22.11.2021

Jakie ogrzewanie przy fotowoltaice?

Fotowoltaika zapewnia darmowy, zielony prąd, pozyskiwany z energii słonecznej. Jeśli chcesz go efektywnie wykorzystać, a jednocześnie maksymalnie ograniczyć wydatki, zainwestuj również w system ogrzewania na prąd. Jaki wybrać przy instalacji fotowoltaicznej, aby osiągnąć dobre efekty? Podpowiadamy.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – czy to w ogóle możliwe?

Bezpośrednie przełożenie montażu instalacji fotowoltaicznej na ogrzewanie budynku nie jest możliwe z prostego powodu – system PV produkuje energię elektryczną, a nie cieplną. Jednak zastosowanie fotowoltaiki sprzyja wykorzystaniu energooszczędnego, a zarazem ekologicznego ogrzewania na prąd.

Uwaga! Nie każdy system ogrzewania elektrycznego sprawdzi się dobrze w połączeniu z systemem PV – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na wysokiej wydajności połączonej z korzystną ceną całej inwestycji. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje.

Ogrzewanie do fotowoltaiki: jakie są opcje?

Jeżeli ogrzewanie do fotowoltaiki, to oczywiście elektryczne. To korzystne rozwiązanie, zwłaszcza że latem system PV produkuje nadwyżki prądu, który później jest „magazynowany” na potrzeby własne prosumenta (o ile korzysta on d net-meteringu) lub odsprzedawany. Dzięki temu wyższe zapotrzebowanie na elektryczność zimą jest rekompensowane, a Ty możesz cieszyć się nawet darmowym ogrzewaniem.

Jest jednak tylko jedno „ale”. Trzeba dobrać odpowiedni typ ogrzewania do paneli fotowoltaicznych. W teorii opcje są trzy:

  • kocioł elektryczny,
  • maty grzewcze na podczerwień,
  • pompa ciepła.

Kiedy jednak spojrzeć bliżej na kryteria podejmowania decyzji, wybór się zawęża. Zobacz!

Czytaj też: Pompa ciepła czy ogrzewanie gazowe? Porównanie

Jak dobrać ogrzewanie do fotowoltaiki?

Najlepsze ogrzewanie do fotowoltaiki to takie, które z jednej strony zapewni szybki zwrot z inwestycji, a z drugiej zapewni ciepło w budynku w niskiej cenie przez długie lata. Dlatego, gdy będziesz wybierać odpowiedni system, zwróć uwagę na:

  1. zapotrzebowanie energetyczne budynku – to podstawowa kwestia. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, ile ciepła potrzebuje Twój dom. Tu wiele zależy od jakości termoizolacji i poziomu przepuszczalności cieplnej. Warto ustalić te kwestie z fachowcami;
  2. ilość prądu potrzebną do zasilenia systemu grzewczego,
  3. wydajność potencjalnej instalacji grzewczej, która ma powstać.

Warto oczywiście wziąć pod uwagę również „inwazyjność” technologii, która ma zostać zastosowana. Przykładowo, montaż mat grzewczych może wymagać dokonywania modyfikacji posadzki w całym domu. Dlatego to rozwiązanie łatwiejsze do zastosowania w sytuacji, kiedy dopiero jesteś na etapie jego budowy.

Kocioł elektryczny, maty grzewcze czy pompa ciepła?

Jak zatem prezentują się zalety poszczególnych typów ogrzewania w kontekście instalacji fotowoltaicznej?

Kocioł elektryczny a fotowoltaika

Kocioł elektryczny to najkosztowniejsze ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Dlaczego? Taki system grzewczy potrzebuje bardzo dużej ilości prądu, aby mógł pracować wydajnie. Stąd też do jego efektywnego zasilania może być potrzebna bardzo duża instalacja fotowoltaiczna. Chociaż zatem sam kocioł jest stosunkowo tani, to duża moc systemu PV, który by go zasilił będzie oznaczała wysoki wydatek. Trzeba też pamiętać, że przy zastosowaniu tego systemu pojawią się wyższe rachunki za prąd. Będą oczywiście nadal stosunkowo niskie, bo obniżone o ok. 90-95%, ale mimo wszystko oszczędności będą mniejsze niż przy użyciu bardziej energooszczędnych rozwiązań.

Maty grzewcze a fotowoltaika

Maty grzewcze są ciekawym rozwiązaniem w połączeniu z systemem PV. Generują one promieniowanie podczerwone, które zapewnia równomierne rozchodzenie się ciepła i mają efektywność energetyczną na poziomie ok. 100%. Oznacza to, że z 1 kWh prądu wytworzą mniej więcej tyle samo ciepła. Są też przyjazne alergikom. Wymagają jednak dość inwazyjnego montażu (muszą być umieszczone w podłodze), co generuje dodatkowe koszty.

Pompy ciepła a fotowoltaika

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to najkorzystniejsze w długofalowej perspektywie rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ pompy ciepła mają najwyższy współczynnik COP ze wszystkich proponowanych rozwiązań. Najczęściej kształtuje się on na poziomie 4-6, co oznacza, że z 1 kWh prądu takie urządzenia generują 4-6 kWh energii. W efekcie pompy ciepła pobierają niewiele energii elektrycznej. Oznacza to, że nie potrzeba do niej wyjątkowo zwiększonej mocy paneli fotowoltaicznych. W efekcie cała inwestycja początkowa nie wiąże się ze znacząco wyższym kosztem niż wydatek na rozwiązania opisane powyżej, a na dłuższą metę przynosi znacznie większe korzyści.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat połączenia fotowoltaiki i pomp ciepła? Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji! Wspólnie przeliczymy szacowane korzyści finansowe z takiego rozwiązania i samodzielnie podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję. Zadzwoń lub napisz bez zobowiązań!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach