18.01.2022

Pompa ciepła – sposób na rosnące ceny gazu

Ceny gazu wzrosły w 2022 już o ponad 40%, a kolejne podwyżki są już na horyzoncie – choćby ze względu na niestabilną sytuację na rynku energetycznym. Dlatego to paliwo, które jeszcze do niedawna było uznawane za jedną z lepszych alternatyw dla węgla, powoli przestaje się opłacać. Szukasz systemu ogrzewania, którego eksploatacja przyniesie Ci realne korzyści? Rozwiązanie jest proste: to pompa ciepła. Dowiedz się, dlaczego.

Pompa ciepła – co to jest?

Na pewno słyszałeś o pompach ciepła, ponieważ to rozwiązanie staje się w ostatnich latach niezwykle popularne. Nie bez powodu. To system ogrzewania oparty w ok. 75% na darmowych, odnawialnych źródłach energii. Jak to działa?

  • Pompa ciepła korzysta z energii termicznej dostępnej w naturalnych zasobach – są to przede wszystkim energia gruntu oraz powietrza, w zależności od typu urządzenia.
  • Ciepło jest pobierane z dolnego źródła, czyli z OZE i przesyłane do sprężarki razem z czynnikiem chłodniczym.
  • Tu czynnik chłodniczy jest odparowywany i poddawany działaniu wysokiego ciśnienia, przez co temperatura pobranej energii rośnie.
  • Dalej następuje skraplanie czynnika chłodniczego, a wytworzona w tym procesie energia jest przekazywana do górnego źródła pompy ciepła, czyli do systemu grzewczego.
  • Następnie dociera ona np. do ogrzewania podłogowego czy do systemu podgrzewu c.w.u.

Proces ten odbywa się:

  • zeroemisyjnie, a zatem w sposób przyjazny dla środowiska naturalnego i zgodny z obowiązującymi przepisami; dlatego pompa ciepła może być urządzeniem zastępującym tzw. kopciucha,
  • bezobsługowo – użytkownik nie musi stale doglądać pompy ciepła, ani też czyścić jej czy konserwować; wymagane są tylko regularne przeglądy systemu;
  • bardzo oszczędnie – większość energii potrzebnej do zasilenia systemu jest darmowa, co znacznie wpływa na opłacalność.

Pompa ciepła czy gaz – dlaczego warto wybrać to pierwsze rozwiązanie?

Jeszcze do niedawna wybór między pompą ciepła a gazem nie był prosty. Oba systemy mają przecież swoje zalety.

W obu przypadkach można mówić o zerowej emisji szkodliwych spalin, a zakup kotła gazowego może się wiązać z nieco niższą inwestycją finansową niż pompa ciepła. Jest jednak coraz więcej argumentów, które przemawiają na korzyść tego drugiego rozwiązania. Oto te najważniejsze.

Mniejsza stabilność rynku gazowego w Europie

Obecna sytuacja geopolityczna, wraz z trudnościami wynikającymi z jeszcze trwającej pandemii stały się przyczyną drastycznych podwyżek na rynku gazowym, a także zwiększającego się ryzyka niedoborów tego medium. Dlatego, myśląc perspektywicznie, lepiej postawić na większą niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców. Dają ją właśnie odnawialne źródła energii.

Możliwość niemal bezkosztowej pracy pompy ciepła

Warto wiedzieć, że pompy ciepła do działania sprężarki wykorzystują prąd elektryczny. Używają go jednak znacznie mniej niż np. tradycyjne systemy ogrzewania na prąd. Jest to ok. 25-30% całej energii, która jest potrzebna do działania instalacji.

Jak zatem można obniżyć koszt jej działania? Rozwiązanie jest proste: to połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Ta druga technologia pozwoli wytworzyć darmowy, zielony prąd. Można go wykorzystać również do zasilenia pompy ciepła. W efekcie rachunki za ogrzewanie mogą spaść nawet to 0 zł.

Dowiedz się więcej: Dlaczego połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła w ramach jednej inwestycji to dobry wybór?

Wysoka wydajność energetyczna pomp ciepła

W przypadku kotła gazowego z 1 kWh dostarczonej energii jest produkowane 0,8-0,9 kWh ciepła do zasilania budynku. W przypadku pompy ciepła współczynnik COP sięga powyżej 4. Oznacza to, że z 1 kWh prądu wykorzystanego do napędzenia urządzenia uzyskuje się 4 kWh energii grzewczej. Warto też podkreślić, że pompa ciepła nowej generacji zadziała niezawodnie nawet przy ujemnych temperaturach.

Możliwość połączenia ogrzewania i klimatyzacji w ramach jednego systemu

Pompa ciepła może się przydać nie tylko zimą, ale również latem – odpowiednio dobrane urządzenie będzie też pełnić rolę klimatyzacji. Zapewni Ci więc komfort termiczny przez cały rok. Kocioł gazowy tego nie zrobi.

Ile kosztuje pompa ciepła?

To, ile wydasz na pompę ciepła, zależy m.in. od zapotrzebowania Twojego budynku na energię, jak również od rodzaju wybranego urządzenia. Np. przy montażu pomp gruntowych konieczne jest wykonanie odwiertu w celu stworzenia dolnego źródła, a przy urządzeniach typu powietrznego nie ma takiej konieczności.

Najlepiej koszty oszacować na „konkretnym przykładzie”. Dlatego zamiast polegać na orientacyjnych obliczeniach, uzyskaj informację u źródła. Skontaktuj się z naszymi doradcami, aby uzyskać precyzyjną wycenę. To pozwoli Ci podjąć świadomą decyzję.

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach