17.03.2022

Rekuperacja – dlaczego jest niezbędna w momencie budowy domu?

Planujesz budowę domu? Jeśli tak, pamiętaj, że projekt Twojego domu musi być zgodny z warunkami technicznymi 2021. Kluczowa kwestia to zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep). Obecnie nie może ono przekroczyć 70 kWh/m2. Aby spełnić to wymaganie, a jednocześnie zapewnić sobie niskokosztowe ogrzewanie budynku, zainwestuj w rekuperację. Zobacz, czym jest ta technologia i dlaczego to must-have w nowoczesnym domu!

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W tym systemie obieg powietrza w budynku jest ściśle kontrolowany. Co najważniejsze, został on zaprojektowany tak, aby ograniczyć ewentualne straty ciepła do absolutnego minimum. Sekret sukcesu jest bardzo prosty. W tej technologii:

  • kanały, którymi przepływają powietrze nawiewane i wyrzucane z budynku zostały od siebie rozdzielone,
  • w „sercu systemu”, czyli rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła – to urządzenie, które pozwala na odzyskanie energii termicznej ze „zużytego” powietrza wywiewanego na zewnątrz i jej przekazanie do świeżego. Tego, które ma trafić do budynku.

Dzięki temu powietrze, które jest nawiewane do domu nie powoduje wychłodzenia wnętrza. W efekcie więc nie naraża Cię na konieczność „podkręcenia” pracy ogrzewania, aby wyrównać temperaturę. A to przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep), a w konsekwencji – na niższe koszty dostarczenia ciepła do budynku.

Rekuperacja – sposób na spełnienie WT 2021

Kwestia zapotrzebowania budynku na energię pierwotną z nieodnawialnych źródeł jest ważna nie tylko ze względu na oszczędności. Równie istotna kwestia to spełnienie wymogów wprowadzonych w Warunkach Technicznych 2021 w tym temacie. W ostatnich latach rząd sukcesywnie podnosi wymagania odnośnie do zapotrzebowania na Ep. Cel jest prosty: nowo powstające budynki mają mieć jak najmniejsze potrzeby energetyczne – tak, aby koszt utrzymania w nich optymalnej temperatury był niski, a zużycie prądu, gazu czy innego paliwa jak najmniejsze.

Aby sprostać nowym wymaganiom, projekt budynku musi spełniać wysokie standardy związane z energooszczędnością. Dlatego wprowadza się m.in.:

  • szczelne okna i drzwi o wysokich właściwościach termoizolacyjnych (w tym, coraz częściej, technologie pasywne),
  • zaawansowane systemy termoizolacji ścian oraz dachu/poddasza,
  • systemy ogrzewania, które bazują na odnawialnych źródłach energii.

Czytaj też: 7 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła

Jednym z efektywnych sposobów na obniżenie Ep jest także zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Ten system, jak już wiesz, sprawia, że znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie budynku na energię użytkową. Tym sposobem Twój dom staje się energooszczędny, czyli zgodny z wymaganiami formalnymi, a jednocześnie – znacząco tańszy w codziennym utrzymaniu.

To właśnie powód, dla którego zdecydowanie warto zainteresować się tą technologią – jeszcze na etapie budowy!

Kiedy najlepiej zaplanować rekuperację w nowo budowanym domu?

O wprowadzeniu rekuperacji w budynku najlepiej zadecydować już na etapie jego projektowania lub adaptacji gotowego projektu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można wprowadzić takie rozwiązania, dzięki którym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zostanie zamontowana najmniejszym kosztem i w najoptymalniejszej konfiguracji. Wówczas możliwe jest:

  • wyeliminowanie komina do wentylacji grawitacyjnej,
  • zaplanowanie innego systemu okien – np. część z nich może być nieotwieranych,
  • wyznaczenie optymalnego miejsca na montaż rekuperatora,
  • wytyczenie najlepszych tras przebiegu kanałów wentylacyjnych – wyłącznie w strefach ciepłych, co jeszcze bardziej ograniczy straty ciepła.

Oczywiście na późniejszych etapach także jest możliwe wykonanie rekuperacji. Można się na nią zdecydować także dla domu zamieszkanego – zarówno świeżo wykończonego, jak i przeznaczonego do remontu i termomodernizacji. Trzeba się jednak liczyć wówczas z nieco większym wyzwaniem.

Jednak nawet w takiej sytuacji gra jest warta świeczki, ponieważ rekuperacja to zawsze dobry sposób na obniżenie zużycia energii na ogrzewanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się z naszym zespołem i uzyskaj wszystkie potrzebne informacje!

Warto sprawdzić:

06.04.2023

Audyt energetyczny „CZYSTE POWIETRZE” – po co wykonywać i ile to kosztuje?

06.04.2023

Świadectwa energetyczne – sprawdź czy musisz wykonać?

06.04.2023

Mój Prąd 5.0 – na co i ile dofinansowania można otrzymać?

09.02.2023

Grant OZE – dofinansowanie 50% dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na OZE

08.02.2023

Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze. Ile kosztuje?

06.02.2023

Dofinansowanie Mój Prąd 4.0 tylko do 31.03.2023!

31.01.2023

Czyste Powietrze 3.0 – pozyskaj nawet 136 200zł dofinansowania