07.03.2022

Rekuperacja: co to jest i jak działa?

Zastanawiasz się nad tym, jak zmniejszyć koszty ogrzewania w budynku? Inwestycja w energooszczędny system grzewczy, na przykład pompę ciepła, to dużo, ale nie wszystko. Zadbaj również o ograniczenie straty ciepła przez budynek. Pomoże w tym rekuperacja. Co to jest, jak działa i dlaczego to inwestycja warta rozważenia? Wyjaśniamy.

Rekuperacja, czyli co?

Rekuperacja to technologia wykorzystywana w ramach wentylacji mechanicznej. Jej zadaniem jest odzysk części ciepła z wywiewanego powietrza. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ takie rozwiązania pozwala znacznie zmniejszyć straty ciepła w budynku. W efekcie zimą potrzebujesz mniej energii do ogrzewania, przez co mniej na nie wydajesz. Rachunek jest prosty.

A jak to wygląda w praktyce?

Wentylacja grawitacyjna vs rekuperacja – jak to działa?

Warto wziąć pod lupę dwa systemy wentylacji: tradycyjny oraz mechaniczny z odzyskiem ciepła. Gdy zrozumiesz, na czym polegają różnice w ich działaniu, zobaczysz, skąd biorą się oszczędności.

Wentylacja grawitacyjna = poważne straty ciepła

Pierwsze, tradycyjne rozwiązanie, czyli wentylacja grawitacyjna, jest stosowane w budynkach starszej generacji. Jak to działa? Powietrze jest nawiewane do domu głównie przez otwarte okna, a wywiewane poprzez kominy wentylacyjne. Proces odbywa się naturalnie i nie jest wspomagany przez żadną technologię.

Sęk w tym, że korzystając z tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, narażasz się na ogromne straty ciepła. Pomyśl tylko: kiedy zimą, np. przy mrozie -10°C otworzysz okno, doprowadzasz do częściowego wychłodzenia wnętrza. Twój system grzewczy musi nadrobić te straty, więc zużywa więcej energii. Natomiast powietrze wywiewane ma już temperaturę ok. 20-25°C – to ciepło jest tracone bezpowrotnie.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – sposób na ograniczenie wydatków na ogrzewanie

Zupełnie inaczej jest przy zastosowaniu rekuperacji. Przede wszystkim w tym modelu wentylacja działa znacznie sprawniej, ponieważ jest mechaniczna. Obieg powietrza jest więc wymuszony i podlega ścisłej kontroli. Po drugie, w systemie jest zamontowana jednostka centralna, czyli rekuperator. Tu odbywa się wymiana powietrza nawiewanego i wywiewanego.

Płynie ono do tego urządzenia dwoma zupełnie oddzielnymi strumieniami – czyli osobno działają nawiew czystego powietrza do pomieszczeń i jego wyciąganie na zewnątrz. A to, co najważniejsze, dzieje się właśnie w rekuperatorze. To tutaj:

  • „zużyte” powietrze, wywiewane na zewnątrz oddaje swoje ciepło,
  • świeże powietrze doprowadzane do budynku „przejmuje je” i wpływa do Twojego domu wstępnie „podgrzane”.

W efekcie nie dochodzi do wychłodzenia domu, za zapotrzebowanie na energię płynącą z systemu grzewczego maleje. I stąd właśnie biorą się oszczędności – zwłaszcza gdy dom jest dodatkowo wyposażony w dobrą termoizolację.

Czytaj też: Pompa ciepła – sposób na rosnące ceny gazu

Z czym połączyć rekuperację, aby osiągnąć największe korzyści?

Rekuperacja plus dobra izolacja termiczna budynku to pierwszy krok w stronę ograniczenia kosztów ogrzewania budynku. Ale nie jedyny. Jeszcze więcej zaoszczędzisz, jeżeli połączysz ją z niskotemperaturowym systemem ogrzewania, np. podłogowym, a całość zasilisz OZE. Doskonałym rozwiązaniem może być więc pompa ciepła. To urządzenie, które pracuje niezwykle wydajnie, a jednocześnie jest zasilane naturalną, odnawialną energią w aż 75%. Pozostałe 25% to prąd. Jego cenę można zaś obniżyć, inwestując w fotowoltaikę. A zatem te trzy technologie: pompa ciepła, fotowoltaika i rekuperacja mogą sprawić, że znacznie zwiększy się Twoja niezależność energetyczna.

W dzisiejszych czasach, gdy ceny prądu czy gazu gwałtownie rosną, a sytuacja na rynku staje się coraz mniej stabilna, warto pomyśleć o takich rozwiązaniach. To może być Twoja szansa na ucieczkę przed inflacją, coraz bardziej bolesnymi kosztami ogrzewania i spokojny sen.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dostępnych rozwiązań w tym zakresie? Zadzwoń lub napisz, a udzielimy Ci więcej informacji!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach