30.12.2021
Popularność pomp ciepła rośnie z roku na rok, a wraz z nią… rośnie liczba mitów na temat tych urządzeń. Zobacz, które informacje powtarzane o pompach ciepła mijają się z prawdą oraz jak wygląda rzeczywistość. Sprawdź i podejmij świadomą decyzję!
MIT nr 1: Pompa ciepła jest droższa niż inne instalacje grzewcze
Prawdą jest, że inwestycja początkowa w pompę ciepła może się wydawać dość wysoka – zwłaszcza na pierwszy rzut oka. To wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nieco więcej wyniesie inwestycja w pompę gruntową (ponieważ trzeba wykonać kolektor pionowy), a nieco mniej – w powietrzną. Sęk w tym, że gdy porównać wydatek na tę instalację np. z kosztem zakupu kotła gazowego, różnice wcale nie są tak znaczące. A to nie wszystko. Warto pamiętać, że wydatek staje się mniejszy, gdy weźmie się pod uwagę:
Dlatego zanim pochopnie ocenisz pompę ciepła jako drogą, zgłoś się do nas – bez zobowiązań – po wycenę i sprawdź, jak jest naprawdę. Rzeczywisty wydatek może Cię pozytywnie zaskoczyć!
Czytaj więcej: Pompa ciepła: czy się opłaca?
MIT nr 2: pompa ciepła nie „daje rady” w niskich temperaturach
Na pozór rozumowanie związane z tą kwestią jest bardzo logiczne. W końcu jak pompa ciepła ma pobierać ciepło z powietrza czy gruntu, kiedy na zewnątrz panuje mróz? Pamiętaj jednak, że:
Dlatego, jeśli mieszkasz w zimniejszym miejscu na mapie Polski, np. w górach, wybierz po prostu urządzenie oparte o technologię gruntową i nie obawiaj się problemów z wydajnością!
MIT nr 3: pompa ciepła tylko dogrzewa powietrze
Niekoniecznie! Znakomita większość nowoczesnych pomp ciepła może być wykorzystywana również w trakcie gorącego lata – zadziałają wówczas jak klimatyzacja. Dlatego warto dopytać o tę funkcję urządzenia podczas dobierania sprzętu do zainstalowania na swojej posesji. Warto pamiętać, że pompa ciepła schłodzi taniej niż zwykły klimatyzator!
MIT nr 4: Pompa ciepła korzysta tylko z OZE
Rzeczywiście, pompa ciepła jest urządzeniem z kategorii OZE. Trzeba jednak pamiętać, że nie działa niczym perpetuum mobile – potrzebuje zewnętrznego zasilania dla mechanizmu sprężania i skraplania czynnika chłodniczego. Chodzi oczywiście o prąd. Energia elektryczna stanowi mniej więcej ¼ całkowitej energii zużywanej przez pompę ciepła. Może ją jednak dostarczyć fotowoltaika!
MIT nr 5: pompy ciepła działają tylko z ogrzewaniem podłogowym
Rzeczywiście, ogrzewanie podłogowe, które jest zaliczane do grona niskotemperaturowych, radzi sobie najlepiej w połączeniu z pompą ciepła. Jednak wcale nie oznacza to, że nie można zastosować innych rozwiązań! Sprawdzi się również np. ogrzewanie ścienne, a nawet przy zastosowaniu standardowych grzejników, czy przy połączeniu kaloryferów i „podłogówki”. Projekt powinien być dopasowany do zapotrzebowania budynku na energię cieplną.
Jak zatem widać, w przypadku pomp ciepła dobrze sprawdza się powiedzenie „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Jeśli więc zależy Ci na tanim, niezawodnym i bezobsługowym, a przy tym wydajnym i ekologicznym ogrzewaniu, koniecznie skontaktuj się z nami. Przygotujemy dla Ciebie bezpłatną wycenę i omówimy z Tobą wszystkie wątpliwości. Zapraszamy!
06.04.2023
06.04.2023
06.04.2023
09.02.2023
08.02.2023
06.02.2023
31.01.2023