07.10.2021

Opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku – czy nadal warto?

Pytanie o opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku jest jednym z najczęściej zadawanych w ostatnim czasie. Spotykają się z nim również nasi doradcy. W największym skrócie możemy od razu odpowiedzieć: TAK! Zobacz jednak, jaki jest powód narastających wątpliwości i dowiedz się, jak to wygląda w praktyce.

Jakie zmiany w fotowoltaice od 2022 roku?

Ministerstwo Klimatu i Ochrony Środowiska już wiele miesięcy temu zapowiedziało zmiany w ustawie o OZE. Warto przypomnieć, że to nowelizacja tego aktu prawnego przed kilku laty otworzyła szerszą drogę do korzystania z fotowoltaiki i innych zielonych technologii, przyznając przywileje szerokiej grupie prosumentów.

Od 2022 roku zasady mają się zmienić. Przede wszystkim planowane jest odejście od obowiązującego obecnie systemu opustów przy rozliczeniach nadwyżek energii z fotowoltaiki, a więc tak zwanego net-meteringu. Przypomnijmy: chodzi o „barterową” wymianę prądu z zakładem energetycznym, w której nadprogramowy prąd wyprodukowany przez prosumentów trafia do magazynu w sieci, a następnie jest oddawany. Zasada jest prosta: za każdą przesłaną 1 kWh można uzyskać 0,7 lub 0,8 kWh z powrotem (większa wartość przysługuje przy instalacjach do 10 kWp, mniejsza, o mocy między 10 a 50 kWp), a czas na rozliczenie to rok rozliczeniowy.

Zapowiadane przez Ministerstwo zmiany zakładają rezygnację z net-meteringu i w zamian wdrożenie systemu sprzedaży nadwyżek energii na preferencyjnych warunkach. Wielu ekspertów obawia się tej zmiany, twierdząc, że doprowadzi ona do ograniczenia opłacalności montażu systemów fotowoltaicznych.

Czytaj więcej: Rozliczenia prosumentów: jakie zmiany od 2022 roku?

Jednak na ten moment ostateczny kształt ustawy nie jest jeszcze znany, a specjaliści zgłosili do przedstawionego projektu setki poprawek. Należy więc oczekiwać – także w świetle coraz większej presji na ograniczenie stosowania energetyki węglowej – że nowelizacja przybierze rozsądny kierunek.

Tak czy inaczej, bez względu na kształt planowanych zmian, fotowoltaika nadal jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie skutków podwyżek cen energii.

Dlaczego fotowoltaika w 2022 roku nadal będzie opłacalna?

Zastanawiasz się, co przemawia za tym, aby nie obawiać się utraty korzyści z fotowoltaiki po zmianach w prawie? Oto kilka argumentów, które warto wziąć pod rozwagę.

Stały wzrost cen prądu to fakt

Początkowo zmiany stawek dotknęły przede wszystkim firmy – m.in. z uwagi na wprowadzenie opłaty mocowej. Jednak obecnie ceny energii elektrycznej zaczęły wręcz szybować w górę, m.in. z uwagi na podniesienie cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla firm. Jest to wynik coraz bardziej restrykcyjnej polityki unijnej, mającej na celu ochronę przed klimatyczną katastrofą. Wdrożenie programu Fit for 55 zapewne przyspieszy ograniczenie emisyjności gospodarki, ale… będzie też bolesne dla kieszeni. Stawki prądu pozyskiwanego z konwencjonalnych źródeł będą nieuchronnie rosnąć. Stąd też, bez względu na to, jak będą rozliczane nadwyżki z fotowoltaiki w 2022 roku i latach kolejnych, i tak ograniczenie użycia energii z sieci będzie zbawienne dla wysokości comiesięcznych rachunków.

Pamiętaj: fotowoltaika jest inwestycją z długoterminowym zwrotem, ponieważ żywotność paneli PV jest szacowana na co najmniej 25-30 lat. Stąd też możesz oczekiwać, że Twoje oszczędności z każdym rokiem będą wzrastać.

Dostęp do zachęt finansowych

Środki finansowe z programu Mój Prąd 3.0 skończyły się w błyskawicznym tempie, ale już zapowiedziano uruchomienie kolejnej edycji tego systemu dopłat – od I kwartału 2022 roku. Co więcej nacisk w Moim Prądzie 4.0 zostanie położony na wsparcie dla zwiększenia autokonsumpcji. A to oznacza, że dofinansowaniem zostaną objęte prawdopodobnie także magazyny energii czy ładowarki samochodów elektrycznych oraz systemy zarządzania zasobami prądu w budynku. Każde z tych rozwiązań pozwala ograniczyć do minimum ilość energii wysyłaną do sieci i „zatrzymać” ją do późniejszego wykorzystania z pominięciem magazynowania w sieci.

Wsparcie dla środowiska naturalnego

Chociaż ten argument związany z technologiami OZE jest często spychany na dalszy plan, absolutnie nie można o nim zapomnieć. Wręcz przeciwnie. Im więcej prądu jest produkowanego z odnawialnych źródeł energii, tym mniejsze obciążenie dla otaczającej nas przyrody. Postępujące globalne ocieplenie może nieść katastrofalne skutki. Dlatego podjęcie każdych działań w celu jego ograniczenia jest niezwykle cenne.

Pamiętaj też, że jeśli chcesz zwiększyć swoją niezależność energetyczną jeszcze bardziej, możesz połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła. Energia z systemu PV zasili ten system ekologicznego ogrzewania, przez co za ciepło do domu nie zapłacisz ani złotówki.

Dowiedz się więcej u naszych konsultantów i zacznij czerpać korzyści z OZE najszybciej, jak to możliwe. Przypominamy, że instalacje PV, które powstaną do końca 2021 roku, będą mogły korzystać z net-meteringu przez kolejne 15 lat. Jeżeli więc chcesz się jeszcze „załapać” na to rozwiązanie – to już ostatni dzwonek!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania