24.01.2022

Pompa ciepła: monoblock czy split – na czym polega różnica?

Chcesz zainwestować w powietrzną pompę ciepła? To może być bardzo dobry wybór. Zakup urządzenia wiąże się z nieco mniejszą inwestycją niż w sprzęt typu gruntowego, a jego wydajność jest odpowiednia nawet przy ujemnych temperaturach. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: czy wybrać pompę monoblock czy split. Zobacz, czym się różnią i jak to się przekłada na użytkowanie.

Powietrzna pompa ciepła: jak to działa?

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, którego działanie opiera się o odnawialne źródła energii (OZE) oraz w niewielkim stopniu – prąd. Proporcje najczęściej rozkładają się tak, że 75% energii jest pobieranej z darmowego, ekologicznego źródła, natomiast pozostałe 25% to zasilanie elektryczne.

W praktyce:

  • powietrzna pompa ciepła pobiera energię termiczną – zgodnie z nazwą – z powietrza. Warto podkreślić, że wbrew mitom odbywa się to także wówczas, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C. Ta wartość nie oznacza wcale, że w atmosferze nie ma ciepła, które może zostać przetworzone,
  • ciepło pozyskane z powietrza jest przesyłane do sprężarki, a tu – pod wpływem działania wysokiego ciśnienia – temperatura czynnika chłodniczego rośnie i można ją przekazać do niskotemperaturowego systemu grzewczego. Najczęściej jest to ogrzewanie podłogowe,
  • system może również zapewnić podgrzew ciepłej wody użytkowej, a latem – wesprzeć klimatyzację pomieszczenia. Oczywiście wiele zależy od tego, jaki rodzaj powietrznej pompy ciepła zostanie wybrany.

Czytaj też: 5 mitów na temat pomp ciepła

W efekcie zastosowanie pompy ciepła pozwala w pełni ogrzać budynek niskim kosztem. Można go dodatkowo obniżyć, łącząc tę instalację w „tandemie” z panelami fotowoltaicznymi. Wówczas prąd zasilający urządzenie grzewcze będzie pochodził również w dużej mierze z darmowego, ekologicznego źródła.

To właśnie powód, dla którego nasi klienci chętnie inwestują w powietrzne pompy ciepła. Pojawia się jednak pytanie o to, czy wybrać model monoblock, czy split.

Pompy split i monoblock – co to w ogóle jest?

Pojęcia „split” oraz „monoblock” odnoszą się do specyfiki konstrukcji poszczególnych pomp powietrza, a dokładniej do budowy ich układu chłodniczego. I tak:

  • pompy monoblock to te, w których układ chłodniczy znajduje się w jednym urządzeniu, zamkniętym w hermetyczny sposób,
  • modele split mają układ chłodniczy rozdzielony pomiędzy jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Mówiąc bardziej precyzyjnie w pompach powietrznych split wewnątrz budynku montowane są skraplacz oraz pompa obiegowa, a na zewnątrz – sprężarka, parownik i zawór rozprężny.

Od razu warto podkreślić, że oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a jeżeli zastanawiasz się, co wybrać do swojego domu, to warto to przedyskutować z ekspertami. Możesz skontaktować się z naszymi doradcami, którzy przeanalizują warunki techniczne na Twojej posesji i wskażą odpowiednie rozwiązanie.

Jak jednak ta różnica konstrukcyjna przekłada się na funkcjonalność obu typu urządzeń? Tę kwestię warto rozpatrywać w kilku aspektach.

Pompy monoblock i split – koszt zakupu

Modele split zazwyczaj wymagają nieco mniejszej inwestycji niż urządzenia typu monoblock. Trzeba też pamiętać, że jeżeli moc takiego sprzętu przekroczy 10 kW, to wymagane są coroczne kontroli szczelności – jest to efektem większego ryzyka rozszczelnienia systemu. A to podnosi koszty eksploatacji pomp split.

Pompy monoblock są droższe przy zakupie, ale nie ma wobec nich wymogu regularnej kontroli szczelności. Dlatego ich eksploatacja może być tańsza.

Różnice w montażu pomp mono i split

Odmienność konstrukcyjna pociąga za sobą oczywiście różnice w zasadach montażu. Prościej i szybciej instaluje się urządzenie typu mono. Jednostka jest hermetycznie zamknięta i zmontowana fabrycznie. Nie ma konieczności, aby montowały ją osoby z uprawnieniami F-gazowymi, ponieważ podłączenie jest przeprowadzane tylko od strony wodnej.

W przypadku pomp split jednostki wewnętrzna i zewnętrzna muszą zostać połączone przewodami – do wykonania tego zadania są potrzebne uprawnienia F-gazowe, a prace trzeba wykonać starannie, aby zachować hermetyczne zamknięcie środowiska.

Bezpieczeństwo urządzeń mono i split

Za bezpieczniejsze uznaje się zazwyczaj pompy typu monoblock – z uwagi na już wspomnianą „zamkniętość” systemu i brak konieczności wykonywania dodatkowych połączeń. To przekłada się też na mniejszą liczbę punktów, w których mógłby zostać popełniony błąd ludzki.

Pompy split są nieco większym wyzwaniem przy instalacji, jednak mogą być bardziej niezawodne. Przy urządzeniach mono – zwłaszcza w warunkach srogiej zimy i przy ryzyku, że zabraknie prądu – może dojść do zamarznięcia przewodów. Dlatego wymagają one zastosowania dodatkowych zabezpieczeń połączenia wodnego – należy wykorzystać preizolowane rury wodne, montowane znacznie poniżej poziomu przemarzania gruntu.

Poziom generowanego hałasu

Wbrew pozorom, różnice pod tym względem są niewielkie – wynika to z faktu, że pompy monoblock są dobrze zaizolowane akustycznie. Niemniej jednak, w przypadku tych urządzeń warto większą wagę przyłożyć do miejsca, w którym zostaną ulokowane. Zadbaj, aby pomieszczenie gospodarcze znalazło się z dala od nocnej strefy Twojego domu. Wtedy na pewno nie narazisz się na uciążliwy hałas.

Jak wygląda kwestia wydajności? Okazuje się, że nie ma dużych różnic pod względem efektywności energetycznej pomp typu split i monoblock. Kluczowe jest jednak precyzyjne dobranie mocy urządzenia. Potrzebujesz pomocy w doborze najlepszej pompy powietrznej do Twojego domu? Skontaktuj się – doradzimy!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach