22.03.2022

6 zalet rekuperacji

Zastanawiasz się nad rekuperacją? Podpowiadamy od razu: to rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, oto dłuższa lista zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Poznaj je wszystkie i zaplanuj inwestycję w ten system!

  1. Rekuperacja zapobiega utracie ciepła z budynku

W uproszczeniu zasada działania wentylacji mechanicznej z rekuperacją polega na tym, że system „odzyskuje ciepło” ze zużytego powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz budynku i przekazuje je świeżemu, dostarczanemu do wewnątrz. Co to daje? Tyle, że nawiewany strumień od razu uzyskuje odpowiednią temperaturę, a jego „dostawa” nie powoduje wychłodzenia się wnętrza – nawet w środku mroźnej zimy. W efekcie Twoje ogrzewanie nie musi pracować intensywniej, aby wyrównać temperaturę.

  • Wentylacja z odzyskiem ciepła pomaga obniżyć rachunki za ogrzewanie

Fakt, że rekuperacja pozwala odzyskać ciepło z powietrza, ma wyraźne przełożenie na zapotrzebowanie budynku na energię użytkową. Mówiąc wprost: potrzebujesz mniej „paliwa”, aby utrzymać w domu ciepło na komfortowym poziomie. Także w środku mroźnej zimy. A jeżeli połączysz ją np. z pompą ciepła i fotowoltaiką, znacząco zwiększysz swoją niezależność energetyczną.

Twoje rachunki za ciepło i elektryczność nie spadną może do 0 zł, ale będą bardzo niskie, a zabezpieczenie budżetu domowego przed rosnącą inflacją i coraz wyższymi cenami energii stanie się znacznie skuteczniejsze.

Czytaj też: 5 mitów na temat pomp ciepła

  • Rekuperację można połączyć z klimatyzacją

A to oznacza, że przy zastosowaniu obu tych systemów (i wybraniu odpowiedniego klimatyzatora), możesz się cieszyć optymalną temperaturą powietrza przez cały rok. Pomocne może być również wprowadzenie gruntowego wymiennika ciepła.

  • Rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego, czystego powietrza

Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to system oparty na „wymuszonym” obiegu powietrza. Jest on sterowany elektronicznie, dzięki czemu nie ma ryzyka, że pojawi się problem z ciągiem. Strumień nawiewany ma też odpowiednią „przepustowość”, która zapewnia sprawną wymianę powietrza i utrzymanie optymalnego poziomu CO2.

Po drugie, w jednostce centralnej rekuperatora powietrze nawiewane jest nie tylko „ogrzewane”, ale również filtrowane. Dlatego zostają z niego wyeliminowane rozmaite groźne zanieczyszczenia. Chodzi m.in. o coraz powszechniejszy smog, ale i inne czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie domowników. Przy zastosowaniu rekuperatora ten problem znika.

  • Wentylacja z rekuperacją sprawnie usuwa wilgoć

Przy rekuperacji zapomnisz o problemach z zaparowanymi szybami. System szybko odprowadzi wilgoć dzięki zastosowaniu wyrzutni powietrza w „mokrych” pomieszczeniach. Są to oczywiście łazienka, a także kuchnia czy pralnia. W efekcie nie musisz się obawiać np. rozwoju groźnego grzyba.

Przy okazji wentylacja mechaniczna pomaga sprawnie pozbyć się przykrych zapachów!

  • Rekuperacja to mniej kurzu w domu

Jeśli irytuje Cię ogrom kurzu, który dostaje się do domu za pośrednictwem okien czy komina wentylacyjnego, po uruchomieniu rekuperacji odczujesz ulgę. Wszystko za sprawą wspomnianego już systemu filtracji. Wychwyci on również kurz, co przełoży się na jego znacznie mniejsze osiadanie na meblach czy podłodze. To dobra wiadomość zwłaszcza dla alergików!

Jak zatem widzisz, inwestycja w system rekuperacji może Ci pomóc obniżyć rachunki, a jednocześnie znacznie ułatwi Twoje życie. Poznaj bliżej tę technologię i skorzystaj z niej.

Masz dodatkowe pytania? Chcesz się dowiedzieć więcej o rozwiązaniach, które pozwolą obniżyć zużycie energii w Twoim domu? Zapraszamy do kontaktu!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach