06.04.2022

Serwis fotowoltaiki – czy i kiedy jest potrzebny?

Jedną z ważnych zalet instalacji fotowoltaicznej jest to, że pracuje bezobsługowo. Na co dzień nie musisz się przejmować jej konfiguracją czy szeroko pojętym „doglądaniem”. Ten system wyróżnia się też bardzo małą podatnością na awarie. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas nie jest potrzebny serwis fotowoltaiki. Sprawdź, dlaczego może być ważny, co obejmuje i jak często sprawdzać stan paneli czy inwertera.

Serwis fotowoltaiki: czy na pewno jest potrzebny?

Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak każde urządzenie, jest narażona na działanie rozmaitych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które mogą zakłócać jej pracę. Silna burza z porywistym wiatrem, zwarcie w sieci elektrycznej – to tylko kilka sytuacji (często niezależnych od użytkownika), które mogą wpłynąć na powstanie drobnej usterki czy poważniejszej awarii. To powód, dla którego warto regularnie przeprowadzać serwis fotowoltaiki – na podobnej zasadzie jak w przypadku instalacji gazowej czy wentylacji na posesji. Również te systemy wymagają okresowych przeglądów.

Warto też pamiętać, że fotowoltaikę można uznać za część instalacji elektrycznej budynku. Dlatego, zgodnie z prawem budowlanym, musi być poddawana przeglądom najrzadziej co 5 lat.

Co daje serwis fotowoltaiki?

Przeprowadzenie serwisu fotowoltaiki to nie tylko kwestia spełnienia wymogu prawnego. To działanie korzystne dla użytkowników tej instalacji. Regularne sprawdzanie tego, czy system PV pracuje poprawnie, przekłada się na:

 • utrzymanie optymalnego poziomu wydajności instalacji fotowoltaicznej – eksperci podkreślają, że nieserwisowana fotowoltaika może generować nawet o 15% mniej prądu niż jest to oczekiwane,
 • wychwycenie ewentualnych usterek i awarii – najczęściej w momencie, gdy uszkodzenia są niewielkie i można je wyeliminować szybko oraz niewielkim kosztem,
 • obniżenie kosztów utrzymania instalacji PV – chociaż wizyta ekipy serwisowej, która wykona przegląd, może się wiązać z niewielkim wydatkiem, to znacznie większą cenę zapłacisz w sytuacji, gdy dojdzie do poważnego uszkodzenia komponentów PV, a np. okres gwarancji już się zakończył.

Jak często przeprowadzać serwis fotowoltaiki?

Jak już wiesz, zgodnie z wymogami prawa przeglądy instalacji elektrycznej w budynku, a co za tym idzie, również systemów PV, są zalecane minimum raz na 5 lat. Czy to jednak wystarczy? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że fotowoltaika różni się od standardowej instalacji elektrycznej zaawansowaniem technologicznym. Dlatego warto zdecydować się na częstsze przeprowadzanie prac serwisowych. W tej kwestii warto sięgnąć do wytycznych Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Zgodnie z nimi:

 • raz na rok powinno się przeprowadzać wizualną ocenę stanu instalacji, czyszczenie modułów fotowoltaicznych, a także kontrolę stanu okablowania;
 • raz na 3 miesiące zaleca się m.in. ocenę czystości modułów oraz monitoring pracy instalacji,
 • raz na 5 lat powinny być wykonywane prace w zakresie pomiarów kontrolnych, szczegółowej analizy pracy inwertera oraz sprawdzanie zabezpieczeń instalacji.

Czytaj też: Mycie paneli fotowoltaicznych – dlaczego jest potrzebne?

Czy to oznacza, że trzeba wzywać serwisantów co kwartał? Niekoniecznie! Stan czystości paneli czy monitoring pracy instalacji możesz przeprowadzić samodzielnie. To drugie zadanie możesz najczęściej wykonać, sprawdzając parametry na falowniku lub przy pomocy dedykowanej aplikacji, o ile inwerter jest wyposażony np. w moduł Wi-Fi. Ekipa, która będzie montować Twoją instalację poinstruuje, na co zwrócić uwagę i jakie wartości mogą budzić niepokój.

Naszym zdaniem w zupełności wystarczy przegląd techniczny instalacji przeprowadzany raz do roku. Właśnie dlatego evoENERGY przygotowało ofertę serwisu rocznego fotowoltaiki. Oznacza to regularne wizyty specjalistów, aby sprawdzić poprawność działania Twojej instalacji.

Kiedy jeszcze wezwać serwisantów od fotowoltaiki?

Systematyczne przeglądy techniczne instalacji fotowoltaiczne to tylko jeden aspekt. Trzeba pamiętać, że system może wymagać sprawdzenia również wtedy, gdy jego praca zaczyna budzić niepokój. Warto wezwać fachowców np. kiedy zauważysz, że:

 • wydajność instalacji nagle spadła – zarówno o kilka-kilkanaście procent, jak i do znacznie niższego poziomu,
 • Twoje rachunki za prąd wzrosły, pomimo aktywnego działania systemu PV,
 • jakiś element się poluzował lub np. wystąpiło pęknięcie na panelu,
 • inwerter zaczął „buczeć” lub wydawać inne głośne i niecodzienne dźwięki.

To tylko kilka objawów, które mogą świadczyć o tym, że doszło do usterki. Im szybciej wezwiesz ekipę serwisową, tym większa szansa na to, że dokonają oni naprawy, zanim dojdzie do pogłębienia problemu!

Jakie elementy obejmuje serwis fotowoltaiki?

To, jakie prace wykonają serwisanci, zależy m.in. od tego, czy pojawiają się w związku z jakąś usterką, czy w ramach corocznego przeglądu. Zakres działań może być też inny w przypadku dużej farmy fotowoltaicznej i małej mikroinstalacji. Niemniej jednak, najczęściej zadania wykonywane przez serwisantów obejmują:

 • wizualną ocenę stanu poszczególnych elementów instalacji – w tym samych paneli fotowoltaicznych, konstrukcji montażowej, jak również okablowania, zabezpieczeń oraz inwertera,
 • wykonanie podstawowych pomiarów – np. zabezpieczeń po stronie AC i DC, napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji, ochrony przeciwporażeniowej czy prądu zwarciowego,
 • weryfikację stanu konstrukcji, na której są posadowione panele – pod wpływem działania wiatru czy naporu śniegu może ona ulec poluzowaniu lub uszkodzeniu mechanicznemu,
 • diagnostykę inwertera – sprawdzenie poprawności jego pracy,
 • ocenę parametrów wydajności instalacji fotowoltaicznej – np. czy nie doszło do nadmiernego spadku mocy liniowej modułów do poziomu wykraczającego poza zakres gwarancji.

W sytuacji, gdy zostanie wykryta drobna usterka, serwisanci najczęściej mogą ją naprawić na miejscu. Czasami jest też konieczne zaplanowanie szerzej zakrojonych prac – choćby wymiany jednego z modułów czy naprawy okablowania.

Elementem przeglądu technicznego mogą być też badania termowizyjne. Dzięki nim możliwe jest wykrycie elementów instalacji o podwyższonej temperaturze, która może zagrażać wybuchem pożaru paneli. Ich przedwczesne odnalezienie pozwala wyeliminować przyczynę problemu i uniknąć katastrofy.

Jak zatem widzisz, regularne przeglądy techniczne instalacji fotowoltaicznej to sposób na utrzymanie jej optymalnej wydajności na lata. Nie rezygnuj z nich – zwłaszcza, że możesz je powierzyć naszym fachowcom. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Zadzwoń lub napisz!

Warto sprawdzić:

29.04.2022

Ile kosztuje montaż rekuperacji?

26.04.2022

Awarie pompy ciepła – co może się zepsuć i dlaczego?

21.04.2022

Niezależność energetyczna – zwiększ ją w trudnych czasach