17.03.2022
Planujesz budowę domu? Jeśli tak, pamiętaj, że projekt Twojego domu musi być zgodny z warunkami technicznymi 2021. Kluczowa kwestia to zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep). Obecnie nie może ono przekroczyć 70 kWh/m2. Aby spełnić to wymaganie, a jednocześnie zapewnić sobie niskokosztowe ogrzewanie budynku, zainwestuj w rekuperację. Zobacz, czym jest ta technologia i dlaczego to must-have w nowoczesnym domu!
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W tym systemie obieg powietrza w budynku jest ściśle kontrolowany. Co najważniejsze, został on zaprojektowany tak, aby ograniczyć ewentualne straty ciepła do absolutnego minimum. Sekret sukcesu jest bardzo prosty. W tej technologii:
Dzięki temu powietrze, które jest nawiewane do domu nie powoduje wychłodzenia wnętrza. W efekcie więc nie naraża Cię na konieczność „podkręcenia” pracy ogrzewania, aby wyrównać temperaturę. A to przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep), a w konsekwencji – na niższe koszty dostarczenia ciepła do budynku.
Rekuperacja – sposób na spełnienie WT 2021
Kwestia zapotrzebowania budynku na energię pierwotną z nieodnawialnych źródeł jest ważna nie tylko ze względu na oszczędności. Równie istotna kwestia to spełnienie wymogów wprowadzonych w Warunkach Technicznych 2021 w tym temacie. W ostatnich latach rząd sukcesywnie podnosi wymagania odnośnie do zapotrzebowania na Ep. Cel jest prosty: nowo powstające budynki mają mieć jak najmniejsze potrzeby energetyczne – tak, aby koszt utrzymania w nich optymalnej temperatury był niski, a zużycie prądu, gazu czy innego paliwa jak najmniejsze.
Aby sprostać nowym wymaganiom, projekt budynku musi spełniać wysokie standardy związane z energooszczędnością. Dlatego wprowadza się m.in.:
Czytaj też: 7 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła
Jednym z efektywnych sposobów na obniżenie Ep jest także zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Ten system, jak już wiesz, sprawia, że znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie budynku na energię użytkową. Tym sposobem Twój dom staje się energooszczędny, czyli zgodny z wymaganiami formalnymi, a jednocześnie – znacząco tańszy w codziennym utrzymaniu.
To właśnie powód, dla którego zdecydowanie warto zainteresować się tą technologią – jeszcze na etapie budowy!
Kiedy najlepiej zaplanować rekuperację w nowo budowanym domu?
O wprowadzeniu rekuperacji w budynku najlepiej zadecydować już na etapie jego projektowania lub adaptacji gotowego projektu. Dlaczego? Ponieważ wtedy można wprowadzić takie rozwiązania, dzięki którym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zostanie zamontowana najmniejszym kosztem i w najoptymalniejszej konfiguracji. Wówczas możliwe jest:
Oczywiście na późniejszych etapach także jest możliwe wykonanie rekuperacji. Można się na nią zdecydować także dla domu zamieszkanego – zarówno świeżo wykończonego, jak i przeznaczonego do remontu i termomodernizacji. Trzeba się jednak liczyć wówczas z nieco większym wyzwaniem.
Jednak nawet w takiej sytuacji gra jest warta świeczki, ponieważ rekuperacja to zawsze dobry sposób na obniżenie zużycia energii na ogrzewanie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się z naszym zespołem i uzyskaj wszystkie potrzebne informacje!
06.04.2023
06.04.2023
06.04.2023
09.02.2023
08.02.2023
06.02.2023
31.01.2023