12.11.2021

Dlaczego połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła w ramach jednej inwestycji to dobry wybór?

Inwestycja w odnawialne źródła energii to prosta droga do obniżenia rachunków za prąd i ogrzewanie nawet do 0 zł. Jednak aby osiągnąć taki efekt, nie wystarczy skorzystanie z jednej technologii, np. z fotowoltaiki. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na połączenie jej montażu z jednoczesną instalacją pompy ciepła. Dlaczego to opłacalne rozwiązanie? Zobacz!

Fotowoltaika i pompa ciepła – na czym polega działanie tych instalacji?

Fotowoltaika i pompa ciepła to dwa systemy, które bazują na odnawialnych źródłach energii. Przekształcają je, aby dostarczyć do domu, gospodarstwa rolnego czy firmy darmowe ciepło oraz prąd. Warto jednak wiedzieć, że działanie tych technologii, podobnie jak cel ich wdrożenia są różne. W największym skrócie:

  • fotowoltaika to system produkcji prądu z energii słonecznej – system generuje elektryczność, kiedy na panele PV padają promienie słoneczne,
  • pompa ciepła to system ogrzewania, który może służyć zarówno dostarczeniu ciepła do budynku, jak i podgrzaniu ciepłej wody użytkowej – może on pobierać ciepło z gruntu, powietrza bądź wody, ale do działania potrzebuje również prądu (to ok. 25% zasobów, które są potrzebne do jej działania).

Umiejętne wdrożenie tych systemów oznacza niemal całkowitą eliminację wydatków na ogrzewanie oraz energię elektryczną.

Fotowoltaika + pompa ciepła – dlaczego to połączenie idealne?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które pozwala generować maksimum oszczędności.

Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ponieważ fotowoltaika może z powodzeniem zasilać pompę ciepła, dostarczając darmową energię do jej działania. Jednak przecież są inne systemy ogrzewania elektrycznego – dlaczego więc to pompa cieplna jest tym najbardziej rekomendowanym? Wszystko z uwagi na najwyższą wydajność energetyczną. W przypadku pomp ciepła współczynnik COP, oznaczający liczbę kWh energii, która może być wygenerowana z 1 kWh prądu, wynosi nawet 6 i więcej! A to oznacza bardzo oszczędną pracę w połączeniu z efektywnym ogrzewaniem budynku!

Można więc powiedzieć, że łącząc fotowoltaikę z pompą ciepła osiągasz energetyczny efekt synergii. Oznacza to uzyskiwanie dużych ilości energii przy redukcji kosztów jej produkcji nawet do zera.

Czytaj więcej: Pompy ciepła i fotowoltaika – ile można zaoszczędzić?

Obniżenie rachunków to jednak nie jedyny powód, dla którego inwestycja w oba te systemy w ramach jednej inwestycji może być najlepszą decyzją. Oto kilka innych powodów.

  1. Wszystkie niezbędne prace wykonane w jednym okresie

Rozdzielenie inwestycji w pompę ciepła od zakupu fotowoltaiki będzie oznaczało większe wyzwanie logistyczne związane z montażem obu urządzeń. W najlepszym przypadku trzeba będzie po prostu dwukrotnie udostępnić posesję ekspertom, którzy będą montować urządzenia. W najgorszym, wykonanie prac z jednego zakresu będzie wywoływało konieczność ingerencji w drugi system.

Przykład? Jeśli najpierw zdecydujesz się na fotowoltaikę, a po kilku latach zapragniesz zamienić np. ogrzewanie gazowe na pompę ciepła, może się okazać, że moc systemu PV jest niewystarczająca dla jej zasilenia. Wówczas pojawi się potrzeba rozbudowy instalacji fotowoltaicznej, być może również wymiany inwertera – a to dodatkowe koszty i wyzwania technologiczne.

  • Jeden wykonawca – skoordynowane wykonanie wszystkich prac

Jeśli podejmujesz współpracę z firmą, która zapewnia rozwiązania z zakresu fotowoltaiki oraz pomp ciepła, tak jak evoEnergy, powierzasz wszystkie sprawy związane z technologiami OZE w ramach jednego zespołu ekspertów. To gwarancja, że:

  • zarówno moc instalacji fotowoltaicznej, jak i typ pompy ciepła zostaną dobrane tak, aby tworzyły jeden, spójny „ekosystem”,
  • projekt zostanie zrealizowany sprawnie, w ramach jednej inwestycji i w jednym, skoordynowanym terminie,
  • we wszystkich sprawach związanych z inwestycją będziesz się mógł skontaktować z jedną osobą, co pozwoli uniknąć chaosu,
  • ostateczna cena obsługi może być korzystniejsza niż w sytuacji, gdy współpracujesz z różnymi podmiotami.
  • Możliwość skorzystania z dotacji z programu Czyste Powietrze

Czyste Powietrze to rządowy program dopłat do rozwiązań technologicznych, które służą obniżeniu emisji CO2 oraz zanieczyszczeń do atmosfery. W jego ramach można otrzymać nawet 37 000 zł dopłaty do inwestycji w OZE. W ramach tej kwoty aż 5 000 zł może być przyznane na fotowoltaikę. Ale uwaga! Jest jeden warunek – system PV musi zostać zamontowany w ramach jednej inwestycji z pompą ciepła.

Jeśli zechcesz skorzystać z fotowoltaiki oddzielnie, być może będziesz również mieć szansę na dotację na ten system w ramach innego rządowego programu. Jednak w jakiej dokładnie wysokości i kiedy – nie do końca wiadomo. Środki z programu Mój Prąd 3.0 wyczerpały się błyskawicznie, a już w ich ramach było to tylko (i aż!) 3 000 zł.

Sprawdź też: Mój Prąd 4.0 – co wiemy o nowej odsłonie programu dopłat do fotowoltaiki?

Podsumowując więc: jednoczesna inwestycja w pompę ciepła i fotowoltaikę pozwala zoptymalizować wydatki na te technologie OZE, przyspieszyć proces uruchomienia obu systemów, a także osiągnąć maksymalne oszczędności w krótko- i długofalowej perspektywie.

Chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztowała taka inwestycja? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od konkretnego zapotrzebowania Twojego budynku na energię. Aby uzyskać konkretną wycenę (bez zobowiązań!), śmiało skontaktuj się z naszym zespołem. Poznaj fakty i podejmij świadomą decyzję!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach