17.12.2021

Wiaty fotowoltaiczne – co to jest?

Dach domu to nie jedyne miejsce, w które mogą trafić panele fotowoltaiczne. Rzeczywiście połać dachowa jest wybierana najczęściej. Jednak zdarza się, że jej powierzchnia nie wystarcza na umieszczenie instalacji o planowanej mocy. W takiej sytuacji można poszukać alternatywy. Ciekawym rozwiązaniem, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, są wiaty fotowoltaiczne. Co to jest i jak działa? Wyjaśniamy.

Wiata fotowoltaiczna – co to jest?

Wiata fotowoltaiczna to, mówiąc najprościej, dodatkowa zadaszona konstrukcja, na której dachu są wykorzystane panele słoneczne. Może ona przybrać wiele kształtów, rozmiarów oraz pełnić rozmaite funkcje. Wiaty solarne mogą być na przykład:

 • altanami ogrodowymi,
 • przydomowymi schowkami na narzędzia,
 • drewutniami,
 • zadaszeniami tarasów i balkonów.

Jednak najczęściej wiaty fotowoltaiczne pełnią funkcję zadaszenia dla samochodów parkujących poza garażem. Nie bez powodu – prąd generowany przez panele z takiej konstrukcji jest chętnie wykorzystywany do ładowania pojazdów elektrycznych. Nie jest to jednak jedyny cel, dla którego pozyskuje się w ten sposób energię.

Kiedy wiata solarna to dobre rozwiązanie?

Wiata solarna to dobre wyjście przede wszystkim, gdy dach budynku nie zapewnia optymalnego miejsca na montaż fotowoltaiki. W takiej sytuacji nie należy się poddawać i rezygnować z szansy na montaż skorzystanie z darmowego prądu z instalacji PV.

Do tej pory jedynym alternatywnym, polecanym rozwiązaniem było ustawienie instalacji na gruncie. Jednak na przydomowej działce może być problem ze znalezieniem dogodnego miejsca na postawienie kilku czy kilkunastu paneli. W takich przypadkach sprawdza się właśnie wiata fotowoltaiczna. Taka konstrukcja:

 • pozwala zaoszczędzić miejsce – często można ją umieścić nawet na bardzo niewielkim obszarze,
 • jest wielofunkcyjna – podczas gdy na dachu powstaje mikroelektrownia fotowoltaiczna, pod nim można korzystać z przestrzeni – składować w niej drewno, narzędzia ogrodowe, urządzać letnie przyjęcia z grillem w tle czy przechowywać samochód,
 • często pozwala poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z zacienieniem instalacji fotowoltaicznej – jeśli na dachu trudno znaleźć miejsce, na które nie pada cień, ustawienie wiaty może być prostym remedium,
 • umożliwia zwiększenie ogólnej mocy instalacji fotowoltaicznej, a zatem ilości generowanego prądu,
 • jest ekonomicznym rozwiązaniem wyzwań związanych z brakiem miejsca na panele solarne na dachu.

Dlatego obserwuje się coraz większe zainteresowanie takimi konstrukcjami, a na rynku dostępne są komponenty systemu fotowoltaicznego dostosowane do ich wymagań technicznych.

Czytaj więcej: Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Jak są budowane wiaty fotowoltaiczne?

Wiaty solarne to bardzo zróżnicowane konstrukcje. Wśród nich można znaleźć zarówno te bardzo podstawowe, jak i zaawansowane technologicznie.

 • Pierwsza grupa to proste konstrukcje, najczęściej stalowe, których dachy mają optymalny kąt nachylenia. Trafiają na nie standardowe panele fotowoltaiczne – te jednostronne. Takie rozwiązanie jest najtańszym ze wszystkich dostępnych. Pojawiają się jednak wyzwania związane z estetyką i funkcjonalnością.
 • Druga grupa to wiaty solarne, w których stosowane są specjalne panele fotowoltaiczne bifacial. Są to modele, w których zarówno od frontu, jak i od spodu są zamontowane ogniwa krzemowe pozwalające generować energię elektryczną. Wiele z nich jest przeznaczonych specjalnie do wiat oraz dachów z paneli fotowoltaicznych. Niektóre z nich zapewniają duży stopień transparentności, co oznacza, że pozwalają przenikać części światła do wnętrza pomieszczenia. To dobre rozwiązanie, jeżeli panele mają stanowić dach zamkniętej komórki na narzędzia czy niewielkiego garażu. Sprawdzi się także przy budowie zadaszeń tarasu oraz dobudówek do garaży. Chociaż bardziej kosztowne, łączy estetykę z wydajnością.

Instalacje fotowoltaiczne montowane w wiatach solarnych są często sprzęgnięte z ładowarkami do samochodów elektrycznych. Taka inwestycja znacznie ułatwia optymalne ulokowanie portu do „tankowania prądem”, a także pozwala zwiększyć autokonsumpcję prądu z fotowoltaiki.

Zastanawiasz się, czy wiata fotowoltaiczna to rozwiązanie również dla Ciebie? Interesuje Cię ładowarka do samochodu elektrycznego lub inne zielone rozwiązania, które pozwalają obniżyć koszty energii? Skontaktuj się z naszymi doradcami, a pomożemy Ci dobrać technologie, dzięki którym zaoszczędzisz!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach