14.10.2021

Technologie OZE – sposób na podwyżki cen prądu

Tanio już było – tak można podsumować sytuację, która rozwija się na rynku energetycznym. W górę poszybowały nie tylko ceny paliwa, ale także energii elektrycznej i gazu. Co więcej: ma być już tylko gorzej. Zastanawiasz się, jak uwolnić się od rosnących wydatków? Rozwiązanie jest bardzo proste: to technologie OZE. Zobacz, jak wykorzystać naturalne, odnawialne źródła energii, aby przestać obawiać się rachunków za prąd czy gaz.

Z czego wynikają podwyżki cen energii?

Wzrost cen prądu czy gazu te efekt nakładających się na siebie wielu czynników. Warto wspomnieć o:

  • rosnących cenach surowców, w tym gazu ziemnego czy węgla, co wynika m.in. z… coraz większych braków na rynku. Widać to nawet u potentata gazowego, jakim jest Rosja – mocarstwo ogranicza eksport gazu ziemnego rurociągami w związku ze wzrostem popytu wewnętrznego;
  • długofalowych skutkach pandemii koronawirusa – sprawiła ona, że wydobycie gazu ziemnego czy węgla na świecie ograniczyło się na jakiś czas, a tych zaległości nie sposób nadrobić w kilka miesięcy,
  • podniesieniu cen za uprawnienia do emisji CO2 – większe restrykcje wprowadzone na terenie Europy m.in. w ramach programu Fit for 55 przełożyły się na kilkudziesięcio- a nawet kilkusetprocentowe wzrosty opłat, które muszą odprowadzać wysokoemisyjne zakłady, w tym np. elektrownie węglowe. Efekt jest prosty: to wyraźna podwyżka taryf za prąd.

Co ważne, można się spodziewać, że problem ten ulegnie pogłębieniu, a klienci indywidualni odczują największe skutki już od przyszłego roku. Pojawiają się zapowiedzi nawet kilkudziesięcioprocentowego wzrostu stawek za gaz czy energię!

Z tego powodu coraz więcej osób szuka sposobu na uwolnienie się od drogiego prądu czy gazu. Rozwiązanie jest w zasięgu ręki: są nim właśnie technologie OZE.

Fotowoltaika i pompy ciepła: remedium na podwyżki

W nowoczesnej cywilizacji nie sposób zaprzestać korzystania z energii elektrycznej czy cieplnej. Stąd też trudno o drastyczne ograniczenie zużycia prądu czy ogrzewania w budynku. W przypadku tego drugiego systemu pomocne będzie oczywiście zastosowanie rozwiązań z obszaru termomodernizacji czy wentylacji z rekuperacją. Jednak te technologie tylko w ograniczonym stopniu zniwelują problem wysokich rachunków. Dlatego potrzebne jest znacznie bardziej radykalne działanie, które pomoże w jak największym stopniu uniezależnić się od rachunków od zewnętrznych dostawców energii.

Jeden z rozsądnych pomysłów, po które można sięgnąć, to połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Dzięki niemu możesz wykorzystywać naturalne, odnawialne źródła energii do produkowania własnego prądu oraz ogrzewania oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Jak to działa w największym skrócie? Schemat jest prosty:

  1. Panele fotowoltaiczne na Twoim dachu pobierają promieniowanie słoneczne i przetwarzają je w darmowy prąd. Wykorzystujesz go do zasilenia wszelkich instalacji elektrycznych w domu. Nadwyżkę możesz zmagazynować w sieci lub skorzystać z rozwiązań podnoszących autokonsumpcję – np. z magazynów energii czy system podgrzewu wody.
  2. Pompa ciepła, a więc urządzenie służące do produkcji energii cieplnej, pracuje w 75% o naturalne i darmowe odnawialne źródła energii: najczęściej ciepło jest pobierane z powietrza lub z gruntu. Pozostałe 25%, które jest potrzebne do jej napędzenia, pochodzi z prądu. Jeżeli energia wykorzystana do zasilania pompy ciepła będzie pochodziła z fotowoltaiki, będzie darmowa, co przełoży się na darmowe ogrzewanie o podgrzew c.w.u.

Warto przy tym pamiętać, że w związku z tym faktem rachunki nie spadną do 0 zł. Nadal będziesz otrzymywać rozliczenia z zakładu energetycznego, jednak zapłacisz znikome sumy, głównie z tytułu utrzymania przyłącza do sieci. Jednak wysokość opłat może spaść nawet o 95%.

Czytaj więcej: Czy połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki rzeczywiście oznacza dom bez rachunków?

Ile można zyskać dzięki technologiom OZE?

Korzyści z korzystania z odnawialnych źródeł energii są bardzo duże. Spadek wysokości rachunków będzie niemal natychmiastowy, a z uwagi na rosnące stawki prądu czy gazu – Twoje oszczędności będą rosły z każdym rokiem. Sama inwestycja w obie te technologie może być też objęta rozmaitymi dotacjami, np. z programu Czysty Prąd (dofinansowanie wynosi nawet do 30 000 zł!) oraz zagwarantować możliwość korzystania z ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT.

Wysokość inwestycji, jak również czas zwrotu z niej jest uzależniona od zapotrzebowania energetycznego budynku i warunków technicznych. Jeżeli chcesz wiedzieć, ile konkretnie zaoszczędzisz, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Przedstawimy Ci bezpłatną, niezobowiązującą wycenę, dzięki czemu samodzielnie ocenisz, czy wdrożenie technologii OZE Ci się opłaci. Zadzwoń lub napisz!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach