze konkretnej daty, od której będzie możliwe zgłaszanie wniosków o dofinansowanie z programu Moje Ciepło. Jego uruchomienie jest planowane na I lub II kwartał 2022 roku. Można się jednak spodziewać, że – podobnie jak program Mój Prąd – będzie on działał w trybie „z dołu”, co oznacza, że pieniądze będą wypłacane po zakończeniu inwestycji w pompę ciepła oraz jej uruchomieniu, a dokumentem bazowym będzie faktura za urządzenie i jego montaż.

Moje Ciepło – czy warto?

Dotacja z programu Moje Ciepło może pokryć do 30% kosztów zakupu i uruchomienia pompy ciepła. To wystarczający argument ku temu, aby złożyć wniosek o dofinansowanie, jak tylko będzie to możliwe. Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom może Ci być np. łatwiej jednocześnie zakupić instalację fotowoltaiczną – tak, aby system grzewczy w budynku pracował zupełnie bezkosztowo. Połączenie tych dwóch technologii OZE to umożliwia.

Jeżeli chcesz porozmawiać na temat możliwości, jakie daje połączenie pompy ciepła oraz fotowoltaiki oraz poznać cenę obu instalacji, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Przeanalizujemy potrzeby energetyczne Twojego domu i dobierzemy najkorzystniejsze rozwiązanie!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania