06.09.2021

Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Porównanie.

Pompa ciepła czy gaz – to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób. Jeśli jesteś na etapie budowy domu lub planujesz jego termomodernizację – możesz być jedną z nich. Zobacz, jakie są wady oraz zalety każdego z rozwiązań i jakie aspekty brać pod uwagę podczas podejmowania decyzji.

Wybór ogrzewania do domu – ważna decyzja

Koszty ogrzewania są jednymi z największych wydatków związanych z eksploatacją domu jednorodzinnego. W zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz jaka technologia grzewcza została zastosowana, roczne wydatki na ten cel mogą wynieść nawet więcej niż kilka tysięcy złotych. Dlatego pytanie o to, czym ogrzać dom, jest bardzo ważne.

Jeżeli zależy Ci na wysoko wydajnym, komfortowym i ekologicznym systemie ogrzewania budynku, do wyboru masz przede wszystkim pompę ciepła oraz ogrzewanie gazowe. Obie te technologie zapewniają:

 • wysokość sprawność ogrzewania,
 • możliwość zasilania systemu grzewczego, jak również podgrzew c.w.u. (przy odpowiednio dobranych urządzeniach),
 • brak stałych produktów spalania, a zatem np. popiołu czy żużlu, które trzeba by było usuwać,
 • czystość pracy,
 • wygodę użytkowania – systemy działają w zautomatyzowany i niemal bezobsługowy sposób,
 • działanie korzystne dla środowiska naturalnego.

Jednak wybranie odpowiedniej opcji nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać. Warto zatem dokładnie przyjrzeć się obu rozwiązaniom – tak, aby nie popełnić błędu.

Pompa ciepła czy gaz? Najważniejsze różnice

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o tym, czy zainwestować w kocioł gazowy, czy w pompę ciepła, dowiedz się więcej o obu technologiach i podejmij decyzję „na chłodno”, a nie bazując na obiegowych opiniach. Dowiedz się więcej o każdym z systemów.

Kocioł gazowy: wady i zalety

Ogrzewanie na gaz to w ostatnich latach dość częsty wybór użytkowników, zwłaszcza przy termomodernizacji budynku. Najchętniej inwestorzy sięgają obecnie po ekologiczne kotły kondensacyjne, które dodatkowo ponownie przetwarzają ciepło z wygenerowanych spalin. Zamknięta komora spalania sprawia, że ogrzewanie nie wiąże się z emisją szkodliwych związków do środowiska.

Zaletami tej technologii są:

 • dość tania eksploatacja, z uwagi na relatywnie niskie stawki za gaz ziemny,
 • brak konieczności składowania opału,
 • cicha praca kotła,
 • wysoka sprawność pracy systemu – dochodzi do ok. 110%,
 • łatwy montaż kotła – nowoczesne urządzenia są bardziej kompaktowe niż te starego typu. Dlatego mniejsze kotły, do 30 kW można zamontować nawet poza kotłownią. Mimo to, w większości przypadków potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie na instalację.

Największą wadą kotłów gazowych jest to, że aby z nich korzystać, zachodzi konieczność podłączenia domu do zasobów gazu. Czy wiesz, że tylko nieco ponad gospodarstw domowych w Polsce ma stały dostęp do gazu? Jeśli Twój budynek go nie ma, musisz albo wykonać przyłącze, albo zainwestować w instalację zbiornikową dla gazu płynnego, co będzie czaso- i kosztochłonne.

Warto też pamiętać, że:

 • koszty eksploatacji tego źródła energii są uzależnione od cen gazu na rynku, a te stale rosną. Nie sposób przewidzieć, jak będą się kształtowały np. za 5 czy 10 lat,
 • gaz ziemny nie jest w 100% bezpieczny – jego wyciek może doprowadzić nawet do wybuchu czy śmiertelnego zatrucia się spalinami,
 • montaż ogrzewania na gaz wiąże się z koniecznością okresowej kontroli kanałów wentylacyjnych oraz przewodów gazu,
 • ten system nie daje możliwości uniezależnienia się od zewnętrznych źródeł energii – gaz nie jest paliwem odnawialnym, a za jego eksploatację trzeba nieustannie płacić.

Pompa ciepła: wady i zalety

Pompa ciepła może być doskonałą alternatywą dla ogrzewania gazowego – i to nie tylko wówczas, gdy nie masz dostępu do przyłącza gazu. To instalacja, która – zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką – pozwoli Ci osiągnąć niemal pełną niezależność energetyczną. To możliwe, ponieważ pompa ciepła pobiera 75% energii z odnawialnych źródeł, a najczęściej z powietrza lub gruntu, a tylko w 25% jest zasilana prądem elektrycznym. Aby zredukować koszty jej eksploatacji do zera, wystarczy zasilić ją przy pomocy zielonej energii z paneli słonecznych i de facto cieszyć się darmowym ogrzewaniem.

Czytaj więcej: 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, dobierając pompę ciepła

Zalety pompy ciepła to:

 • 100% ekologii i bezemisyjności – urządzenie pracuje w oparciu o czystą energię, a jego praca nie powoduje strat dla środowiska naturalnego,
 • bardzo wysoka wydajność – COP może wynieść nawet więcej niż 4, co oznacza, że z 1 kWh energii elektrycznej można wytworzyć nawet 4 lub więcej kWh energii cieplnej,
 • bezobsługowa i niskoawaryjna praca – pompa ciepła nie wymaga Twojej ingerencji, pracuje samodzielnie i skutecznie,
 • możliwość wykorzystania tej technologii również latem – zarówno do podgrzewu c.w.u., jak i w roli klimatyzacji,
 • brak konieczności budowania osobnej kotłowni,
 • pełne bezpieczeństwo użytkowania – brak ryzyka zaczadzenia, pożaru czy wybuchu, jakie mogą się pojawić przy korzystaniu z gazu.

Warto przy tym podkreślić, że pompę ciepła można zamontować właściwie w każdym budynku – zarówno nowym, jak i starszym. Jeżeli jednak ma być instalowana w ramach termomodernizacji, lepiej zdecydować się na model powietrzny, którego zastosowanie nie wymaga wykonania inwazyjnych prac, np. odwiertu pod dolne źródło.

A jakie są wady pomp ciepła? Można mówić o:

 • wyższym poziomie hałasu niż w przypadku kotła gazowego (choć ten problem niweluje zamontowanie pompy w odpowiednim miejscu w budynku),
 • tym, że najefektywniej pompa ciepła spisuje się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, a zastosowanie standardowych kaloryferów nie zawsze jest najlepszym wyjściem.

A co z kosztami obu rozwiązań? W teorii zakup samego kotła jest mniejszym wydatkiem niż kupno pompy ciepła. Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność zbudowania całej infrastruktury – w tym kotłowni oraz przyłącza do gazu, zadbania o efektywniejszą wentylację i odprowadzanie spalin – a także późniejsze wydatki na eksploatację, których w przypadku ogrzewania pompą ciepła można uniknąć.

Co zatem wybrać? Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki byłby koszt montażu pompy ciepła w Twoim domu, skontaktuj się z nami, a przedstawimy Ci wycenę bez zobowiązań. Zapraszamy!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania