04.10.2021

Mój Prąd 4.0 – co wiemy o nowej odsłonie programu dopłat do fotowoltaiki?

Program Mój Prąd 3.0 pojawił się w lipcu 2021 i… bardzo szybko się zakończył, ponieważ środki zostały błyskawicznie rozdysponowane. Mimo to, zainteresowanie fotowoltaiką nie maleje, a rząd już zapowiedział czwartą edycję systemu dofinansowań do instalacji. Co wiadomo o programie Mój Prąd 4.0? Oto najważniejsze informacje.

Co to program Mój Prąd?

Mój Prąd to rządowy program dofinansowań do fotowoltaiki, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już od kilku lat. W jego ramach prosumenci mogą uzyskać dofinansowanie na inwestycję w panele fotowoltaiczne. W pierwszych edycjach wynosiła ona do 5 000 zł, a ostatniej – 3 000 zł. Ogromną zaletą tego programu jest prosta procedura wnioskowania o przyznanie środków.

Czytaj więcej: Czyste Powietrze vs Mój Prąd: porównanie

Czy nadal można składać wnioski o dofinansowanie z programu Mój Prąd 3.0?

Z uwagi na rosnącą w Polsce popularność fotowoltaiki, można się było spodziewać, że pula środków z programu Mój Prąd 3.0 rozejdzie się bardzo szybko. I rzeczywiście. Rozpoczęcie naboru rozpoczęło się w lipcu 2021, a już 6 października ogłoszono zakończenie przyjmowania wniosków z powodu wyczerpania budżetu programu. Dlatego jeżeli nie udało Ci się zgłosić po środki przysługujące w ramach tej rundy Mojego Prądu – już nie możesz tego zrobić.

Nie oznacza to jednak, że szanse na uzyskanie dotacji są stracone! Dobra wiadomość jest taka, że już zapowiedziano powrót do Mojego Prądu w 2022 roku.

Mój Prąd 4.0 – co wiadomo?

Zasady programu Mój Prąd 4.0 nie są jeszcze dokładnie znane – na razie pojawiła się zapowiedź uruchomienia środków w kolejnym roku. Niemniej jednak, informacje, które dotarły do opinii publicznej, mogą nastrajać pozytywnie. Dlaczego? Ponieważ nowa edycja Mojego Prąd ma położyć nacisk na autokonsumpcję z fotowoltaiki. Wskazuje się, że dofinansowaniem mają być wreszcie objęte również:

  • magazyny energii słonecznej,
  • magazyny chłodu lub ciepła,
  • systemy do zarządzania energią w gospodarstwie domowym,
  • ładowarki do systemów elektrycznych.

Wszystkie te urządzenia służą intensyfikacji wykorzystania prądu pozyskanego dzięki instalacji solarnej, co w praktyce przekłada się na odprowadzanie mniejszej ilości nadwyżek energii z fotowoltaiki do sieci. To bardzo ważna kwestia, zarówno z perspektywy osób, które korzystają z systemów PV, jak również samych sieci elektroenergetycznych.

Jakich zasad Mojego Prądu 4.0 można się spodziewać?

Przede wszystkim można oczekiwać, że Mój Prąd 4.0 będzie realizowany na podobnych warunkach, jak do tej pory. Oznaczać to może:

  • wypłatę dofinansowań „z dołu”, a zatem już po zrealizowaniu kompletnej inwestycji i przedstawieniu faktury,
  • wsparcie dla mikroinstalacji do 10 kWp – to logiczne, z uwagi na skierowanie programu do prywatnych użytkowników fotowoltaiki, w domach jednorodzinnych,
  • objęcie dofinansowaniem wszystkich kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycją w fotowoltaikę, a zatem nie tylko wydatków na komponenty, ale również na ich montaż, uruchomienie i odbiór,
  • jednorazowość wsparcia – co oznacza, że wnioskodawca nie będzie mógł np. wystąpić o dofinansowanie zarówno z Mojego Prądu, jak i z Czystego Powietrza,
  • zwolnienie z podatku PIT środków pozyskanych na fotowoltaikę w ramach takiego dofinansowania.

Jeśli zaś chodzi o kwotę przyznawaną na pojedynczą instalację, trudno powiedzieć, co się zmieni. Już zamknięta niedawno edycja Mojego Prądu przyniosła zmianę: dotacja zmniejszyła się z 5 000 zł do 3 000 zł. Jednak teraz, skoro dofinansowywane mają być też magazyny energii czy ładowarki aut elektrycznych, można oczekiwać wzrostu wysokości dopłaty.

Można się też spodziewać, że podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tej o dofinansowanie będzie się można ubiegać, nawet jeśli inwestycja została zrealizowana przed rozpoczęciem naboru. Dlatego możesz liczyć na to, że montując fotowoltaikę teraz, także będziesz mógł zawnioskować o wsparcie.

Kiedy nabór do programu Mój Prąd 4.0?

Na razie nie została jeszcze ogłoszona jasna data naboru do Mojego Prądu 4.0. Niemniej jednak eksperci Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska wspominają o I kwartale 2022 roku. Można oczekiwać, że program zostanie też dostosowany do zmian w ustawie o OZE, które mają wejść w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku. W tym temacie jednak również nie ma na razie precyzyjnych i skonkretyzowanych informacji.

Pamiętaj: dofinansowanie z Mojego Prądu nie jest jedynym, o które możesz się ubiegać, inwestując w fotowoltaikę. Sprawdź również lokalne programy wsparcia, a także projekt Czyste Powietrze. W jego ramach na system PV możesz otrzymać do 5 000 zł, pod warunkiem jednoczesnej wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania, np. na pompę ciepła.

Chcesz się dowiedzieć więcej o dofinansowaniach i poznać koszt inwestycji w fotowoltaikę i inne rozwiązania OZE? Skontaktuj się z ekspertami evoEnergy i dowiedz się więcej. Przygotujemy dla Ciebie niezobowiązującą wycenę, która pozwoli podjąć świadomą decyzję.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach