27.12.2021

Na czym polega obsługa pompy ciepła?

Jeśli obecnie korzystasz z ogrzewania węglowego lub podobnego źródła ciepła, zapewne wiesz z autopsji, jak wiele pracy trzeba wkładać w obsługą takiego kotła. Zakup paliwa, jego wniesienie do kotłowni, potem czyszczenie, konserwacja… można długo wymieniać. A jak to wygląda w przypadku, gdy w Twoim domu pracuje pompa ciepła? Jest prościej i wygodniej, niż może się wydawać. Zobacz!

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła pracuje w 75% w oparciu o energię pozyskiwaną z odnawialnego źródła, a tylko w 25% z prądu. Odnawialnym (dolnym) źródłem najczęściej jest ciepło gruntu lub powietrza. Jak to działa w praktyce?

  • Ciepło gruntu lub powietrza jest pobierane przez czynnik chłodniczy i przesyłane do pompy ciepła.
  • Tam, w parowniku, następuje odparowanie czynnika chłodniczego, a powstała para jest sprężana. W efekcie uzyskuje ona znacznie wyższą temperaturę.
  • Tak „podgrzana” para trafia do skraplacza, gdzie ponownie czynnik chłodniczy przybiera ciekłą postać, a ciepło jest oddawane do systemu grzewczego.
  • Czynnik chłodniczy powraca do dolnego źródła pompy ciepła i cały cykl rozpoczyna się ponownie.

Ten mechanizm, często porównywany do odwróconej zasady działania lodówki, jest bardzo prosty, a przede wszystkim zautomatyzowany. Pompa ciepła, jako nowoczesne urządzenie, sama reguluje np. tym, ile prądu potrzebuje do tego, aby zapewnić odpowiednią ilość energii do grzania.

Jak obsługuje się pompę ciepła?

Z pompą ciepła jest podobnie jak z fotowoltaiką – obie instalacje są właściwie bezobsługowe. Użytkownik nie musi w żaden sposób ingerować w ich pracę. W przypadku pompy ciepła możesz jednak oczywiście regulować temperaturę ogrzewania przy pomocy termostatów w pomieszczeniach. Masz również dostęp do panelu kontrolnego w urządzeniu, w którym – w zależności od modelu – ustawisz np.:

  • odszranianie parownika,
  • tryb pracy pompy ciepła,
  • pożądaną temperaturę wody w zbiorniku.

Zazwyczaj jednak początkowa konfiguracja urządzenia sprawia, że odwiedzanie pomieszczenia technicznego, w którym jest zamontowana pompa, staje się zbędne.

W pompie ciepła nie ma też konieczności wymieniania czynnika chłodniczego. Z założenia jego obieg jest zamknięty i w pełni szczelny, przez co powinien przez lata działać tak samo jak na początku.

Warto jednak pamiętać, że potrzebne mogą być regularne przeglądy techniczne pompy ciepła i w razie czego serwisowanie urządzenia. W tej kwestii warto się trzymać zaleceń producenta.

Jak się przygotować do montażu pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła jest znacznie bardziej czasochłonny i wymaga więcej pracy niż późniejsze użytkowanie instalacji. Szczególne wymagania wiążą się z instalacją pompy gruntowej. Przy takiej instalacji konieczne jest wykonanie odwiertu, aby powstał kolektor pionowy, czyli dolne źródło energii. Dlatego gruntowe pompy ciepła sprawdzają się najlepiej w przypadku nowo budowanych domów. Jeśli budynek już stoi, a Ty nie chcesz się narażać na wykonanie inwazyjnych prac, możesz zainwestować w pompę powietrze-woda, która w polskich warunkach termicznych radzi sobie na wystarczającym poziomie.

Sprawdź też: Pompa ciepła: powietrzna czy gruntowa?

Więcej informacji o działaniu pompy ciepła przekażą Ci nasi specjaliści. Skontaktuj się i dowiedz, czy inwestycja w takie urządzenie jest rozwiązaniem dla Ciebie!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach