27.01.2022

Jak oszczędzać prąd?

Podwyżka cen prądu – bez względu na to, jakie są jej przyczyny – stała się faktem. Wiele osób łapie się za głowy, widząc wysokość rachunków za energię elektryczną. Tymczasem coraz więcej urządzeń i instalacji w otoczeniu jest zasilana właśnie w ten sposób. Pojawia się więc pytanie: jak oszczędzać prąd bez obniżania komfortu życia? Podpowiadamy!

Czy można oszczędzać energię elektryczną bez rezygnacji z wygody?

Na prąd są obecnie niemal wszystkie urządzenia i instalacje, z których korzysta się na co dzień. Z większości z nich nie da się zrezygnować i… nikt nie chce tego robić. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie trzeba! Ogromną różnicę zrobi zmiana codziennych nawyków związanych z użytkowaniem energii elektrycznej.

Co można zrobić, żeby zużywać mniej prądu?

  1. Zadbaj o energooszczędne oświetlenie

To proste zadanie – wystarczy wymienić żarówki starszego typu na nowoczesne oświetlenie LED. Zapewni Ci komfortowe doświetlenie pomieszczeń, a jednocześnie będzie pobierać znacznie mniej prądu.

Pamiętaj też, aby maksymalnie wykorzystywać światło dzienne. Postaraj się np. ograniczyć doświetlanie biurka czy stołu roboczego poprzez ustawienie go tuż przy oknie. To pozwoli zużyć mniej energii, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

  • Wyłączaj urządzenia elektryczne, których nie używasz

Nie chodzi wyłącznie o to, aby gasić za sobą światła w pomieszczeniach. Pamiętaj również o tym, że prąd pobierają urządzenia, które pozostawisz w trybie stand-by. A to oznacza, że lepiej – zamiast zostawiać telewizor czy komputer w trybie czuwania, należy je zupełnie odciąć od zasilania. Proste rozwiązanie to podłączenie ich wszystkich do jednej listwy z przyciskiem lub zastosowanie systemu inteligentnych gniazdek.

  • Dostosuj taryfę energetyczną do swoich potrzeb

Przyjrzyj się temu, z jakiej taryfy energetycznej korzystasz i czy np. cena za prąd zmienia się w zależności od tego, kiedy z niego korzystasz. Jeśli tak, zawsze, kiedy możesz, używaj więcej prądu, gdy jest on naliczany po niższych stawkach. Na przykład włączaj pralkę i zmywarkę po zmroku – i tylko, gdy są zapełnione.

  • Zainwestuj w system ogrzewania, który zużywa stosunkowo mało prądu

Standardowe ogrzewanie na prąd może być energochłonne, a co za tym kosztowne. Dlatego decyduje się na nie niewiele osób – zwłaszcza jako główne źródło ciepła dla domu. Sęk w tym, że obecnie alternatywą wcale nie jest ogrzewanie gazowe – stawki za to medium również rosną w zawrotnym tempie. W związku z tym warto spojrzeć na system, który jest oparty w dużej mierze o OZE.

Rozwiązanie to pompa ciepła. Główną część energii pobiera z powietrza albo z gruntu, natomiast ok. 25% to zasilanie elektryczne. Ten system jest jednak bardzo wydajny, ponieważ COP w przypadku takich urządzeń wynosi powyżej 4, co oznacza, że z 1 kWh prądu można wytworzyć np. 4 kWh ciepła. Dlatego nie musisz się obawiać wysokiego zużycia prądu.

  • Połącz pompę ciepła z fotowoltaiką

Samo ogrzewanie pobierające niewiele energii to nie wszystko. Warto również zwiększyć swoją niezależność od dostaw prądu z sieci. Rozwiązanie jest proste – to fotowoltaika. Odpowiednio zwymiarowany system PV może sprawić, że rachunki za energię spadną o kilkadziesiąt procent, nawet przy wykorzystaniu pompy ciepła. Dzięki temu uchronisz się w dużym stopniu od nieustannych podwyżek i będziesz spać spokojnie pomimo rosnących kosztów.

Sprawdź też: Dom bez rachunków: czy to możliwe?

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat energooszczędnych rozwiązań do Twojego domu? Skontaktuj się z nami i poproś o niezobowiązującą wycenę!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach